czwartek, 4 sierpnia 2022

"Senat USA głosuje za poparciem Finlandii, Szwecji przystąpienia do NATO"

 Senat USA 3 sierpnia zagłosował z przytłaczającym ponadpartyjnym poparciem za zatwierdzeniem przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, rozszerzając zachodni blok wojskowy w odpowiedzi na wojnę rosyjsko-ukraińską.

Senat zagłosował stosunkiem głosów 95 do 1 za ratyfikacją dokumentów akcesyjnych obu krajów. Ratyfikacja wymagała zatwierdzenia przez co najmniej dwie trzecie izby.

Prezydent Joe Biden starał się o szybki wjazd dla obu krajów, wysyłając protokoły do ratyfikacji do Senatu do przeglądu 11 lipca.

Senator Josh Hawley (R-Mo.) głosował przeciwko temu posunięciu. Tymczasem senator Rand Paul (R-Ky.) głosował obecny, co oznacza, że nie poparł ani nie sprzeciwił się ratyfikacji.

Przywódca większości senackiej Chuck Schumer (D-N.Y.) zaprosił ambasadorów Finlandii i Szwecji do galerii senackiej, aby byli świadkami głosowania.

Schumer
Przywódca większości senackiej Chuck Schumer (D-N.Y.) pozuje do zdjęcia z oficjalną delegacją z Finlandii i Szwecji w swoim biurze w budynku Kapitolu USA w Waszyngtonie 3 sierpnia 2022 r. (Anna Moneymaker/Getty Images)

"To jest ważne merytorycznie i jest sygnałem dla Rosji. Nie mogą zastraszać Ameryki ani Europy" – powiedział w Senacie.

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell (R-Ky.) powiedział, że zarówno Finlandia, jak i Szwecja już uczestniczą w misjach NATO i USA.

"Finlandia już osiąga cel wydatków NATO, a Szwecja dokonuje znacznych inwestycji w modernizację swojej armii" - powiedział również. "Nawet przy możliwościach, które te siły zbrojne już posiadają, wniosą znaczące, interoperacyjne zdolności wojskowe do sojuszu pierwszego dnia i poprawią podział obciążeń w całym sojuszu. Nie ma też wątpliwości, że ich wpis jest szczególnie w naszym interesie. Są to wieloletni partnerzy obronni Stanów Zjednoczonych".

McConnell dodał: "Jeszcze ściślejsza współpraca z tymi partnerami pomoże nam przeciwstawić się Rosji i Chinom. Ich przystąpienie sprawi, że Ameryka stanie się silniejsza, a Ameryka bezpieczniejsza".

Hawley, który sprzeciwiał się ratyfikacji i wcześniej ogłosił powody, dla których tak się stało, napisał w oświadczeniu na Twitterze 3 sierpnia: "Dzisiejsze głosowanie w sprawie rozszerzenia NATO przedstawia prosty wybór: albo zrobimy więcej w Europie - więcej żołnierzy, więcej zasobów, więcej wydatków - albo skupimy się na naszym przeciwniku nr 1, Chinach. Nie możemy nadać priorytetu obu".

Rosja "nie ma problemu": Putin

Finlandia i Szwecja zostały formalnie zaproszone do przystąpienia do NATO 29 czerwca po tym, jak Turcja, członek NATO, zniosła weto wobec tego posunięcia.

Tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa "nie ma problemu" z przystąpieniem Helsinek i Sztokholmu do NATO i że Moskwa "nie ma różnic terytorialnych". Zauważył jednak, że Rosja odpowie na każde działanie, jeśli poczuje się zagrożona.

"Jeśli wojska i infrastruktura NATO zostaną rozmieszczone, będziemy zmuszeni odpowiedzieć w naturze i stworzyć te same zagrożenia dla terytoriów, z których tworzone są zagrożenia wobec nas" - powiedział wówczas rosyjski prezydent.

"Wszystko między nami szło dobrze, ale teraz będą napięcia, na pewno będą" - dodał. "To oczywiste i nieuniknione, powtarzam, jeśli istnieje zagrożenie dla nas".

30 sojuszników NATO podpisało 5 lipca protokół akcesyjny dla Finlandii i Szwecji, który pozwala obu krajom dołączyć do kierowanego przez USA sojuszu zbrojnego w broni jądrowej. W tym momencie oba kraje mogły uczestniczyć w spotkaniach NATO i mieć większy dostęp do informacji wywiadowczych, ale nie były chronione przez artykuł piąty, klauzulę obronną NATO stwierdzającą, że atak na jednego sojusznika jest atakiem na wszystkich.

Aby Finlandia i Szwecja były chronione klauzulą obrony, parlamenty wszystkich członków NATO muszą ratyfikować swoje przystąpienie do bloku. Ratyfikacja może potrwać do roku, chociaż została już zatwierdzona przez kilka krajów, w tym Kanadę, Niemcy i Włochy.

Reuters przyczynił się do powstania tego raportu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Amerykański kanał informacyjny zwalnia meteorologa po tym, jak nazwała Muska nazistą – media Filia CBS w Milwaukee podobno zwolniła prezenterkę po tym, jak skrytykowała gest sojusznika Trumpa na wiecu"

  Elon Musk gestykuluje podczas wydarzenia inauguracyjnego w Capital One Arena 20 stycznia 2025 r. © Justin Sullivan / Getty Images Filia C...