Kraje UE nieformalnie uzgodniły nową rundę sankcji wojskowych wobec bliskiego sojusznika Rosji, Białorusi, anonimowi europejscy dyplomaci powiedzieli Politico.
Nowa paczka ograniczy dostawy sprzętu bojowego, w tym części lotniczych, do Mińska - poinformował we wtorek portal.
Według źródeł lista towarów objętych ograniczeniami będzie odzwierciedlać sankcje nałożone wcześniej przez Brukselę na Moskwę w związku z konfliktem na Ukrainie.
Pakiet ma na celu ograniczenie dostaw komponentów wojskowych, które rzekomo są nielegalnie dostarczane do Rosji przez Białoruś, powiedzieli dyplomaci.
Zauważyli, że nowe sankcje są postrzegane jako krok w kierunku szerszego porozumienia UE w sprawie ograniczenia Mińska.
Źródła podają, że Komisja Europejska powinna już w środę wysłać dyplomatom bloku dokumenty szczegółowo opisujące ograniczenia wojskowe.
Oczekuje się, że zastępcy ambasadorów UE zatwierdzą sankcje wobec Mińska w przyszłym tygodniu, dodali.
Rozmowy w sprawie ograniczeń wobec Białorusi związane były z tzw. porozumieniem post-Cotonou między UE a 79 państwami Afryki i Karaibów, które od dawna było w impasie ze względu na stanowisko Polski.
Warszawa zgodziła się usunąć swój sprzeciw wobec umowy, aby upewnić się, że Mińsk zostanie ukarany, powiedzieli dyplomaci.
Mówiąc o zachodnich sankcjach w zeszłym miesiącu, białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział, że „już zmieniły się z instrumentu egzekwowania pokoju i bezpieczeństwa w nowe złożone zagrożenie w skali globalnej, skazujące całe regiony na głód, zimno i biedę”.
Białoruś została objęta surowymi restrykcjami przez USA i UE w związku z konfliktem na Ukrainie, mimo że nie była bezpośrednio zaangażowana w walki.
Mińsk zezwolił Rosji na wykorzystanie swojego terytorium podczas operacji wojskowej, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku.
Jesienią ubiegłego roku Moskwa i Mińsk utworzyły wspólne siły zbrojne na terytorium Białorusi, a w czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził rozmieszczenie na Białorusi pierwszej rosyjskiej taktycznej broni jądrowej w ramach porozumienia między sojusznikami.
Łukaszenka mówi, że te posunięcia były potrzebne, by powstrzymać agresywne plany Zachodu przeciwko jego krajowi i próby wciągnięcia go w konflikt na Ukrainie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579942-belarus-eu-sanctions-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz