AUTOR: TYLER DURDEN
W przeddzień wielkiej decyzji Fed o podwyżce stóp o 75 pb lub 100 pb w celu zszokowania systemu i stłumienia wymykającej się spod kontroli inflacji, nie mniejszy podmiot niż wspierany przez KPCh Global Times napisał artykuł redakcyjny atakujący amerykańską politykę pieniężną, zatytułowany: "Silny dolar nie powinien stać się ostrym ostrzem do cięcia świata".
Artykuł redakcyjny zaczyna się od odnotowania, że jutrzejsza podwyżka stóp procentowych prawdopodobnie jeszcze bardziej wzmocni dolara amerykańskiego, co "dla wielu krajów na świecie", jak mówią Chiny, "może być początkiem kolejnego koszmaru".
"Super silny dolar amerykański i spadek innych walut do pewnego stopnia złagodzą palącą inflację w gospodarce USA, ale świat będzie musiał za to zapłacić".
A siła dolara zepchnęła azjatyckie rynki walutowe do najsłabszego od 2003 roku...
Global Times następnie wykrzykuje, że od zakończenia II wojny światowej Stany Zjednoczone kilkakrotnie wykorzystywały hegemonię dolara do przeprowadzania "grabieży finansowych" lub "kryzysów eksportowych" przeciwko innym krajom.
"Jak mówi bardzo popularne zdanie na Zachodzie, Stany Zjednoczone cieszą się wygórowanymi przywilejami stworzonymi przez dolara i deficytem bez łez i używają bezwartościowego papierowego banknotu do grabieży zasobów i fabryk innych narodów.
... podczas gdy elity polityczne w Waszyngtonie chwalą się "mitem amerykańskiego systemu" i przypisują sobie zasługi za "złagodzenie kryzysu", tysiące biednych rodzin na całym świecie są przez nie deptane.
A gdy juan spada, a Pekin próbuje (poprzez silne poprawki juana co najmniej) przeciwstawić się grawitacji...
"Dzisiaj dolar jest po raz kolejny problemem świata. W pewnym sensie trudno uwierzyć, że "dobrobyt" USA jest czysty i moralny...
... Waszyngton nadal stawia miny, ale nigdy ich nie usuwa, co ostatecznie eksploduje same Stany Zjednoczone. Niekompetencja amerykańskich decydentów finansowych została obnażona przez kolejne podwyżki stóp procentowych, które przyczyniły się do nienormalnej aprecjacji dolara amerykańskiego w celu rozładowania poważnej inflacji. "
Teraz niepokój i niepewność przyniesione światu przez dolara amerykańskiego zwiastują początek upadku jego hegemonii - w odniesieniu do nienasyconego wyzysku Waszyngtonu, Europa, Azja, Bliski Wschód i inne regiony zbadały ścieżkę "dedolaryzacji", prowadząc do nieuniknionej dywersyfikacji międzynarodowego systemu walutowego.
"... Niestabilność i niestabilność międzynarodowych rynków finansowych po raz kolejny stały się widoczne. Właśnie w takich momentach społeczność międzynarodowa powinna być bardziej zdeterminowana do współpracy i budowania niezawodnego, systemowego i długoterminowego wielostronnego międzynarodowego systemu finansowego. To nie może czekać".
Pamiętaj, jak zauważyliśmy wcześniej, nic nie trwa wiecznie...
Przeczytaj cały artykuł redakcyjny tutaj...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz