AUTOR: TYLER DURDEN
Autor: Victoria Kelly-Clark za pośrednictwem The Epoch Times,
Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) ogłosiła, że zacznie angażować się w regionie Azji i Pacyfiku zarówno praktycznie, jak i politycznie w świetle rosnących wpływów i przymusu Pekinu oraz jego niechęci do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Przemawiając po spotkaniach ministrów spraw zagranicznych NATO 7 kwietnia, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że globalne implikacje konfliktu ukraińskiego skłoniły organizację do zwiększenia zaangażowania z partnerami z regionu Azji i Pacyfiku po raz pierwszy.
"Widzieliśmy, że Chiny nie chcą potępić rosyjskiej agresji. A Pekin przyłączył się do Moskwy w kwestionowaniu prawa narodów do wyboru własnej drogi" - powiedział Stoltenberg.
"To poważne wyzwanie dla nas wszystkich. A to sprawia, że jeszcze ważniejsze jest, abyśmy stali razem, aby chronić nasze wartości. "
NATO i jego partnerzy z regionu Azji i Pacyfiku – Australia, Japonia, Nowa Zelandia i Republika Korei – spotkali się w Brukseli, aby omówić międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy.
Stoltenberg powiedział, że zgromadzeni ministrowie spraw zagranicznych zgodzili się, że kolejny briefing NATO na temat koncepcji strategicznej, który ma zostać sfinalizowany na szczyt w Madrycie w czerwcu, musi dostarczyć odpowiedzi na temat tego, jak odnoszą się do Rosji w przyszłości i jak po raz pierwszy biorą pod uwagę, że na ich bezpieczeństwo wpływają rosnące wpływy Chin i polityka przymusu.
"NATO i nasi partnerzy z regionu Azji i Pacyfiku zgodzili się teraz zintensyfikować naszą praktyczną i polityczną współpracę w kilku obszarach, w tym w cyberprzestrzeni, nowych technologiach i przeciwdziałaniu dezinformacji" - powiedział.
"Będziemy również ściślej współpracować w innych obszarach, takich jak bezpieczeństwo morskie, zmiana klimatu i odporność. Ponieważ globalne wyzwania wymagają globalnych rozwiązań".
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg organizuje konferencję prasową podczas szczytu NATO, aby omówić rosyjską inwazję na Ukrainę, w Brukseli, Belgia, 24 marca 2022 r.
Australia ogłasza współpracę NATO
Wiadomość o zaangażowaniu na Pacyfiku pojawiła się, gdy australijska minister spraw zagranicznych Marise Payne ogłosiła, że Australia będzie współpracować z NATO, aby pomóc organizacji lepiej przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym i dezinformacji oraz wzmocnić wsparcie Australii dla NATO.
Payne powiedział 7 kwietnia, że Australia będzie współpracować z Centrum Doskonałości Komunikacji Strategicznej NATO (SCCE), aby pogłębić wgląd Australii w strategiczne wyzwania komunikacyjne i bezpieczeństwa, przed którymi stoi NATO, członkowie NATO i partnerzy.
"Znaczenie poprawy komunikacji strategicznej zostało podkreślone przez wykorzystanie przez Rosję dezinformacji i propagandy podczas nielegalnej i niesprowokowanej wojny przeciwko Ukrainie" - powiedział Payne.
"Zaoferujemy Centrum jasny obraz geostrategicznej dynamiki w Indo-Pacyfiku i jej implikacji dla NATO".
SCCE, która znajduje się w Rydze na Łotwie, jest międzynarodową organizacją wojskową, która została akredytowana przez NATO, ale jest odrębna od struktury dowodzenia NATO. Jego celem jest przyczynienie się do wzmocnienia zdolności komunikacji strategicznej między państwami członkowskimi Sojuszu NATO a innymi państwami sojuszniczymi.
Australia jest Partnerem Wzmocnionych Możliwości NATO, co oznacza, że pracują nad zwiększeniem interoperacyjności, biorą udział w programach szkoleń i ćwiczeń wojskowych NATO oraz dzielą się informacjami na temat kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Według Payne'a współpraca zostanie zapoczątkowana przez oddelegowanie jednego australijskiego urzędnika do SCCE, z którego Australia będzie następnie pracować nad zwalczaniem dezinformacji i innych zagrożeń hybrydowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz