sobota, 23 grudnia 2023

"Ukraina otrzyma pierwsze F-16 .Amsterdam rozpoczął przygotowania do dostawy na Ukrainę 18 samolotów bojowych, powiedział premier Mark Rutte"

 Holandia wkrótce rozpocznie przygotowania do pierwszej dostawy amerykańskich myśliwców F-16 na Ukrainę, oznajmił w piątek premier Mark Rutte po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim.

Ukraine to get first F-16s
Kraj UE jest jednym ze zwolenników Kijowa, który wraz z Danią, Norwegią i Belgią zobowiązał się dostarczyć mu samoloty bojowe w ciągu najbliższych kilku lat. Zełenski twierdził w sierpniu, że Holandia i Belgia wspólnie przekazały jego krajowi 42 odrzutowce, chociaż we wspólnym oświadczeniu obu krajów nie podano żadnych konkretnych liczb. W piątek Rutte poinformował w poście na X (dawniej Twitterze), że „pierwotna” dostawa obejmie 18 samolotów. Premier powiedział też wcześniej, że cała flota F-16 jego kraju składa się z 42 samolotów i że Amsterdam będzie musiał zatrzymać część na własne cele szkoleniowe. W piątek Zełenski w poście w serwisie X podziękował premierowi Holandii za decyzję swojego gabinetu, dodając, że omówili także „bieżące potrzeby wojskowe Ukrainy, w tym artylerię, drony i obronę powietrzną”. Według Rutte „zanim będzie mogła nastąpić dostawa, musi zostać spełnionych szereg… kryteriów, w tym wymagania dotyczące personelu i infrastruktury”.

Premier przyznał także, że jego naród nie uzyskał jeszcze pozwolenia na eksport z USA. Waszyngton od dawna niechętnie rozważał zaopatrzenie Kijowa w myśliwce produkcji zachodniej.

W lutym prezydent USA Joe Biden powiedział, że Ukraina nie potrzebuje w tym momencie samolotów F-16.

„Według naszej armii nie ma obecnie podstaw, aby dostarczać F-16” – powiedział. Jednak latem stanowisko USA najwyraźniej uległo zmianie, gdy Waszyngton ostatecznie udzielił ukraińskim pilotom pozwolenia na szkolenie na samolotach F-16 i zasygnalizował, że jest gotowy zatwierdzić transfer samolotu do Kijowa przez stronę trzecią po zakończeniu szkolenia. Kijów od początku konfliktu z Moskwą naciska na swoich zachodnich zwolenników, aby dostarczali coraz bardziej zaawansowaną broń, traktując ją jako czynnik zmieniający zasady gry w konflikcie.

Zełenski szczególnie pochwalił sierpniowe oświadczenie dotyczące F-16 jako „historyczne, potężne i motywujące”. Moskwa odrzucała takie pomysły, twierdząc, że zachodnie dostawy broni jedynie przedłużają konflikt i wydłużają ludzkie cierpienia, nie wpływając znacząco na sytuację na linii frontu.

W listopadzie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że cała flota F-16 przekazana Kijowowi przez zachodnich darczyńców może zostać zniszczona w niecałe trzy tygodnie.

Zestrzelenie wszystkich tych odrzutowców wymagałoby „około 20 dni pracy” – powiedział. Zachodni urzędnicy zaczęli wątpić w perspektywy Ukrainy w trwającym konflikcie po nieudanej letniej kontrofensywie, która doprowadziła do minimalnych zmian na linii frontu pomimo ciężkich strat Kijowa. W grudniu amerykańscy prawodawcy stwierdzili, że po spotkaniu z Zełenskim ani Waszyngton, ani Kijów nie przedstawiły jasnej zwycięskiej strategii.

Republikański senator Tommy Tuberville powiedział, że „nigdy nie myślał, że” Kijów może „wygrać”. Na początku tego samego miesiąca „Politico” poinformowało, że Wielka Brytania rozważa nakłonienie Ukrainy do rozmów pokojowych z Rosją ze względu na obawy, czy Kijów będzie w stanie odnieść zwycięstwo na polu bitwy.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/589545-eu-nation-f-16-kiev/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...