Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy skazany na karę więzienia za poniżający wyrok za korupcję
ZeroHedge.com
Sąd w Paryżu uznał byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego za winnego korupcji - to dopiero drugi przypadek w historii współczesnej, kiedy głowa francuskiego państwa padła ofiarą takiego zarzutu - za co skazano go na trzy lata więzienia , z których dwa zostały zawieszone.
Pomimo wyroku pozbawienia wolności oczekuje się jednak, że 66-latek będzie odbywał niezawieszoną roczną porcję w zawieszeniu - z elektroniczną bransoletką i podlegającą ciszy policyjnej.
Sędzia przewodnicząca Christine Mée opisała w orzeczeniu, że „szczególnie poważne” zbrodnie popełnione przez przywódcę Francji, który sprawował urząd w latach 2007–2012, skupiały się na tym, że „wykorzystywał swój status” jako prezydenta do szerzenia wpływów dla osobistych korzyści, jednocześnie naruszając tajemnicę państwową.
Sarkozy „wiedział, co robi, było złe”, napisał sędzia, dodając, że jego działania oraz działania sędziego publicznego i osobistego prawnika - obaj zostali uznani za winnych pomocy w planie - dały opinii publicznej „bardzo zły obraz sprawiedliwości ”.
Jak opisała BBC, były prezydent został „uznany za winnego usiłowania przekupienia sędziego, oferując mu prestiżową pracę w Monako w zamian za informacje o śledztwie w sprawie jego partii politycznej”.
Kluczowe dowody pochodzą z podsłuchiwanych rozmów telefonicznych od 2014 roku :
Sprawa skupiała się na rozmowach między Azibertem i Herzogiem, które zostały nagrane przez śledczych badających twierdzenia, że Sarkozy przyjął nielegalne płatności od spadkobierczyni L'Oreal Liliane Bettencourt za swoją kampanię prezydencką w 2007 roku .
Podsłuchiwany telefon był tajnym numerem utworzonym pod fikcyjnym nazwiskiem Paul Bismuth, za pośrednictwem którego Sarkozy komunikował się ze swoim prawnikiem.
Nadal wpływowy wśród konserwatystów ogranicza serię upokorzeń, które miały miejsce po jego nieudanej ofercie reelekcyjnej w 2012 roku. Sarkozy jest także pierwszą francuską byłą głową państwa, która pojawiła się w doku.
Oczekuje się, że odwoła się od orzeczenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz