wtorek, 23 sierpnia 2022

"Rosyjska FSB identyfikuje domniemanego zabójcę Duginy"(video)

 AUTOR: TYLER DURDEN

PONIEDZIAŁEK, SIE 22, 2022 - 9:45 PM

Przez BlueApples

Na przełomie 20 wieku delikatna tkanka porządku społecznego w Europie spoczywała na ostrzu noża. Gdy mocarstwa imperialne rozszerzały swoje imperia, było tylko kwestią czasu, zanim konflikt między nimi zburzy pokój w Europie. W tamtej epoce Rosja znalazła się przeciwko najpotężniejszym imperiom Europy, a mianowicie Austro-Węgrom i Niemcom.

Szczelina między tymi imperiami została scementowana przez kryzys bośniacki z 1908 r.,

 W którym Austro-Węgry zaanektowały Bośnię i Hercegowinę, wykorzystując deklarację niepodległości Bułgarii od Imperium Osmańskiego jako korzystny katalizator polityczny, biorąc pod uwagę destabilizację regionu Bałkanów.

 Działania Austro-Węgier sprowokowałyby Rosję do obrony swoich słowiańskich braci położonych w Serbii i Czarnogórze w odpowiedzi, która na zawsze zmieniłaby sposób, w jaki Rosja dostosowałaby się do kontynentalnych potęg Europy.

 Podczas gdy powszechny konflikt został zażegnany dzięki zmianie traktatu berlińskiego, klimat polityczny, który narzucił kryzys bośniacki, zapaliłby lont dla nieuniknionego wybuchu I wojny światowej, która została zdetonowana wraz z zabójstwem arcyksięcia Franciszka Ferdynanda przez bośniacko-serbskiego nacjonalistę Gavrilo Principa.

Podczas gdy wojna na Ukrainie ponownie stawia Rosję w znanej sprzeczności z potęgami Europy, niepewna pozycja pozornie niezrównoważonego pokoju na całym kontynencie odbija się echem dłużej niż sto lat po pierwszej wojnie światowej. 

Napięcie ilustruje aksjomat, że nic nie jest nowe pod słońcem, ponieważ zmienność Europy w 2022 r. odzwierciedla tę w 1908 r. Stanowisko Rosji wobec europejskiej hegemonii natowniczej jest analogiczne do jej stanowiska na rzecz królestwa słowiańskiego sprzed ponad wieku. 

Teraz, po zabójstwie Darii Duginy, w tym stuleciu mógł znaleźć się własny Franciszek Ferdynand.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa ("FSB") twierdzi, że zabójstwa Duginy dokonał tajny agent Ukrainy.

 FSB zidentyfikowała Natalię Vovk jako domniemaną zabójczynię.

 "W wyniku kompleksu pilnych działań operacyjno-poszukiwawczych Federalna Służba Bezpieczeństwa rozwiązała sprawę zabójstwa rosyjskiej dziennikarki Daria Duginy, urodzonej w 1992 roku" - ogłosiła FSB, podkreślając winę ukraińskiego rządu, stwierdzając, że "zbrodnia została przygotowana i popełniona przez ukraińskie służby specjalne".

Według śledztwa FSB Vovk wjechała do Rosji w lipcu, zanim umiejscowiła się w tym samym budynku mieszkalnym, w którym mieszkała Dugina. 

Vovk podążyła za Duginą na festiwal, na którym podłożono ładunek wybuchowy, który doprowadził do jej śmierci.

 Vovk, której towarzyszyła 12-letnia córka, uciekła do Estonii po zamachu, według rosyjskiego wywiadu. Po jej identyfikacji rosyjskie organy ścigania zadeklarowały zamiar ubiegania się o jej ekstradycję.

FSB twierdzi, że ukraińska szpieg Natalia Vovk zamordowała Dię Duginę.

Po zabójstwie Duginy Ukraina była naturalnie zamieszana w morderstwo, biorąc pod uwagę znaczącą, choć enigmatyczną reputację jej ojca jako jednego z najbardziej wpływowych ideologów Władimira Putina.

 Kijów pilnie umył ręce od jakiegokolwiek zaangażowania, ponieważ doradca Mychajło Podolak stwierdził: "Ukraina oczywiście nie ma nic wspólnego z wczorajszą eksplozją".

 Chociaż ukraińscy urzędnicy zaprzeczyli jakiemukolwiek udziałowi w ataku, prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł przed swoim oczekiwaniem, że zabójstwo Duginy nieuchronnie doprowadzi do intensyfikacji rosyjskiej kampanii wojskowej.


Biorąc pod uwagę doniesienia o ucieczce Vovka do Estonii, lokalizacja domniemanego zabójcy stawia Rosję w konflikcie przeciwko państwu członkowskiemu NATO nawet bardziej bezpośrednio niż wojna zastępcza na Ukrainie. 

W 2016 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości ustanowił precedens, który uzasadniałby każdy wniosek o ekstradycję Vovka złożony przez Rosję.

 Orzecznictwo, które ustanowiło ten standard, miało miejsce, gdy sąd stwierdził, że każde państwo członkowskie Unii Europejskiej jest zobowiązane do uwzględnienia wniosku o ekstradycję każdego państwa trzeciego niebędącego członkiem, nawet jeśli przedmiotem wniosku nie jest obywatel samego państwa członkowskiego UE.

 Decyzja ta była następstwem sprawy, w której Rosja wniosła o ekstradycję z Łotwy obywatela Estonii Aleksieja Petruhhina za przestępstwa związane z handlem narkotykami.

Ramy prawne ustanowione przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości umieszczą Estonię w tyglu, jeśli Vovk rzeczywiście znajdzie bezpieczną przystań w państwie bałtyckim.

 Oprócz przystąpienia do UE w 2004 roku, Estonia przystąpiła do NATO w tym samym roku. Potencjalny konflikt powstający między Estonią a Federacją Rosyjską może wywołać art. 5 Karty NATO, który ustanawia klauzulę obrony zbiorowej, co oznacza, że każde zaangażowanie wojskowe z państwem członkowskim NATO stanowi działanie podjęte przeciwko całemu ciału transatlantyckiemu, niezależnie od tego, czy ma miejsce tak daleko na wschód jak Tallin, czy tak daleko na zachód jak Hawaje.

Artykuł 5 był nieustannie wisiał przed Rosją jako rodzaj Miecza Damiklesa, mający odwieść od eskalacji konfliktu ukraińskiego.

Zawoalowana groźba została ostatnio przywołana w odpowiedzi na rosyjski atak na Zaporoską Elektrownię Jądrową i zwiększone wtargnięcia wojsk ukraińskich sił zbrojnych na Krym

"Wszelkie celowe uszkodzenia powodujące potencjalny wyciek promieniowania do ukraińskiego reaktora jądrowego byłyby naruszeniem artykułu 5 NATO" - powiedział brytyjski poseł Tobias Ellwood.

 Jego odczucia zostały powtórzone przez amerykańskiego kongresmena Adama Kinzingera (R - IL), który podążył za deklaracją Ellwooda, stwierdzając: "To naprawdę nie podlega nawet debacie; każdy przeciek zabije ludzi w krajach NATO, to automatyczny artykuł 5[.]" zaledwie kilka godzin przed zabójstwem Duginy.

Podczas gdy artykuł 5 Karty NATO został wykorzystany do grożenia Rosji przed nasileniem jakiejkolwiek agresji, urzędnicy, którzy stale powoływali się na politykę obrony zbiorowej, robili to pod pretekstem zapobiegania dalszej agresji. 

Zabójstwo Daria Duginy jest drastycznie inną okolicznością, ponieważ Rosja z pewnością odbierze wszelkie potencjalne działania, jakie podejmie w celu ekstradycji Vovka z Estonii, jako całkowicie uzasadnioną i jako odpowiedź na morderstwo, a nie ofensywny atak na państwo członkowskie NATO. 

Jak zapewnia obława na Vovka, Europa ponownie znajduje się w politycznym tyglu, który ogarnął kontynent po zabójstwie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda przez Gravrilo Principa.

 Jednak w tej historycznej iteracji to europejskie mocarstwa centralne znajdują się w pozycji agresora, który może sprowokować katastrofalny konflikt z Rosją.



Przetlumaczono przez translator Google

zrtodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...