AUTOR: TYLER DURDEN
Prezydent Francji Emmanuel Macron ujawnił w wywiadzie dla Le Point, że wezwał papieża Franciszka na spotkaniu w Watykanie, aby spróbował zorganizować bezpośredni dialog między prezydentami Joe Bidenem i Władimirem Putinem w celu zawarcia pokoju na Ukrainie.
Wywiad został opublikowany dzień po tym, jak Macron spotkał się z papieżem w Watykanie w poniedziałek. "Zachęcałem papieża Franciszka, by nazwał Władimira Putina i [zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego] patriarchą moskiewskim Cyrylem, ale także Joe Bidenem" – zaczął Macron.
"Potrzebujemy, aby Stany Zjednoczone usiadły przy stole, aby promować proces pokojowy na Ukrainie" Macron kontynuował. "Joe Biden ma prawdziwą relację zaufania z papieżem. Papież może mieć na niego wpływ w sprawie ponownego zaangażowania Ameryki na Haiti i Ukrainie". Biden jest drugim urzędującym prezydentem USA w historii, który jest katolikiem, a pierwszym jest John F. Kennedy.
We wtorek, przemawiając na konferencji pokojowej zorganizowanej w Watykanie, Franciszek porównał obecny konflikt na Ukrainie i uzbrojone w broń jądrową supermocarstwa ustawione po obu jego stronach do kryzysu kubańskiego sprzed 60 lat:
W swoim przemówieniu do kilku tysięcy osób, wygłoszonym po modlitwie różnych grup religijnych osobno, Franciszek potępił dzisiejszy "ponury scenariusz, w którym, przykro to mówić, plany potężnych światowych przywódców nie uwzględniają słusznych aspiracji narodów".
Odnosząc się do możliwości użycia broni jądrowej na Ukrainie, Franciszek powiedział: "Dzisiaj w rzeczywistości coś, czego się obawialiśmy i mieliśmy nadzieję, że nigdy więcej o tym nie usłyszemy, jest bezpośrednio zagrożone: użycie broni atomowej, która nawet po Hiroszimie i Nagasaki nadal była błędnie produkowana i testowana".
Prezydent Francji Macron pozostał jednym z niewielu światowych przywódców, którzy bezpośrednio zaangażowali Putina, odbył serię rozmów telefonicznych z rosyjskim prezydentem podczas inwazji, w ramach wysiłków na rzecz znalezienia dyplomatycznej drogi do zakończenia wojny.
Jeśli chodzi o sugestię Macrona dla papieża, aby obie strony zasiadły do stołu w bezpośrednim dialogu, Kreml zareagował pozytywnie na taką możliwość, a rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że cel Macrona wydaje się naprawdę "mieć na celu znalezienie możliwego rozwiązania" kryzysu na Ukrainie, według mediów wspieranych przez państwo.
"To powiedziawszy, uwagi nie mówiły nic o tym, że ktokolwiek dzwoni do prezydenta Zełenskiego i rozstrzyga kwestię systemu prawnego, który obecnie zabrania jakichkolwiek rozmów z Rosją" - dodał. Zełenski oświadczył wcześniej, że nie będzie angażował Moskwy w rozmowy o zawieszeniu broni, dopóki Putin pozostanie prezydentem, co, jak powiedział, zostało skodyfikowane w ukraińskim prawie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz