Serbia przenosi czołgi i inny sprzęt wojskowy w kierunku granicy z Kosowem, sugerują filmy krążące w Internecie. Napięcia między krajem a separatystycznym regionem wzrosły po tym, jak Kosowo zakazało serbskich tablic rejestracyjnych.
W sobotę zauważono dużą liczbę serbskich czołgów podstawowych zmierzających w kierunku granicy z Kosowem. Filmy krążące w Internecie pokazują wiele elementów zbroi noszonych na platformach platformowych, eskortowanych przez pojazdy serbskiej policji wojskowej.
Serbia również najwyraźniej rozmieściła co najmniej dwa myśliwce do patrolowania granicy administracyjnej, sugeruje inny film.
Pokaz siły pojawia się w związku z nowym wybuchem konfliktu między Serbią a Kosowem, wywołanym przez decyzję Prisztiny, aby nakazać wszystkim pojazdom z serbskimi tablicami rejestracyjnymi na przejściach granicznych tymczasowe tablice wydane przez Kosowo, zanim będą mogły wjechać do regionu. Przepis wszedł w życie w poniedziałek, a kierowcy, którzy chcą wjechać do Kosowa z centralnej Serbii, muszą teraz zapłacić podatek w wysokości 5 euro, aby otrzymać tymczasowe tablice „Republika Kosowa”, ważne przez 60 dni.
Podobno policja Kosowa odbierała serbskie tablice rejestracyjne kierowcom mieszkającym w większości serbskich okręgów na północy regionu.
Zakaz wywołał protesty etnicznych Serbów mieszkających na północy separatystycznego regionu. Zablokowali dwie główne drogi w okolicy, prowadzące do przejść granicznych. Punkty kontrolne pozostają zablokowane przez piąty dzień z rzędu. Policja Kosowa powiedziała, że drogi zostały odcięte „pojazdami, ciężkimi pojazdami, żwirem itp. w różnych miejscach w kierunku punktów granicznych Jarinje i Brnjak”.
W sobotę kosowska policja twierdziła, że zaatakowano dwa biura MSW w pobliżu przejść granicznych. Podpalono urząd rejestracji samochodów w miejscowości Zubin Potok, a do urzędu stanu cywilnego w miejscowości Zvecan wrzucono dwa granaty ręczne. Według policji materiały wybuchowe nie wybuchły.
Kosowo, zamieszkane głównie przez etnicznych Albańczyków, oderwało się od Serbii po bombardowaniach NATO w 1999 r. Region jednostronnie ogłosił niepodległość w 2008 r. Chociaż Kosowo zostało uznane przez około połowę państw członkowskich ONZ, w tym Stany Zjednoczone, nie otrzymują powszechne uznanie. Wśród krajów, które odmówiły uznania jej suwerenności, są Rosja, Chiny i Indie.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/535834-military-tanks-kosovo-border/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz