czwartek, 24 marca 2022

"Koszty produkcji w Niemczech wzrosły o rekordowe 25,9% z powodu trwającego kryzysu energetycznego"

 Niemieccy producenci odnotowali rekordowy wzrost kosztów bram fabrycznych o 25,9 procent rok do roku w lutym, pchnięty w górę głównie z powodu trwającego kryzysu energetycznego spowodowanego zieloną polityką Niemiec i wojną na Ukrainie.

Zdjęcie: Koszty produkcji w Niemczech wzrosły o rekordowe 25,9% z powodu trwającego kryzysu energetycznego

Dane te są zgodne z Federalnym Urzędem Statystycznym, niemieckim organem federalnym odpowiedzialnym za zbieranie informacji statystycznych. Urząd dodał, że jest to największy pojedynczy wzrost cen fabrycznych od 1949 roku i jest wiodącym wskaźnikiem, że ceny konsumpcyjne w Niemczech również wkrótce wzrosną.

To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym niemieccy producenci odnotowali rekordowy wzrost kosztów bramek. W grudniu i styczniu koszty wzrosły odpowiednio o 24,2 proc. i 25 proc.

Analitycy, którzy rozmawiali z Reutersem, uważają teraz, że roczny wzrost kosztów fabrycznych w Niemczech wyniesie ponad 26 procent. Wszyscy zgodzili się, że wzrost kosztów produkcji prawdopodobnie wynika z gwałtownego wzrostu cen energii w największej gospodarce Europy.

Według urzędu statystycznego ceny energii w Niemczech wzrosły o 68 proc. rok do roku. Gdyby nie uwzględnić wzrostu cen energii, ceny producentów w lutym wzrosłyby tylko o 12,4 proc. rok do roku.

Oczekuje się, że ceny w Niemczech będą nadal rosły w miarę trwania kryzysu energetycznego

Według urzędu statystycznego ceny konsumpcyjne w lutym wzrosły o 5,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Urzędnicy twierdzą, że na stopę inflacji wpłynęły przede wszystkim ceny "produktów energetycznych", a także bieżące wyzwania, w tym narzucone przez siebie blokady koronawirusa Wuhan (COVID-19), "wąskie gardła w dostawach i znaczny wzrost cen na wcześniejszych etapach procesu gospodarczego", podał urząd statystyczny w swoim raporcie.

Niemieccy urzędnicy stwierdzili, że te ciągłe naciski na gospodarkę kraju zostały "nałożone" przez niepewność dotyczącą dostaw gazu spowodowaną rosyjską inwazją na Ukrainę, sankcjami gospodarczymi nałożonymi na nią przez Zachód i odwetem Rosji.

Rosja ograniczyła już przepływ gazu do Europy gazociągiem Nord Stream 1, najprawdopodobniej w odpowiedzi na zachodnie sankcje, choć rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom, który jest większościowym udziałowcem spółki obsługującej Nord Stream 1, twierdził, że nadal wysyła dostawy gazu zgodnie z żądaniami europejskich konsumentów. (Powiązane: Kraje europejskie rozważają zwiększenie inwestycji w paliwa kopalne w celu utrzymania bezpieczeństwa energetycznego.)

Większość sankcji nałożonych przez Europę na Rosję weszła w życie dopiero w ostatnim tygodniu lutego, kiedy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę. Analitycy zwrócili uwagę, że sugeruje to, że inflacja produkcji i kosztów konsumpcyjnych w Niemczech będzie bardziej wyraźna w marcu.

"Rozwój cen gazu i ropy naftowej prawdopodobnie pozostanie decydujący dla rozwoju niemieckich cen konsumpcyjnych w nadchodzących miesiącach" - zauważył Fritzi Koehler-Geib, główny ekonomista banku inwestycyjno-rozwojowego KfW.

Koehler-Geib dodał, że kraj może doświadczyć większego wzrostu kosztów energii, jeśli Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożą jeszcze więcej sankcji na Rosję.

Michael Heise, główny ekonomista firmy świadczącej usługi finansowe HQ Trust, powiedział, że stopa inflacji prawdopodobnie utrzyma się na poziomie lub powyżej pięciu procent przez następne kilka miesięcy.

"Ze względu na kryzys na Ukrainie konsumenci nie powinni w najbliższym czasie zobaczyć ulgi w cenach energii" - powiedział Heise.

Oczekuje się, że regulatorzy finansowi strefy euro, unii walutowej 19 państw, które przyjęły euro jako swoją podstawową walutę, opublikują dane o inflacji za ostatni miesiąc w ciągu najbliższych kilku dni. Analitycy spodziewają się, że te dane o inflacji pokażą również rekordową inflację spowodowaną sankcjami i trwającym kryzysem energetycznym.

Oczekuje się również, że Europejski Bank Centralny spotka się w przyszłym tygodniu, aby poradzić sobie z rosnącą inflacją na kontynencie. Niektórzy eksperci oczekują od banku centralnego zaostrzenia polityki pieniężnej, aby przeciwdziałać gospodarczym skutkom konfliktu na Ukrainie.

Dowiedz się więcej o tym, jak wojna na Ukrainie powoduje kryzys energetyczny w Europie na Power.news.

Obejrzyj ten odcinek "Zoon Politikon", gdy gospodarz Holly Seeliger opowiada o tym, jak Rosja kontroluje Niemcy poprzez swoje rurociągi.

Ten film pochodzi z kanału Zoon Politikon na Brighteon.com.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Putin składa kondolencje w związku z katastrofą samolotu w byłym państwie radzieckim Samolot lecący do Rosji, przewożący 67 osób i obsługiwany przez azerską firmę, rozbił się w pobliżu Aktau w Kazachstanie"

  Źródło: Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Kazachstanu © Sputnik Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje prezydento...