środa, 24 marca 2021

"Urodzony na wojnie Bangladesz obchodzi 50 lat niepodległości"

 DHAKA, Bangladesz (AP) - Shafiqul Islam studiował biznes w Dhaka College w 1971 roku, kiedy krwawa i brutalna wojna o niepodległość spustoszyła Bangladesz. Po przejściu szkolenia partyzanckiego w Indiach, wrócił do walki z żołnierzami pakistańskimi.



„To był czas całkowitego zniszczenia” - powiedział. „Zniszczono nasze mosty i drogi, zgwałcono kobiety, oblężono miasta. Spalono tysiące domów i sklepów ”.


Dziewięć miesięcy po rozpoczęciu wojna zakończyła się uzyskaniem niepodległości przez kraj.


Pięćdziesiąt lat później 67-letni Islam przewodniczy Arrival Fashion Ltd., fabryce odzieży nowej generacji, rozłożonej na 2,5 akra i otoczonej bujnymi polami ryżowymi na obrzeżach stolicy, Dhaki. Fabryka zatrudnia prawie 3000 pracowników, którzy szyją dżinsy na eksport do Europy i Ameryki Północnej.\

Historia islamu na wiele sposobów odzwierciedla rozwój Bangladeszu, zamieszkałego przez 160 milionów ludzi.



W przededniu półwiecza niepodległości w tym tygodniu Bangladesz został okrzyknięty historią sukcesu młodego narodu zrodzonego z walk i zawirowań. Chociaż zmagał się z głodem, biedą, wojskowymi zamachami stanu i przemocą polityczną, słynie również z niezwykłego postępu w podnoszeniu jakości życia swojej młodej populacji.


Miliony wyszły z ubóstwa, ponieważ kraj ten nieoczekiwanie stał się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Azji dzięki sektorom takim jak przemysł odzieżowy, który ubierają miliony na całym świecie.


Niektórzy obawiają się jednak, że za sukcesem kryje się ciemniejszy zwrot, w tym obawy związane z ostatnimi wyborami w 2018 r., Kiedy premier Szejk Hasina wygrał czwartą kadencję, zdobywając 266 z 300 mandatów w parlamencie. Były to skażone wybory, ponieważ grupy praw człowieka potępiły przemoc wobec przeciwników, którzy rzekomo manipulowali i fałszowali głosowanie.



„Najbardziej niepokojącą rzeczą w Bangladeszu jest zdziesiątkowanie systemu wyborczego” - powiedział Ali Riaz, ekspert ds. Azji Południowej, który wykłada nauki polityczne na Illinois State University.


Ale były to kolejne brzemienne w skutki wybory, na czele których stał ojciec Hasiny, które przyczyniły się do uzyskania niepodległości Bangladeszu, którego początki sięgają 1947 r., Kiedy to subkontynent indyjski uzyskał niezależność od brytyjskich rządów kolonialnych. Ziemia została podzielona na odrębne stany, a regiony z większością muzułmańską stały się Wschodnim Pakistanem, obecnie Bangladeszem i Zachodnim Pakistanem, teraz po prostu Pakistanem. Ale od początku silny ruch nacjonalistyczny narastał, gdy język stał się punktem napięcia; Bengalski był powszechnie używany na Wschodzie, podczas gdy elita Zachodu posługująca się językiem urdu doszła do władzy.

Przełomowy moment nastąpił w 1970 r., Pośród strajków i narastających działań wojennych, kiedy Liga Awami z Pakistanu Wschodniego, na czele której stał bengalski polityk szejk Mujibur Rahman, przeszła sondaże w wyborach krajowych. Rząd odrzucił wyniki, wywołując ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa. 26 marca 1971 roku Bangladesz ogłosił niepodległość, wywołując wojnę trwającą dziewięć miesięcy.



Pakistan rozpoczął operację wojskową, aby powstrzymać ruch na niepodległość, podczas gdy Indie dołączyły po stronie dzisiejszego Bangladeszu. Siły pakistańskie poddały się 16 grudnia 1971 roku.


Bangladesz twierdzi, że zginęło 3 miliony Bengalczyków. Miliony uciekły również do Indii, a historycy twierdzą, że zgwałcono setki tysięcy bengalskich kobiet.


Inną ofiarą wojny była gospodarka - PKB wyniósł zaledwie 6,2 miliarda dolarów w 1972 roku. Liczba ta wzrosła od tamtego czasu, osiągając 305 miliardów dolarów w 2019 roku. Według niektórych prognoz do 2030 roku jego wielkość podwoi się.


Kluczowym elementem sukcesu tego kraju jest przemysł odzieżowy, drugi co do wielkości na świecie po Chinach, który zarabia ponad 35 miliardów dolarów rocznie z eksportu. Zatrudnia cztery miliony ludzi, a triumf najbardziej odczuły kobiety, które stanowią większość pracowników fabryk. Praca w fabryce Islamu pomaga Nasimie Akhter i jej dwóm rodzeństwu zarabiać około 411 dolarów miesięcznie, co stanowi wsparcie dla niej i jej rodziny.


Kiedy była nastolatką, jej rodzice starali się zapewnić im trzy posiłki dziennie. Obecnie 28-letni Akhter pracuje osiem godzin dziennie, szyjąc setki dżinsów. „Mamy teraz dobrze” - powiedziała.


Dochód na mieszkańca wzrósł prawie trzykrotnie za rządów Hasiny, który po raz pierwszy objął władzę w 1996 r., A następnie został ponownie wybrany w 2008 r. Eksperci twierdzą, że przez lata kraj zainwestował znaczne środki w życie kobiet i dziewcząt. Obecnie 98% dzieci ukończyło szkołę podstawową, a więcej dziewcząt w szkole średniej niż chłopców. Oczekiwana długość życia w Bangladeszu wynosi 72 lata w porównaniu do 67 lat w Pakistanie, a według danych Banku Światowego przekroczyła on także zamożniejsze Indie w walce z niedożywieniem dzieci i zdrowiem reprodukcyjnym.



„To była fascynująca podróż” - powiedział wybitny ekonomista Qazi Kholiquzzaman Ahmad. „To model rozwoju dla innych w regionie”.


Ale Bangladesz jest również poważnie podatny na rosnące skutki zmiany klimatu, a jedna trzecia jego populacji jest zagrożona przesiedleniem z powodu podnoszenia się poziomu mórz. Eksperci od dawna ostrzegają, że gęsto zaludniony kraj delty, taki jak Bangladesz, który boryka się z poważnymi i częstymi powodziami, będzie jednym z najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi. Co zaskakujące, według MFW Bangladesz odpowiada za zaledwie 0,35% globalnej emisji gazów cieplarnianych.



Od razu pandemia koronawirusa stwarza wyzwania w Bangladeszu. Przypadki COVID-19 spowodowały ogólnokrajową blokadę, a główne gałęzie przemysłu i małe firmy zostały wstrzymane. Do tej pory kraj zgłosił ponad 560 000 potwierdzonych przypadków i około 8600 zgonów. Chociaż eksperci twierdzą, że pełna liczba ofiar może być zaniżona, Bangladesz pozostaje mniej dotknięty niż wiele innych krajów.


Mimo to sektor odzieżowy wykazuje oznaki ożywienia, a inne czynniki ekonomiczne - przekazy pieniężne, rolnictwo i sektor usług - również mają się dobrze, zauważył Ahmad, ekonomista.


Ale nie wszyscy są częścią gwałtownego wzrostu gospodarczego w kraju, dodał profesor Riaz, powołując się na dane, że wzrost zatrudnienia pozostaje niski pomimo wysokich danych o PKB.



„Udział biednych ludzi w bogactwie, ich dochody i możliwości maleją. Kraj nie tworzy nowych miejsc pracy dla młodych ludzi ”- powiedział Riaz.

Przede wszystkim obserwatorzy twierdzą, że skupienie się rządu na rozwoju może burzyć jego demokratyczne początki. Grupy prawnicze i organizacje non-profit podniosły alarm w związku z rządzącą Ligą Awami. Freedom House z siedzibą w USA powiedział, że partia „umocniła władzę polityczną poprzez ciągłe nękanie opozycji i osób postrzeganych jako sprzymierzone z nią” w swoim rocznym raporcie na temat demokracji z 2020 r.


Eksperci zwracają również uwagę na kontrowersyjne prawo dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego, które, jak twierdzą, może być nadużywane do wyciszania wolności słowa. W lutym protestujący zgromadzili się na skrzyżowaniu w Dhace w związku ze śmiercią w więzieniu komentatora, który zgodnie z prawem został oskarżony o krytyczne wypowiedzi na temat sposobu, w jaki rząd radzi sobie z pandemią.



Bangladesz jest świadkiem demokratycznego odstępstwa od swojego systemu wyborczego, prób stłumienia opozycji politycznej i zagrożeń dla wolności słowa, powiedział Riaz.


„Został założony z obietnicą systemu inkluzywnego, ale może odchodzić od tych fundamentalnych obietnic” - dodał.


W międzyczasie Hasina wyznaczył ambitne cele, w tym wyniesienie Bangladeszu do poziomu kraju o wyższym średnim dochodzie do 2031 r. I rozwiniętego do 2041 r. W lutym Komitet ds. Polityki Rozwoju ONZ zalecił awansowanie Bangladeszu do poziomu kraju rozwijającego się z najmniejszego -rozwinięty.


Islam, dyrektor fabryki odzieży, który walczył na wojnie, powiedział, że wykonał swoją część - ale kraj ma dużo więcej do osiągnięcia.


„W 1971 r. Wskoczyliśmy i nigdy nie oglądaliśmy się za siebie, ponieważ wiedzieliśmy, że niepodległość musi nadejść. W przeciwnym razie ten naród nie przetrwa - powiedział. „Ale to nie był koniec. Nadal mamy przed sobą drogę, ale nasze serce jest zawsze z ojczyzną ”.


Pathi zameldował z New Delhi.

przetlumaczono przez GR translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

" Norweski rybak „złapał” łódź podwodną w swoją sieć Statek z Tromso złapał 200 kg halibuta i 7800 ton amerykańskiej łodzi podwodnej "

  Zdjęcie archiwalne: Kuter rybacki opuszcza port w Tromso w Norwegii. © Geography Photos/Universal Images Group via Getty Images Jak dono...