Jak podała Krajowa Rada Wyborcza, wyborcy w Wenezueli przeważającą większością poparli stanowisko swojego rządu w sprawie sporu terytorialnego z sąsiednią Gujaną. Spór ma swoje źródło w arbitrażu granicznym Stanów Zjednoczonych sprzed ponad stu lat, który Caracas uważa za niesprawiedliwy.
Zorganizowane w niedzielę „referendum konsultacyjne” składające się z pięciu pytań zostało zainicjowane przez prezydenta Nicolasa Maduro po tym, jak w kwietniu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) orzekł, że jest właściwy w tej sprawie.
Terytorium, o którym mowa, znane jest jako Esequiba i ma powierzchnię około 159 500 kilometrów kwadratowych (61 600 mil kwadratowych), czyli mniej więcej dwie trzecie całego terytorium Gujany.
Spór ma swoje źródło w XIX-wiecznych sporach dotyczących tego, gdzie powinna przebiegać granica między Gujaną, wówczas kolonią brytyjską, a Wenezuelą.
W latach 90. XIX wieku Waszyngton interweniował przeciwko interesom Londynu w ramach doktryny Monroe, która rzekomo chroniła Amerykę Łacińską przed europejskimi mocarstwami kolonialnymi.
Wielka Brytania zgodziła się na amerykański arbitraż, w którym panel złożony z dwóch Amerykanów, dwóch Brytyjczyków i Rosjanina wydał w 1899 r. orzeczenie, które w dużej mierze faworyzowało brytyjskie roszczenia terytorialne. Wenezuela odrzuciła wówczas ten wynik.
Do kwestii powrócono w okresie dekolonizacji po II wojnie światowej, gdy Gujana miała wkrótce uzyskać niepodległość.
W Porozumieniu Genewskim z 1966 r. zaproponowano plan działania prowadzący do ostatecznego zadowalającego rozwiązania, w którym ONZ otrzymała rolę.
W 2018 roku Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres skierował sprawę do sądu w Hadze.
W niedzielnym głosowaniu Wenezuelczycy odrzucili arbitraż z 1899 r. i poparli porozumienie z 1966 r. jako jedyny ważny instrument rozwiązania sytuacji.
Poparli także formalne utworzenie „Guayana Esequiba” jako nowego państwa w Wenezueli, którego obywatelstwo oferowane będzie mieszkańcom terytorium administrowanego przez Gujanę.
W czwartym pytaniu wyborcy zadawali wyborcom pytanie, czy odrzucają jednostronne próby Gujany dotyczące wytyczenia granicy morskiej z Wenezuelą, na co również wyrazili zgodę.
W 2010 roku inspektorzy ExxonMobil odkryli podmorską ropę naftową w ilościach komercyjnych w tej części Atlantyku, do której dostęp zapewnia Esequiba.
W piątek MTS ostrzegł Wenezuelę przed próbami zmiany status quo i kontroli Gujany nad Esequibą, ale nie zakazał jej wyraźnie przeprowadzenia referendum. Caracas odrzuciło jurysdykcję sądu w tej sprawie i zapytało wyborców, czy zgadzają się z oficjalnym stanowiskiem rządu, co też potwierdziło.
W dniu referendum prezydent Gujany Mohamed Irfaan Ali powiedział, że jego obywatele „nie mają się czego obawiać w ciągu najbliższych godzin, dni i miesięcy” i wezwał Caracas, aby „wykazało się dojrzałością” w rozwiązaniu sporu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/588460-venezuela-referendum-guyana-dispute/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz