czwartek, 25 sierpnia 2022

Badanie:" Pestycydy są bardzo szkodliwe dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły"(video)

  Pestycydy uszkadzają układ nerwowy pszczół w taki sposób, że nie mogą się prawidłowo zorientować po ekspozycji.

Image: Study: Pesticides are highly damaging to beneficial insects like bees

Naukowcy odkryli, że substancje chemiczne sulfoxaflor i imidaklopryd, które są powszechnie rozpylane na rośliny w celu zabicia owadów, blokują sygnały między nerwami a komórkami docelowymi. Dowodzi to, że pestycydy są również bardzo szkodliwe dla pożytecznych owadów, takich jak pszczoły.

Aby dać więcej dowodów na niebezpieczeństwa związane z pestycydami, naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazali, w jaki sposób pestycydy mogą upośledzać reakcję optomotoryczną pszczół, która zwykle objawia się jako ruchy, które pomagają owadom zorientować się, gdy są zdmuchiwane z kursu podczas chodzenia lub latania.

"Nasze wyniki są powodem do niepokoju, ponieważ zdolność pszczół do odpowiedniego reagowania na informacje wizualne ma kluczowe znaczenie dla ich lotu i nawigacji, a tym samym ich przetrwania" - powiedziała główna autorka dr Rachel H. Parkinson. (Powiązane: Uratuj pszczoły: Amerykański trzmiel może stać się krytycznie zagrożony, ostrzegają naukowcy.)

U ludzi proszenie pacjenta o chodzenie w górę iw dół w linii prostej jest sposobem diagnozowania objawów neurologicznych, takich jak ataksja, w której części mózgu, które koordynują ruch, stają się upośledzone.

Naukowcy wykorzystali tę samą technikę do zbadania reakcji optomotorycznych zbieraczy pszczół miodnych po spożyciu powszechnych pestycydów.

Sulfoxaflor i imidaklopryd zazwyczaj zabijają owady, wiążąc się z receptorami neuroprzekaźników, blokując w ten sposób przekazywanie sygnałów chemicznych między komórkami nerwowymi a komórkami docelowymi. Jednak ich intensywne stosowanie wiąże się z ogólnoświatowym spadkiem liczby owadów zapylających, które są niezbędne do wzrostu roślin i upraw.

W badaniu, które zostało opublikowane w Frontiers in Insect Science, pszczoły zostały zawieszone na piłce śledzącej, która zarejestrowała ich ruch chodzenia. Cztery grupy od 22 do 28 dzikich pszczoł miodnych wzięło udział w eksperymencie, a każda z nich piła inny roztwór sacharozy przez pięć dni.

Jeden z roztworów był czystą sacharozą do kontroli, a pozostałe trzy były zanieczyszczone imidakloprydem, sulfoksaflorem lub mieszanką obu.

Dwa ekrany przed pszczołami pokazywały filmy z czarno-białymi pionowymi paskami, które przesuwały się od lewej do prawej i przełączały się z prawej na lewą, aby oszukać pszczołę, aby założyła, że została zdmuchnięta z kursu i musiała wykonać skręt korekcyjny, aby powrócić na prostą ścieżkę.

Szerokość prętów i prędkość, z jaką się poruszały, zostały zmienione podczas eksperymentu, aby zmienić odległość bodźca z perspektywy pszczół.

Pszczoły, które mają działającą odpowiedź optomotoryczną, byłyby w stanie ponownie zorientować się z powrotem na iluzoryczną linię prostą po zmianie kierunku ruchu pręta.

Pszczoły narażone na pestycydy mają więcej martwych komórek w płatach wzrokowych

Naukowcy odkryli, że wszystkie pszczoły gorzej reagowały na ruchy prętów, gdy były wąskie lub poruszały się powoli, tym samym pojawiając się dalej. (Powiązane: Pestycydy, które zabijają pszczoły, ptaki i motyle, okazały się nieskuteczne w zwiększaniu plonów.)

Jednak bez względu na szerokość i prędkość pręta, pszczoły, które spożywały pestycydy, działały gorzej niż grupa kontrolna. Albo w ogóle się nie obracały, albo obracały się szybko w jednym kierunku i nie mogły zmienić kursu w odpowiedzi na zmieniający się kierunek poruszających się prętów.

Co więcej, różnica w obrotach między skrętami w lewo i w prawo była co najmniej 2,4 razy większa dla osób narażonych na pestycydy.

Naukowcy zbadali również mózgi uczestniczących pszczół, aby zbadać wszelkie fizyczne skutki ekspozycji i odkryli, że pszczoły narażone na sulfoxaflor mają tendencję do uzyskiwania większego odsetka martwych komórek w częściach płatów wzrokowych mózgu, które są ważne w przetwarzaniu danych wizualnych. Sugeruje to, że powszechnie stosowane środki owadobójcze mogą upośledzać wizualne zachowanie pszczół miodnych, zgodnie z chorobą Parkinsona.

Postawili również hipotezę, że obserwowany wpływ na reakcje optomotoryczne pszczół może być wynikiem ponownego okablowania ich mózgów po wykryciu insektycydów.

Ponieważ toksyczne substancje chemiczne aktywują neurony wewnątrz mózgów pszczół, mogą również zmniejszać ich wrażliwość na nie. Może to zapobiec dalszym uszkodzeniom mózgu spowodowanym przez środki owadobójcze, zanim organizm będzie mógł je naturalnie poddać recyklingowi.

Parkinson zauważył, że istnieje potrzeba zbadania, czy efekty obserwowane u chodzących pszczół występują również u swobodnie latających. "Główną obawą jest to, że - jeśli pszczoły nie są w stanie przezwyciężyć żadnego upośledzenia podczas lotu - może to mieć głęboki negatywny wpływ na ich zdolność do żerowania, nawigacji i zapylania dzikich kwiatów i upraw" - powiedziała.

Odwiedź Bees.news, aby uzyskać więcej wiadomości związanych z pszczołami.

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu pszczół w ekosystemie.

Ten film pochodzi z kanału Natural News na Brighteon.com.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Zełenski kopie sobie grób atakami na Rosję w stylu „11 września” – amerykański analityk wojskowy Ukraińskie ataki dronów na cele cywilne w Rosji rozgniewają Moskwę, ale nie zmienią biegu wojny, powiedział Daniel Davis"

  Wysoki budynek mieszkalny widoczny w rosyjskim mieście Kazań po uderzeniu ukraińskiego drona 21 grudnia 2024 r. © Sputnik Kijów strzela s...