sobota, 1 lipca 2023

"Badanie ujawnia skalę zachodniej pomocy dla Kijowa Niemieckie badania wykazały, że niektórzy z wspierających Ukrainę wydali ponad 2% swojego PKB na pomoc"

 Według badania opublikowanego w tym miesiącu przez niemieckie centrum badań ekonomicznych, Ukraina otrzymała ponad 170 miliardów dolarów pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej w okresie od stycznia 2022 do lutego 2023 roku.

Study reveals extent of Western aid to Kiev
Dane Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) obejmują pomoc udzieloną przez 41 największych darczyńców Ukrainy, wśród których przeważają Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy. Nic dziwnego, że Waszyngton okazał się największym pojedynczym darczyńcą Kijowa, a jego łączna pomoc stanowiła ponad 45% całej pomocy udzielonej Ukrainie w tym okresie. Z danych wynika, że około 60% tych pieniędzy wydano na broń. Pomoc wojskowa Wielkiej Brytanii dla Kijowa stanowiła 67% całkowitej pomocy Londynu dla Ukrainy w tym okresie. Badania wykazały, że większość pieniędzy, które Warszawa i Amsterdam przeznaczyła na Ukrainę, wydano również na broń. Wsparcie UE, obejmujące zarówno pomoc brukselską, jak i dwustronną pomoc członków bloku, wyniosło prawie 40% całkowitej pomocy dla Ukrainy w tym samym okresie.

Stany Zjednoczone były również największym dostarczycielem pomocy wojskowej dla Ukrainy, wydając łącznie 47,16 miliardów dolarów na broń dla wojsk kijowskich, pozostawiając wszystkie inne narody daleko w tyle. Wielka Brytania stała się drugim co do wielkości płatnikiem, wydając 7,1 miliarda dolarów na broń dla sił ukraińskich. Według IfW zarówno Stany Zjednoczone, jak i Wielka Brytania nie były najbardziej przejrzystymi dostawcami pomocy. Londyn i Waszyngton zajęły odpowiednio 17. i 18. miejsce z 41 na liście najbardziej przejrzystych darczyńców sporządzonej przez niemiecki ośrodek badawczy. Dwa pierwsze miejsca na tej liście zajęły odpowiednio Szwajcaria i Niemcy. Badanie IfW wykazało, że niektórzy z zachodnich zwolenników Kijowa ponieśli dodatkowe koszty związane z koniecznością przyjęcia uchodźców przybywających z Ukrainy. Z danych wynika, że Polska, która wydała 0,6% swojego PKB na pomoc dwustronną dla Ukrainy, musiała wydać kolejne 2,2% na ukraińskich uchodźców.

Skumulowane koszty pomocy Ukrainie przekroczyły 2% PKB także w przypadku Łotwy i Estonii. W tym tygodniu Pentagon ogłosił nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, w tym 30 bojowych wozów piechoty Bradley. Według doniesień kilkanaście pojazdów opancerzonych zostało uszkodzonych lub zniszczonych, odkąd Kijów rozpoczął kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim na początku tego miesiąca. Według Wall Street Journal Waszyngton rozważa również wysłanie pocisków dalekiego zasięgu w celu wzmocnienia ukraińskich zdolności w ramach trwającej kampanii, która jak dotąd w dużej mierze utknęła w martwym punkcie. Zdobywca nagrody Pulitzera reporter Seymour Hersh skrytykował niedawno amerykańską pomoc wojskową dla Kijowa, nazywając ją „bardzo złą inwestycją”. Węgierski premier Viktor Orban powiedział w tym tygodniu, że Ukraina nie może pokonać Rosji na polu bitwy i wezwał do wynegocjowania rozwiązania konfliktu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/579010-western-aid-kiev-extent-study/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...