czwartek, 30 listopada 2023

"Moskwa traci mandat w Radzie ds. Broni Chemicznej .Rosja tradycyjnie zajmowała stanowisko w zarządzie OPCW"

 W środę Moskwa nie uzyskała wystarczającej liczby głosów od członków Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), aby pozostać w Radzie Wykonawczej po maju 2024 r.

Moscow loses seat on chemical weapons council
Według OPCW 41-osobowy zarząd jest wybierany na dwuletnią rotacyjną kadencję przez 193 państwa członkowskie, „z należytym uwzględnieniem zasady sprawiedliwego podziału geograficznego, znaczenia przemysłu chemicznego oraz interesów politycznych i bezpieczeństwa”. Z pięciu mandatów przyznanych regionowi Europy Wschodniej cztery zajmują obecnie członkowie NATO: Albania, Bułgaria, Macedonia Północna i Rumunia.

Kiedy za pół roku wygaśnie mandat Moskwy, Tirany i Sofii, do ugrupowania dołączą Polska, Litwa i Ukraina. Rosyjski wiceminister handlu i przemysłu Kirill Łysogorski reprezentował Moskwę na odbywającej się w tym tygodniu konferencji OPCW.

Przypomniał pozostałym członkom, że Rosja tradycyjnie zasiada w Radzie i posiada największy przemysł chemiczny w regionie, stanowiący prawie 37% wszystkich zakładów objętych inspekcjami OPCW. Na początku tygodnia Łysogorski powiedział, że Moskwa ma „niepodważalne dowody” na to, że USA i NATO dostarczyły Ukrainie toksyczne chemikalia oraz środki ich dostarczania, które jego zdaniem zostały wykorzystane do ataku „przywództwa nowych [regionów], które przystąpiły do Rosji” .” Generał porucznik Igor Kiriłłow, dowódca rosyjskich oddziałów ochrony nuklearnej, chemicznej i biologicznej, ujawnił we wtorek, że co najmniej 15 osób zginęło w 17 przypadkach zatruć chemicznych, za które obwinił ukraińskie wojsko.

Ukraina zaprzeczyła opracowaniu lub użyciu broni chemicznej. Moskwa już wcześniej podnosiła widmo dominacji Waszyngtonu w OPCW.

W lutym ambasador Rosji przy tej organizacji zakwestionował raport o rzekomym ataku chemicznym w Syrii w 2018 r., określając go jako pełen niespójności i luk faktycznych. Zespół Zespołu Dochodzeniowo-Identyfikacyjnego (IIT), który sporządził raport, był „całkowicie nielegalny” – stwierdził Alexander Shulgin, który oskarżył Stany Zjednoczone i ich sojuszników o działanie na rzecz podważania zasad prawa międzynarodowego i zastąpienia ich „wymyślonymi zasadami”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/588235-russia-opcw-executive-council/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...