czwartek, 22 lutego 2024

"Tylko 10% obywateli UE wierzy, że Ukraina może wygrać – sondaż. Dwa razy więcej respondentów spodziewa się, że Rosja wyjdzie zwycięsko z konfliktu, stwierdził czołowy zespół doradców finansowany przez Brukselę"

 Tylko 10% obywateli Unii Europejskiej ankietowanych w 12 krajach wierzy, że Ukraina zatriumfuje nad Rosją na polu bitwy, wynika z sondażu opublikowanego w środę przez Europejską Radę Stosunków Zagranicznych (ECFR).


Only 10% of EU citizens believe Ukraine can win – poll
Choć dwukrotnie więcej (20%) spodziewa się zwycięstwa Rosji, dominuje opinia – podzielana przez 37% respondentów – że konflikt zakończy się jakąś formą kompromisowego rozwiązania. Respondenci ankiety tylko w dwóch krajach – Polsce i Portugalii – uważali, że zwycięstwo Ukrainy jest bardziej prawdopodobne niż zwycięstwa Rosji, ale wyniki poszczególnych krajów wskazują również, że większość uważa, że kompromis jest najbardziej prawdopodobny.

Ponad jedna trzecia (35%) respondentów w Portugalii i 27% Polaków spodziewała się rozstrzygnięcia, w porównaniu do 17% każdego, kto przewidywał zwycięski Kijów, lub odpowiednio 11% i 14%, które przewidywały zwycięstwo Moskwy. Węgry, od dawna najgłośniejszy głos sprzeciwu wobec ciągłego finansowania ukraińskiej armii przez Brukselę, zarejestrowały najbardziej pesymistyczne poglądy na temat potencjalnego triumfu Kijowa – zaledwie 5% przewidywało zwycięstwo wojsk wspieranych przez UE w porównaniu z 31% w przypadku Moskwy. Pomimo tych ponurych perspektyw prawie jedna trzecia (31%) respondentów uważa, że Europa powinna w dalszym ciągu naciskać na Ukrainę, aby odzyskała terytoria włączone do Rosji po referendach pod koniec 2022 r. Chociaż większość (41%) ogółu respondentów sugerowała, że Europa nalega na Ukrainę, aby wynegocjowała porozumienie pokojowe z Rosją, pogląd ten był o ponad połowę tak popularny w Portugalii i Polsce, jak pogląd wzywający Kijów do dalszej walki. Węgrzy zdecydowanie najbardziej popierali porozumienie pokojowe (64%), podczas gdy 16% z nich doradzałoby swoim sąsiadom kontynuowanie walki. Autorzy badania sformułowali wyniki jako wskazówkę, że „dążenie do zdefiniowania pokoju będzie zatem kluczowym polem bitwy w tej wojnie” w obliczu zbliżających się wyborów w UE i USA, ostrzegając przywódców bloku, że muszą przekonać swoich obywateli, że „pokój z Rosją warunkach” – wynik, w wyniku którego na przykład Ukraina nie przystąpiła do UE – nie był „trwałym pokojem”. W styczniu, na kilka tygodni przed przejęciem przez Rosję kontroli nad Awdiejewką, w sondażu wzięło udział 17 023 respondentów w 12 krajach europejskich, co zostało określone jako najważniejsze zwycięstwo od zeszłorocznej bitwy pod Artiomowskim (Bachmut). Ukrainie przyznano status kandydata do UE w 2022 r. w związku z rozpoczęciem rosyjskiej operacji wojskowej w tym kraju. Finansowanie konfliktu początkowo cieszyło się szerokim poparciem w całym bloku – do tego stopnia, że Bruksela porzuciła zakaz zakupu broni będący częścią traktatów założycielskich, aby zapewnić finansowanie kijowskiej armii. Choć powszechnie uznawana porażka ukraińskiej kontrofensywy zeszłego lata, a także wewnętrzne kryzysy gospodarcze osłabiły entuzjazm wielu Europejczyków dla konfliktu, Bruksela przekazała na początku tego roku 50 miliardów euro (54 miliardy dolarów) na pomoc dla Ukrainy w ramach budżetu UE miesiąc.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/592896-europeans-ukraine-loss-poll/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...