AUTOR: TYLER DURDEN
Rosja zwiększyła dostawy gazu do Chin rurociągiem Siła Syberii po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, powiedział dyrektor finansowy ENN Energy Liu Jianfeng. ENN jest jednym z największych chińskich miast gazowych i kupuje gaz od głównych firm naftowych, w tym China National Petroleum Corp, który obsługuje rurociąg importowy po swojej stronie granicy.
Gazociąg Siła Syberii wysyła gaz ze wschodniej Rosji do północnych Chin i od kilku lat wzrasta do maksymalnej przepustowości 38 mld m³ rocznie. Rurociąg Siła Syberii rozpoczął pompowanie dostaw w 2019 r.; Rosja wysyła również skroplony gaz ziemny (LNG) do Chin. W 2021 r. wyeksportowała do Chin 16,5 mld m sześc. gazu.
Tymczasem Gazprom, który ma monopol na eksport rosyjskiego gazu rurociągiem i obsługuje rosyjską stronę gazociągu, powiedział we wtorek, że eksport do Chin nadal rośnie w ramach dwustronnej długoterminowej umowy z CNPC. Przepływy rosły również przed inwazją, a Gazprom powiedział w połowie lutego, że właśnie ustanowił dzienny rekord eksportu do Chin na rurociągu.
Miesiąc temu Rosja zgodziła się na 30-letni kontrakt na dostawy gazu do Chin nowym rurociągiem i rozliczy nową sprzedaż gazu w euro, wzmacniając sojusz energetyczny z Pekinem w obliczu napiętych relacji Moskwy z Zachodem w sprawie Ukrainy i innych kwestii. Gazprom zgodził się zaopatrywać chiński koncern energetyczny CNPC w 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie - poinformowała rosyjska firma i przedstawiciel przemysłu z Pekinu.
Pierwsze przepływy przez rurociąg, który połączy rosyjski region Dalekiego Wschodu z północno-wschodnimi Chinami, miały rozpocząć się za dwa do trzech lat, podało źródło w komentarzach, po których później ogłoszono umowę przez Gazprom. Nowa umowa, która zbiegła się z wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, dodałaby kolejne 10 mld m³, zwiększając sprzedaż rosyjskich rurociągów w ramach długoterminowych kontraktów do Chin.
Rosyjski gaz z dalekowschodniej wyspy Sachalin będzie transportowany rurociągiem przez Morze Japońskie do prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach, osiągając do 10 mld m³ rocznie około 2026 r., powiedziało źródło w Pekinie, które poprosiło o nieujawnianie jego tożsamości. Umowa zostanie rozliczona w euro, dodało źródło, zgodnie z wysiłkami obu państw w celu dywersyfikacji z dala od dolarów amerykańskich.
Rozmowy między obiema firmami rozpoczęły się kilka lat temu po uruchomieniu Siły Syberii, rurociągu o długości 4 000 km (2 500 mil) przesyłającego gaz do Chin. Rozmowy przyspieszyły niedawno po tym, jak Pekin wyznaczył sobie cel neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 r., podało źródło.
"Niedobór węgla w Chinach w zeszłym roku posłużył jako kolejny sygnał alarmowy, że gaz ziemny ma swoją szczególną wartość, dlatego CNPC postanowił uzupełnić nową umowę dotyczącą rurociągu" - powiedziało źródło.
Ceny nowej umowy gazowej będą podobne do cen Siły Syberii, powiedziało źródło, dodając, że obaj są "dość zadowoleni" z tego porozumienia.
Oczekuje się, że umowa odbije się na perspektywach importu LNG z Chin. "Gaz rurociągowy z Rosji może być dostarczany do północnych Chin po cenach, które są konkurencyjne w porównaniu z LNG" - powiedział Ken Kiat Lee, analityk w firmie konsultingowej FGE.
Tymczasem, wraz ze wzrostem eksportu rosyjskiego gazu do Chin, te zmierzające do Europy zwolniły, aw niektórych przypadkach, takich jak linia Jamał-Europa, zostały w dużej mierze zamknięte przez większą część 2022 roku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz