wtorek, 30 sierpnia 2022

"Turcja twierdzi, że greckie pociski zablokowane nad Morzem Śródziemnym"

 AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, SIE 30, 2022 - 11:00

Autor: Connor Freeman & Will Porter via The Libertarian Institute, 

Greckie rosyjskie systemy obrony powietrznej S-300 stacjonujące na Krecie zablokowały się na tureckich myśliwcach, gdy przekraczały międzynarodową przestrzeń powietrzną nad Morzem Śródziemnymtwierdzi tureckie Ministerstwo Obrony, w obliczu rosnących napięć między dwoma państwami NATO.

Incydent miał miejsce 23 sierpnia, zgodnie z tureckim oświadczeniem, które pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak Ankara wysunęła podobne oskarżenie przeciwko siłom greckim. Ateny zakwestionowały oba rzekome bliskie rozmowy, a grecki urzędnik obrony nazwał te twierdzenia "fałszywymi wiadomościami".

Turecka państwowa agencja Anadolu poinformowała, że tureckie F-16 wykonywały misję rozpoznawczą na zachód od greckiej wyspy Rodos - położonej około 142 mil na północny wschód od Krety - i leciały na wysokości 10 000 stóp, gdy nastąpiła blokada radarowa. "Pomimo wrogiego środowiska" tureckie samoloty zakończyły misję i wróciły do swoich baz, dodała gazeta, powołując się na źródła wojskowe.

Zgodnie z zasadami zaangażowania NATO blokady radarowe są uważane za wrogi akt. Ale greckie Ministerstwo Obrony twierdzi, że jego "system rakietowy S-300 nigdy nie zablokował tureckich odrzutowców F-16".

W zeszłym tygodniu Turcy wezwali attache wojskowego Aten i złożyli skargę do NATO w związku z innym spornym incydentem, w którym greckie samoloty bojowe podobno nękały pięć tureckich F-16 latających nad wschodnim Morzem Śródziemnym.

Podczas gdy Ankara twierdzi, że jej odrzutowce uczestniczyły w misji NATO, Grecja odrzuciła tę wersję wydarzeń, zamiast tego twierdząc, że turecki statek pojawił się bez uprzedzenia, aby eskortować amerykańskie B-52, które zostały dopuszczone do przekroczenia jej przestrzeni powietrznej. Według Anadolu Turcja udzieliła "niezbędnej odpowiedzi" i odparła greckie samoloty.

Stosunki między Turcją a Grecją od dawna są napięte, prawie idąc na wojnę przy trzech różnych okazjach w ciągu ostatnich 50 lat z powodu konkurencyjnych roszczeń do terytorium i zasobów na Morzu Egejskim.

Mapa: Encyklopedia Britannica

Ankara oskarżyła Greków o militaryzację wysp na Morzu Egejskim i łamanie limitów ustanowionych w traktatach pokojowych podpisanych po I i II wojnie światowej. W 2020 r. doszło do impasu morskiego między sojusznikami NATO w sprawie praw do odwiertów poszukiwawczych na wodach Morza Śródziemnego, których część jest również zgłaszana przez Cypr.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy: