czwartek, 4 sierpnia 2022

"Chiny wystrzeliwują kilka pocisków balistycznych w wodę w pobliżu Tajwanu"

 TAIPEI, Tajwan – Chiny wystrzeliły w czwartek kilka pocisków balistycznych Dongfeng na wody w pobliżu Tajwanu, co spotkało się z potępieniem ze strony ministerstwa obrony wyspy.

Wystrzelenie rakiety zostało zgłoszone przez tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej około godziny 15:30 czasu lokalnego, a pociski wylądowały w wodzie wokół północno-wschodniego i południowo-zachodniego Tajwanu.

Według ministerstwa Chiny rozpoczęły wystrzeliwanie pocisków około godziny 13:56 czasu lokalnego. Jednak ministerstwo nie podało zasięgu pocisków.

W odpowiedzi tajwańskie ministerstwo poinformowało, że uruchomiło swój system obronny i wzmocniło gotowość bojową.

"Potępiamy takie irracjonalne działania, które zagroziły pokojowi w regionie" - napisało ministerstwo na Twitterze.

Tuż przed godziną 18 czasu lokalnego ministerstwo wydało kolejne oświadczenie, mówiąc, że Chiny wystrzeliły w sumie 11 pocisków Dongfeng od godziny 16 czasu lokalnego.

Chiny poinformowały o wystrzeliwaniu pocisków w ramach planowanych ćwiczeń 4 sierpnia. Według chińskich mediów państwowych, chińskie siły rakietowe pod dowództwem wschodniego teatru działań wystrzeliły "wiele rodzajów konwencjonalnych pocisków", dokładnie uderzając w cele w wodzie na wschód od Tajwanu.

2 sierpnia Chiny ogłosiły, że przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w sześciu strefach wokół Tajwanu od 4 do 7 sierpnia, w odwecie za wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi (D-Calif.) na wyspie. Niektóre strefy częściowo pokrywają się z wodami terytorialnymi Tajwanu.

Pelosi opuściła Tajwan 3 sierpnia po spędzeniu około 19 godzin na wyspie, trzecim przystanku jej podróży po Azji po Singapurze i Malezji. Podczas pobytu na Tajwanie spotkała się z kilkoma tajwańskimi urzędnikami rządowymi, w tym z prezydentem Tsai Ing-wen i wiceprezydentem Williamem Lai.

"Dzisiaj nasza delegacja, z której jestem bardzo dumna, przybyła na Tajwan, aby jednoznacznie powiedzieć, że nie porzucimy naszego zaangażowania na Tajwanie i jesteśmy dumni z naszej trwałej przyjaźni" - powiedziała Pelosi na Tajwanie, potwierdzając zaangażowanie USA w samorządną wyspę.

Chiński reżim twierdzi, że Tajwan jest częścią jego terytorium i sprzeciwia się rządom i organizacjom międzynarodowym wchodzącym w interakcje lub nawiązującym kontakty z tajwańskimi urzędnikami, ponieważ takie działania sugerują, że wyspa jest de facto państwem narodowym.

Po wizycie Pelosi doszło do międzynarodowego potępienia chińskiego przymusu wojskowego i gospodarczego wobec Tajwanu.

Niektórzy amerykańscy prawodawcy na Twitterze potępili chińskie ćwiczenia wojskowe okrążające Tajwan.

"Komunistyczne Chiny nie mogą dyktować, dokąd idziemy i z kim rozmawiamy" – napisała senator Joni Ernst (R-Iowa). "Chińskie ćwiczenia okrążające, sankcje i inne środki odwetowe muszą spotkać się z silnym przywództwem USA, aby wzmocnić nasze solidne partnerstwo z Tajwanem".

"Komunistyczne Chiny ponownie naruszają swoje puste obietnice pokojowego rozwiązania sporów z #Taiwan" - powiedział Kongresmen Tom Tiffany (R-Wis.) napisał. "Nadszedł czas, aby zakończyć nieuczciwą "politykę jednych Chin" i znormalizować stosunki amerykańsko-tajwańskie. 

Ta historia została zaktualizowana o najnowsze informacje.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"„10-minutowe” spotkanie polskiego prezydenta z Trumpem wywołuje kontrowersje Szef sztabu Andrzeja Dudy upiera się, że nie ma nic złego w czekaniu na „naszego największego sojusznika”"

Polski prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem, 22 lutego 2025 r. © X / @WhiteHouse ...