Badanie przeprowadzone przez naukowców z Dalhousie University pokazuje wpływ jednorazowych tworzyw sztucznych na zwierzęta na całym świecie.
Ważne jest, aby pamiętać, że środki ochrony osobistej (PPE) są wykonane z tworzywa sztucznego i nie nadają się do recyklingu. Na początku pandemii koronawirusa w Wuhan (COVID-19) eksperci nie brali pod uwagę, że jednorazowe maski na twarz, rękawiczki i chusteczki mogą stać się globalnymi zanieczyszczeniami środowiska.
Naukowcy przeskanowali platformy mediów społecznościowych w poszukiwaniu zdjęć dzikich zwierząt zaplątanych w środki ochrony osobistej, takich jak maski na twarz i jednorazowe rękawiczki. Od kwietnia 2020 r. do grudnia 2021 r. wykryto 114 incydentów w 23 krajach, przy czym większość spotkań dotyczyła ptaków. Najczęściej zgłaszanymi gatunkami były łabędź niemy, mewa śledziowa, ibis australijski biały, czerwone zestawy i łyska euroazjatycka. Najczęstszym zgłaszanym ssakiem była wschodnia szara wiewiórka, a następnie europejski jeż i lis rudy.
Spośród wszystkich obserwacji dziewięć znaleziono martwych w bezpośrednim kontakcie z PPE.
"Ważne jest, abyśmy zidentyfikowali możliwości poprawy naszej infrastruktury zarządzania odpadami, abyśmy mogli zapobiec podobnym wyciekom podczas nieuniknionych przyszłych pandemii" - napisali naukowcy w swoim badaniu.
Wcześniejsze badania wykazały, że szokujące 129 miliardów masek na twarz i 65 miliardów rękawiczek było używanych miesięcznie podczas pandemii. Ze względu na niesystematyczną gospodarkę odpadami kończą jako śmieci.
"Dzięki powszechnej obecności w środowisku takie przedmioty stanowią bezpośrednie zagrożenie dla dzikiej przyrody, ponieważ zwierzęta mogą wchodzić z nimi w interakcje na szereg sposobów" - napisali naukowcy.
Odnotowano 29 obserwacji zwierząt splątanych w PPE w Stanach Zjednoczonych, 16 w Anglii, 13 w Kanadzie, 11 w Australii i 10 w Holandii.
"Konieczne jest wyciągnięcie wniosków z tego wydarzenia i ocena pełnego wpływu, jaki odpady z tworzyw sztucznych z pandemii miały na naszą globalną faunę i środowisko" - zasugerowali naukowcy.
Badania te pojawiły się po tym, jak w badaniu oszacowano, że ponad 25 000 ton środków ochrony indywidualnej i innych rodzajów odpadów z tworzyw sztucznych związanych z COVID dostało się do oceanów Ziemi.
Zgodnie z badaniem, 8,4 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią zostało wygenerowanych przez 193 kraje od początku pandemii do sierpnia 2021 r., A 71 procent z nich prawdopodobnie wyrzuci się na plaże do końca 2021 r. (Powiązane: COVID spowodował również pandemię odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak maski na twarz, mówi australijska grupa ekologiczna.)
Różne badania dowodzą, że nakazy noszenia masek nie są skuteczne w obniżaniu przypadków COVID-19
Oprócz tego, że nie są przyjazne dla środowiska, maski na twarz nie pomagają również w ograniczaniu rozprzestrzeniania się infekcji COVID-19.
W marcu dzieci w wieku sześciu lat i starsze w Katalonii w Hiszpanii musiały nosić maski po ponownym otwarciu szkoły. Badanie wykazało znacznie niższy wskaźnik przypadków w przedszkolu, w którym nie było żadnych nakazów w porównaniu ze starszymi grupami, które musiały nosić maski.
Według naukowców nakazy noszenia masek w szkołach "nie były związane z niższą częstością występowania lub transmisją SARS-CoV-2, co sugeruje, że ta interwencja nie była skuteczna".
Tymczasem ostatnie doniesienia mówią, że przypadki COVID-19 w Singapurze i Nowej Zelandii wzrosły podczas ostatniej fali omicronów pomimo bardzo surowych nakazów noszenia masek. Ludziom w obu krajach nakazano nosić maski wszędzie, szczególnie we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych, takich jak centra handlowe i biblioteki. Oba kraje mają obecnie wyższą liczbę przypadków na milion.
Tymczasem w Brazylii badanie przeprowadzone w maju wykazało, że nie tylko maski nie pomagają użytkownikom trzymać się z dala od infekcji COVID-19 - w rzeczywistości zwiększają ryzyko zachorowania i śmierci z powodu infekcji.
Recenzowane badanie napisane przez Beny Spira, profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie w Sao Paulo i opublikowane w Cureus Journal of Medical Science 19 kwietnia, opisało jego cel jako "analizę korelacji między używaniem masek a zachorowalnością i śmiertelnością w zimie 2020-2021 w Europie".
"Dane z 35 krajów europejskich dotyczące zachorowalności, śmiertelności i używania masek w okresie sześciu miesięcy zostały przeanalizowane i skrzyżowane" - stwierdzono w badaniu z udziałem 602 milionów ludzi.
Odkrycia sugerują, że kraje o wysokim poziomie zgodności z maskami nie osiągnęły lepszych wyników niż te o niskim poziomie używania masek w okresie sześciu miesięcy, który obejmował drugą europejską falę COVID-19.
Poza stwierdzeniem braku korzyści z przestrzegania nakazu maskowania w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19, w artykule stwierdzono "umiarkowaną pozytywną korelację" między używaniem masek a zgonami z powodu COVID-19.
Odwiedź Environ.news, aby uzyskać więcej informacji na temat szkodliwego wpływu plastikowych środków ochrony indywidualnej na środowisko.
Obejrzyj poniższy film, który mówi o kosztach środowiskowych COVID-1
Ten film pochodzi z kanału The HighWire z Del Bigtree na Brighteon.com.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalne9.ws.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz