niedziela, 13 listopada 2022

"Były watykański audytor generalny pozywa Stolicę Apostolską na prawie 10 milionów dolarów, grozi ujawnieniem korupcji finansowej"(video)

 Były audytor generalny Watykanu pozwał Sekretariat Stanu do sądu o prawie 10 milionów dolarów odszkodowaniaz powodu jego wymuszonej rezygnacji w 2017 r. izagroziłujawnieniem dowodów finansowej i moralnej korupcji w Stolicy Apostolskiej, którą ujawnił jego audyt. 

Image: Former Vatican Auditor General sues Holy See for nearly $10 million, threatens to reveal financial corruption

(Artykuł Louisa Knuffke opublikowany zLifeSiteNews.com)

Libero Milone, były prezes i dyrektor generalny Deloitte Italy, międzynarodowej firmy audytorskiej i doradczej – który został mianowany Audytorem Generalnym Stolicy Apostolskiej w 2015 r. – wraz ze swoim zastępcą, Ferruccio Panicco, byłym głównym audytorem włoskiego producenta Indesit, złożyli4 listopada 53-stronicowy pozewprzeciwko Sekretariatowi Stanu w wysokości 9,25 miliona dolarów, aby "uzyskać odpowiednie odszkodowania za poniesione szkody" – w następstwie ich niesprawiedliwegozwolnieniaw 2017 r. 

Pozew oskarżaStolicę Apostolską o "naruszenie umowy, szkodę dla reputacji i szkodę moralną dla nas i naszych rodzin". Zwolnienie, jak argumentował Milone, było naruszeniem 5-letniego kontraktu z Hole See i spowodowało utratę reputacji i kariery Milone'a, ponieważ w uzasadnieniu zwolnienia Watykan oskarżył mężczyzn o szpiegostwo i defraudację. Zwolnienie spowodowało również szkody medyczne dla Panicco, którego część dokumentacji medycznej była ukrywana od 2017 r. przez urzędników watykańskich, mimo że ten pierwszy cierpiał na raka trzustki, wymagając pilnej pomocy medycznej i leczenia. 

Oskarżenia o szpiegostwo i defraudację zostały wysunięte w czerwcu 2017 r. przez kardynała Angelo Becciu – wówczas drugiego szefa Sekretariatu Stanu – a Watykan twierdził, że przeprowadził ponad siedmiomiesięczne dochodzenie. "Grożono mi aresztowaniem" Milone? powiedziało swojej wymuszonej rezygnacji. "Szef żandarmerii [policji watykańskiej] zastraszył mnie, aby zmusić mnie do podpisania listu z rezygnacją, który przygotowali już kilka tygodni wcześniej". 

Jednak zarzuty zostały wycofane w 2018 r., Kiedy główny prokurator Watykanu wydał oświadczenie przeciwne, stwierdzając, że nie przeprowadzono żadnego dochodzenia ani nie wydano żadnych wyroków przeciwko Milone'owi w aktach prawnych Watykanu. Z drugiej strony, Stolica Apostolska odmówiła wydania jakiegokolwiek oficjalnego oświadczenia oczyszczającego nazwiska Milone i Panicco, nawet po tym, jak obaj wielokrotnie prosili o to przez kilka lat. 

W 2019 roku Milone został poinformowany przez kardynała Pietro Parolina, watykańskiego sekretarza stanu, że papież zapieczętował jego sprawę, po czym Milone oficjalnie poprosił 26 listopada 2019 r. o zapoznanie się z dowodami zebranymi przeciwko niemu w związku z domniemanym szpiegostwem i defraudacją. Prokurator generalny Watykanu odrzucił wniosek w styczniu 2020 r., stwierdzając kategorycznie, że nie ma prawa do informacji. 

Stolica Apostolska ostatecznie uchyliła pieczęć w sprawie Milone'a na początku tego roku, tylko po to, aby wznowić dochodzenie karne przeciwko niemu, nie informując go o żadnych informacjach w tej sprawie. "Nawet kiedy na początku tego roku – wyjaśnił Milone w tym tygodniu – i po irytujących naleganiach z mojej strony, uzyskaliśmy dzięki kard. Pietro Parolinowi usunięcie Tajemnicy Papieskiej, nigdy nie byliśmy w stanie zobaczyć i poznać prawdziwych powodów naszego wydalenia". 

Milone opowiedział również, że napisał siedem listów do papieża Franciszka od czasu jego odwołania, "prosząc o audiencję, aby zilustrować moje stanowisko w sprawie tego wydarzenia, ale nigdy nie otrzymałem odpowiedzi i mam wątpliwości, czy te listy kiedykolwiek do niego dotarły".

Milone nieustanniepodkreślał, że oskarżenia Becciu przeciwko niemu i Panicco są absolutnie fałszywe i że były wynikiem jego audytu ujawniającego niewygodną korupcję finansową, taką jak niesławna umowa "londyńskiego mieszkania", która kosztowała Watykansetki milionów euro, inwestycje w firmy farmaceutyczne, które produkowałyśrodki poronne oraz środki antykoncepcyjne, sprzeczne z doktryną moralną Kościoła, defraudacje ze strony wysokich rangą kardynałów i urzędników oraz pranie brudnych pieniędzy przez Sekretariat Stanu i Bank Watykański.

"Odkrywałem rzeczy, które ktoś chciał zachować pod przykrywką", powiedział Milone dziennikarzom w Rzymie we wtorek, 8 listopada. Wszystkie te sprawy zostały zgłoszone papieżowi. Nie szpiegowałem. Robiłem swoje". 

"Nie wiedziałem, że znajdę kardynałów wkładających pieniądze do kieszeni, ale znalazłem to. I powiedziałem mu [papieżowi]" – dodał. Pozew przeciwko Watykanowi wyszczególnia ponad dwadzieścia przykładów nadużyć finansowych i korupcji. Milone powiedział, że "dochodzenia te doprowadziły do zidentyfikowania ponad 5 milionów euro zwróconych lub do zwrotu". 

Zła wola wywołana ujawnieniem takiej korupcji wydaje się trwać przeciwko Milone'owi. "Chcą mi grozić", powiedział w tym tygodniu, stwierdzając, że Stolica Apostolska przedstawiła mu nowe dowody, które były "wyraźnie fałszywe", w tym sfałszowany dokument datowany na kilka miesięcy przed jego przybyciem do Watykanu. 

W obronie integralności pracy przeprowadzonej podczas audytu Milone wskazał, że obstrukcja, z jaką się spotkał ze strony Sekretariatu Stanu, Administracji ds. Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) oraz wielu innych urzędów i prałatów, była całkowicie sprzeczna ze statutem ustanawiającym Urząd Audytora Generalnego. Zgodnie z tymi statutami Audytor Generalny miał otrzymać "pełną autonomię i niezależność oraz stosować się do uznanych na arenie międzynarodowej najlepszych praktyk w administracji publicznej"? 

Jak donosiNational Catholic Register, Milone i Panicco twierdzą, że "działali zgodnie z najwyższymi standardami audytu, międzynarodowymi standardami najwyższych organów kontroli oraz metodami analizy i kontroli zatwierdzonymi przez Intosai (międzynarodową organizację zrzeszającą najwyższe organy kontroli) – organizację, do której Watykan należy od 1986 roku". 

Pozew oskarża głównie kardynała Becciu wraz z Domenico Giani, byłym dowódcą Żandarmerii Watykańskiej, o zmowę w celu prowadzenia kampanii "Wyrzucenie Milone". 

Zapytany o swoje nadzieje na rozwiązanie sprawy, Milone powiedział, że "zawsze wierzył w systemy sprawiedliwości wszędzie na świecie, gdzie pracowałem, i dlatego mam nadzieję, że stanie się to również w Watykanie".

Czytaj więcej na:LifeSiteNews.com

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Drugi akt Trumpa: co oznacza dla Rosji i porządku globalnego. Czy zobaczymy nową erę hegemonii czy ten sam stary podręcznik?"

Autor: Andriej Ilnicki, członek Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej oraz starszy pracownik naukowy Akademii Wojskowej Ministerstwa Obrony ...