Niemcy nie zgadzają się z ukraińskimi propozycjami reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ, które obejmują pozbawienie Rosji prawa weta, stwierdziła minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
Przemawiając w środę na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, prezydent Ukrainy Władimir Zełenski wezwał do stworzenia mechanizmu, który umożliwiłby obejście prawa weta Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Później tego samego dnia Baerbock powiedział niemieckiemu kanałowi telewizyjnemu ARD, że „nie popieramy tego i wielokrotnie dawałem temu do zrozumienia moim ukraińskim partnerom”.
Dyplomata zauważył, że choć Berlin sympatyzuje z narodem ukraińskim, „to nie jest tak, że wspieramy wszystko, co wychodzi z Ukrainy od rządu”.
Minister podobnie sceptycznie odnosił się do propozycji Zełenskiego przyznania Niemcom statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa.
Twierdziła, że „nie można powiedzieć: «OK, teraz po prostu zmieniamy Radę Bezpieczeństwa», byłoby to trochę naiwne”.
W środowym przemówieniu Zełenski oskarżył Rosję o naruszenie prawa międzynarodowego i o rozpoczęcie „karnej i niesprowokowanej agresji” na terytorium i zasoby Ukrainy.
Ukraiński przywódca wezwał ponadto do reform, które umożliwiłyby 193 członkom Zgromadzenia Ogólnego zawieszenie lub odebranie prawa weta jednemu z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa, którymi są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny.
Omawiając perspektywy pokoju w swoim kraju, Zełenski upierał się, że uda się go osiągnąć jedynie wtedy, gdy Moskwa całkowicie wycofa swoje wojska z terytorium położonego przy granicach Ukrainy z 1991 roku.
Przemawiając także na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył Zachód o zaniechanie zajęcia się „przyczynami źródłowymi” konfliktu na Ukrainie, dodając, że zwolennikom Kijowa wydaje się brakować „argumentów do uczciwego dialogu” z Moskwą.
Rosyjski dyplomata określił ukraiński rząd jako „rażąco nazistowski reżim”. Zauważył, że Kijów skutecznie utrudniał negocjacje pokojowe, a Zełenski podpisał w październiku ubiegłego roku dekret zakazujący rozmów ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/583335-germany-opposes-ukraine-un-reform-plan/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz