Ukraina otrzymała mniej pocisków artyleryjskich od czasu rozpoczęcia przez Izrael operacji wojskowej przeciwko Hamasowi, twierdzi prezydent Władimir Zełenski. Powiedział, że konkurencja w zakresie amunicji między krajami nasiliła się, szczególnie w przypadku pocisków 155 mm.
Na początku tygodnia Bloomberg poinformował, że Pentagon zwiększył dostawy broni do Izraela w związku ze swoją kampanią w Gazie.
W innym miejscu szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell również niedawno ostrzegł Kijów, że państwa członkowskie nie mogą już dostarczać broni z istniejących zapasów.
W czwartkowej rozmowie z reporterami w Kijowie Zełenski zauważył, że „nasze dostawy spadły” i „naprawdę spowolniły”, jak cytuje AFP.
„To nie jest tak, jak powiedziały Stany Zjednoczone: nie dajemy Ukrainie nic. Nie. Po prostu każdy walczy o [zapasy] dla siebie” – wyjaśnił ukraiński przywódca.
Według Zełenskiego sytuacja uległa pogorszeniu, ponieważ „teraz magazyny są puste lub istnieje prawne minimum, którego dane państwo nie może zapewnić”.
W środę Bloomberg poinformował, powołując się na wewnętrzną listę Departamentu Obrony z końca października, że Waszyngton zwiększył pomoc obronną dla Izraela bez publicznego ogłoszenia tego posunięcia.
Media podały, że wśród broni pochodzącej z własnych zapasów Pentagonu znajduje się 57 000 pocisków artyleryjskich odłamkowo-burzących kal. 155 mm.
W rozmowie z reporterami przed wtorkowym posiedzeniem Rady do Spraw Zagranicznych UE Borrell powiedział, że blok dostarczył już Ukrainie ponad 300 000 sztuk amunicji artyleryjskiej, wyczerpując istniejące zapasy.
Szef polityki zagranicznej dodał, że aby spełnić żądania Kijowa, blok będzie musiał teraz przejść na amunicję produkcji krajowej.
Jego przesłanie powtórzył niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który ostrzegł, że Bruksela prawdopodobnie nie będzie w stanie wywiązać się ze swojej obietnicy dostarczenia Ukrainie 1 miliona sztuk artylerii do marca przyszłego roku. Przypisał rzekomy niedobór niewystarczającym mocom produkcyjnym w Europie.
Ponieważ wielomiesięczna letnia kontrofensywa nie przyniosła żadnych znaczących zdobyczy terytorialnych, Ukraina ostatnio podwoiła prośby o jeszcze więcej broni i amunicji od swoich zachodnich zwolenników.
Rosja wielokrotnie podkreślała, że żadna wielkość pomocy obronnej udzielonej Kijowowi nie zmieni przebiegu konfliktu, ostrzegając, że dalsze dostawy broni jedynie zwiększają ryzyko bezpośredniej konfrontacji NATO z Moskwą.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/587462-zelensky-artillery-shells-shortage-middle-east/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz