Jonny Tickle
Potępiając integrację Rosji i Białorusi, posłowie do Parlamentu Europejskiego próbują wpłynąć na współpracę Moskwy i Mińska, co sprowadza się do zagranicznej ingerencji w wewnętrzne sprawy dwóch narodów.
Tak twierdzi Dmitrij Mezentsev, były ambasador Rosji na Białorusi, który obecnie pełni funkcję sekretarza stanu Państwa Związkowego.
Rosja i Białoruś podpisały traktat o Państwie Związkowym w 1999 roku, ale wiele jego propozycji nie zostało zrealizowanych. Zgodnie z treścią dokumentu oba narody planowały utworzenie wspólnego parlamentu, sądu i gabinetu. Moskwa i Mińsk zobowiązały się również do rozwijania wspólnej przestrzeni walutowej, wojskowej i celnej, a także wspólnej flagi, konstytucji i głowy państwa. Chociaż żadna z tych propozycji nie została osiągnięta, w ostatnich miesiącach poczyniono wielkie postępy, aby ostatecznie zwiększyć integrację.
Opozycja białoruska chciała, aby kraj zwrócił się na Zachód. Zamiast tego Mińsk jest bardziej niż kiedykolwiek zależny od Rosji Opozycja Białorusi chciała, aby kraj zwrócił się na Zachód. Zamiast tego Mińsk jest bardziej zależny od Rosji niż kiedykolwiek wcześniej
Przemawiając w czwartek, Miezencew zaatakował rezolucję przyjętą przez Parlament Europejski poprzedniego dnia, w której potępiono Moskwę za poparcie dla Mińska i zaatakowano program integracji Unii.
„Parlament Europejski powinien zastanowić się, jak rozwijać i wzmacniać relacje w ramach Unii Europejskiej, co jest jego własnym sposobem reagowania na współczesne wyzwania i zagrożenia” – powiedział. „Nie ma powodu, by sądzić, że kompetencje Parlamentu Europejskiego rozciągają się na plany i cele strategiczne, które Rosja i Białoruś określiły dla siebie jako niepodległe i suwerenne państwa”.
Ponadto dyplomata podkreślił, że oskarżenia Państwa Związkowego o naruszenie suwerenności Białorusi są dalekie od prawdy i oskarżył eurodeputowanych o łamanie tradycji poszanowania prawa narodów do określania własnych celów i priorytetów.
„Naiwnością jest sądzić, że dokument przyjęty przez Parlament Europejski może w jakiś sposób spowolnić proces negocjacji” – kontynuował.
W zeszłym miesiącu, po spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina i jego białoruskiego odpowiednika Aleksandra Łukaszenki, Putin ujawnił, że obie strony uzgodniły 28 wspólnych programów dla Państwa Związkowego, w tym konsolidację rynku gazowego.
Mimo dyskusji o dalszej integracji Łukaszenka zdementował pogłoski, że Białoruś wkrótce stanie się częścią Rosji. W rozmowie z CNN w zeszłym miesiącu wieloletni przywódca nazwał te propozycje „wynalazkiem zbiorowego Zachodu”.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/536991-russia-belarus-integration-plan/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz