AUTOR: TYLER DURDEN
W następstwie wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie w tym miesiącu, która wywołała ponad tydzień chińskich ćwiczeń wojskowych "żywego ognia" otaczających i zagrażających samorządnej wyspie, Pekin stał się odważniejszy w swojej retoryce na temat wojny na Ukrainie.
W środę ambasador Chin w Moskwie Zhang Hanhui powiedział rosyjskim mediom, że to stany zjednoczone rozpoczęły kryzys na Ukrainie. Nazwał USA "głównym podżegaczem" konfliktu w wywiadzie dla TASS.
"Jako inicjator i główny inicjator kryzysu ukraińskiego, Waszyngton, nakładając bezprecedensowe kompleksowe sankcje na Rosję, nadal dostarcza broń i sprzęt wojskowy na Ukrainę" - powiedział Zhang.
"Ich ostatecznym celem jest wyczerpanie i zmiażdżenie Rosji przedłużającą się wojną i pałką sankcji" - dodał.
Prowokacyjne oskarżenie pojawia się kilka miesięcy po tym, jak administracja Bidena po raz pierwszy oskarżyła, że Pekin pomaga Kremlowi uniknąć zachodnich sankcji, a nawet po cichu dostarcza swoje wojsko – zarzuty, które nigdy nie były poparte dowodami.
Co ciekawe, chiński ambasador nawiązał do podobieństw z Tajwanem, gdzie Pekin potępił również ekspansję wpływów Waszyngtonu i "nielegalną" interwencję poprzez transporty broni i delegacje Kongresu wysokiego szczebla do Tajpej, które naruszają zasadę jednych Chin:
Skrytykował zeszłotygodniową wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na samorządnym Tajwanie, który Chiny uważają za swój własny, i powiedział, że Stany Zjednoczone próbują zastosować tę samą taktykę na Ukrainie i Tajwanie, aby "ożywić mentalność zimnej wojny, powstrzymać Chiny i Rosję oraz sprowokować rywalizację i konfrontację mocarstw".
"Nieingerowanie w sprawy wewnętrzne jest najbardziej fundamentalną zasadą utrzymania pokoju i stabilności w naszym świecie" - powiedział Zhang, stosując tę zasadę do krytyki polityki Waszyngtonu na Tajwanie, ale nie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Jeśli chodzi o stosunki chińsko-rosyjskie, Zhang podkreślił, że oba potężne kraje weszły w "najlepszy okres w historii, charakteryzujący się najwyższym poziomem wzajemnego zaufania, najwyższym stopniem interakcji i największym znaczeniem strategicznym".
Komentarz Zhanga na temat trwającej wojny na Ukrainie jest zgodny z perspektywą rosyjskich mediów państwowych, które niedawno podkreślały, że za obaleniem w 2014 roku wspieranego przez Rosję Wiktora Janukowycza stali amerykańscy planiści zamachu stanu, a także zaostrzyli wojnę zastępczą dla Donbasu wzdłuż granicy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz