czwartek, 10 lutego 2022

WYJAŚNIAJĄCY: "Jakie są kluczowe elementy porozumienia pokojowego na Ukrainie????????"

 Porozumienie pokojowe w sprawie separatystycznego konfliktu we wschodniej Ukrainie, które nigdy się nie zakończyło, powraca w centrum uwagi w związku z rosyjską rozbudową militarną w pobliżu granic kraju i rosnącym napięciem dotyczącym tego, czy Moskwa dokona inwazji.



Najwyżsi urzędnicy z Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec spotykają się w czwartek w Berlinie, aby omówić sposoby realizacji umowy podpisanej w stolicy Białorusi, Mińsku w 2015 roku.

Oto spojrzenie na kluczowe punkty dokumentu i sporne kwestie dotyczące jego wdrożenia:

KONFLIKT NA WSCHODZIE

Rosja odpowiedziała na obalenie w Kijowie w lutym 2014 roku prezydenta przyjaznego Kremlowi, anektując Ukraiński Półwysep Krymski i wspierając separatystyczne powstanie w głównie rosyjskojęzycznym wschodnim regionie przemysłowym kraju, znanym jako Donbas.

Ukraińskie oddziały i bataliony ochotnicze brały udział w zaciekłych i niszczycielskich walkach z rebeliantami z udziałem ciężkiej artylerii, opancerzenia i samolotów bojowych.

Ukraina i Zachód oskarżyły Rosję o wspieranie separatystów wojskiem i bronią. Moskwa odrzuciła oskarżenia, mówiąc, że wszyscy Rosjanie, którzy walczyli na wschodzie, byli ochotnikami

Podczas walk lot Malaysia Airlines 17 został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą 17 lipca 2014 r., zabijając wszystkie 298 osób na pokładzie. Międzynarodowe dochodzenie wykazało, że odrzutowiec został zniszczony przez pocisk wystrzelony z obszaru kontrolowanego przez rebeliantów. Stwierdzono, że broń została przywieziona na Ukrainę z bazy wojskowej w Rosji, ale Moskwa kategorycznie zaprzeczyła jakiemukolwiek zaangażowaniu.



Przywódcy Francji i Niemiec rozpoczęli starania o wynegocjowanie rozejmu w rozmowach z Rosją i Ukrainą, kiedy spotkali się w Normandii we Francji w czerwcu 2014 r. w tak zwanym formacie normandzkim.

WALKI I NEGOCJACJE

Po masowej klęsce wojsk ukraińskich w sierpniu 2014 roku przedstawiciele Kijowa i rebelianci podpisali rozejm w Mińsku we wrześniu 2014 roku.

Dokument, nazwany Mińsk I, przewidywał zawieszenie broni monitorowane przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, wycofanie zagranicznych bojowników, wymianę więźniów i zakładników, amnestię dla powstańców i obietnicę, że regiony rebelianckie mogą mieć pewien stopień samorządności.

Porozumienie szybko upadło i wznowiono bitwy na dużą skalę. W styczniu i lutym 2015 roku wojska ukraińskie poniosły kolejną poważną klęskę w bitwie pod Debalcewem.



Francja i Niemcy szybko przystąpiły do pomocy w wynegocjowaniu kolejnego porozumienia pokojowego, a 12 lutego 2015 r. przedstawiciele Ukrainy, Rosji i rebeliantów podpisali umowę, która przewidywała nowe zawieszenie broni, wycofanie ciężkiej broni z linii kontaktu między wojskami a rebeliantami oraz postanowienia o politycznym porozumieniu. Deklarację popierającą porozumienie podpisali przywódcy Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

POSTANOWIENIA UMOWY MIŃSKIEJ

Umowa, nazwana Mińsk II, obejmowała monitorowane przez OBWE zawieszenie broni, wycofanie ciężkiej broni i zagranicznych bojowników z linii kontaktu oraz wymianę więźniów.

W poważnym dyplomatycznym zamachu stanu dla Rosji dokument zobowiązał Ukrainę do przyznania specjalnego statusu separatystycznym regionom, umożliwiając im stworzenie własnych sił policyjnych i możliwość wypowiedzenia się w mianowaniu lokalnych prokuratorów i sędziów. Zobowiązała też Kijów do zaproponowania separatystom amnestii i wynegocjowania szczegółów przeprowadzenia wyborów lokalnych z przywódcami rebeliantów.

Stanowił, że Ukraina może odzyskać kontrolę nad granicą z Rosją w regionach rebelianckich dopiero po uzyskaniu samorządności i przeprowadzeniu monitorowanych przez OBWE wyborów lokalnych – głosowania, które prawie na pewno utrzymałyby tam u władzy pro-moskiewskich rebeliantów.



Kolejnym korzyścią dla Kremla było to, że dokument nie zawierał żadnych zobowiązań ze strony Rosji, która upierała się, że nie jest stroną konfliktu i przedstawiała go jako część wewnętrznych spraw Ukrainy.

Wielu na Ukrainie oburzyło się na tę umowę, widząc w niej zdradę interesów narodowych i cios w integralność kraju. Powszechne zaniepokojenie opinii publicznej skutecznie zablokowało realizację umowy.

MOSKWA I KIJÓW WINĄ HANDLOWĄ

Podczas gdy umowa z Mińska pomogła zakończyć bitwy na dużą skalę, częste potyczki trwały nadal, a obie strony obwiniały się nawzajem. Strony wynegocjowały długą serię odnowionych zawieszeń broni, ale wszystkie zostały szybko naruszone.

Ukraina oskarżyła Rosję o niewycofanie wojsk z obszarów konfliktu. Moskwa stanowczo zaprzeczyła ich obecności tam i wskazała na rozmieszczenie zachodnich instruktorów wojskowych na Ukrainie.



Zaprzeczając jakiemukolwiek zaangażowaniu wojskowemu we wschodniej Ukrainie, Rosja zaoferowała rebeliantom wsparcie polityczne i gospodarcze oraz przyznała obywatelstwo ponad 700 000 mieszkańców regionu.

Przywódcy Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec zobowiązali się do przestrzegania porozumienia mińskiego podczas ostatniego spotkania w Paryżu w grudniu 2019 r., ale nie poczynili widocznych postępów.

WIĘCEJ ROZMÓW

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski naciskał na kolejny czterostronny szczyt, ale Kreml powiedział, że nie będzie to służyło żadnemu celowi, dopóki Ukraina nie zgodzi się przestrzegać zobowiązań wynikających z umowy.

W obliczu rosnących napięć związanych z rosyjską rozbudową sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy, Francja i Niemcy zintensyfikowały wysiłki na rzecz wynegocjowania bardziej czterostronnych rozmów na temat konfliktu na wschodzie, widząc w tym możliwy sposób na złagodzenie napięć w większym kryzysie.

Przedstawiciele czterech krajów spotkali się w Paryżu 26 stycznia, nie zapewniając żadnych postępów, ale zgodzili się na czwartkową sesję w Berlinie, aby uzgodnić wspólną interpretację porozumień mińskich.

Prezydent Francji Emmanuel Macron starał się ożywić porozumienie mińskie podczas swoich wizyt w Moskwie i Kijowie w tym tygodniu, opisując je jako "jedyną drogę pozwalającą budować pokój ... i znaleźć trwałe rozwiązanie polityczne".

PRESJA NA UKRAINĘ

W obliczu zachodnich wezwań do realizacji porozumienia mińskiego ukraińscy urzędnicy stają się coraz bardziej krytyczni wobec dokumentu.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiedział w zeszłym tygodniu Associated Press, że umowa została podpisana "pod rosyjską lufą broni" i ostrzegł, że "wypełnienie porozumienia mińskiego oznacza zniszczenie kraju".

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba argumentował, że Moskwa zamierza wykorzystać umowę do ponownej integracji regionów rebeliantów z Ukrainą i wykorzystać je do zablokowania prozachodnich aspiracji kraju, przysięgając: "To się nie stanie".



Zełenski był bardziej dyplomatyczny, ale zauważył, że nie podoba mu się każdy punkt dokumentu mińskiego, komentarz, który wywołał drwinną i niewybredną uwagę prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Czy ci się to podoba, czy nie, musisz to znieść, moje piękno" – zażartował Putin, używając grubego wersetu z rosyjskiego folkloru. "Musisz to wypełnić. Inaczej to nie zadziała".

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...