Limit cenowy rosyjskiej ropy wprowadzony przez G7 i UE jest całkowicie ignorowany, ponieważ prawie żaden morski transport ropy nie był sprzedawany poniżej limitu 60 dolarów za baryłkę, podał we wtorek „Financial Times”, powołując się na zachodnich urzędników i rosyjskie dane eksportowe.
Mechanizm, który miał ograniczyć wpływy Moskwy z eksportu, został wprowadzony w grudniu 2022 roku, a w lutym tego roku wprowadzono podobne ograniczenia w eksporcie rosyjskich produktów naftowych.
Według FT jeden z wyższych urzędników UE przyznał, że Moskwa skutecznie omijała ten limit, ponieważ „prawie żadna” dostawa ropy nie została sprzedana po cenie przekraczającej limit.
Obawy te potwierdziły oficjalne statystyki Rosji, z których wynika, że średnia cena ropy sprzedawanej w październiku wyniosła 80 dolarów za baryłkę.
„Najnowsze dane wskazują, że będziemy musieli się zaostrzyć… absolutnie nie ma ochoty pozwalać Rosji na dalsze robienie tego” – powiedział urzędnik.
Urzędnicy UE rozważają obecnie sposoby wzmocnienia górnego pułapu cenowego, w tym opcje ograniczenia dostępu Rosji do rynku używanych tankowców.
Według doniesień Rosja przeniosła eksport ropy na flotę starzejących się tankowców, czyli „flotę cieni”, w przypadku której ograniczenia cenowe mają ograniczoną siłę oddziaływania.
Średni koszt głównego surowca eksportowego, ropy Ural, wzrósł tego lata powyżej pułapu 60 dolarów po gwałtownym wzroście w wyniku cięć w dostawach i eksporcie wprowadzonych przez Rosję, Arabię Saudyjską oraz innych członków grupy OPEC+.
Gwałtowny wzrost cen rosyjskiej ropy zadał cios zachodnim wysiłkom zmierzającym do ograniczenia dochodów Moskwy z energii, ponieważ w sierpniu prawie cały transport rosyjskiej ropy drogą morską odbywał się bez zachodniego ubezpieczenia, co stanowi dowód na obchodzenie międzynarodowych sankcji, podaje gazeta.
Choć przychody Moskwy ze sprzedaży ropy i gazu spadły w styczniu o 46% rok do roku do 426 miliardów rubli (4,6 miliarda dolarów) po pierwszym wprowadzeniu limitu cenowego, od tego czasu dramatycznie wzrosły.
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów Rosji dochody kraju z ropy i gazu wyniosły w październiku 1,635 biliona rubli (17,6 miliarda dolarów), co oznacza ponad dwukrotny wzrost w ujęciu miesięcznym i o ponad jedną czwartą w porównaniu z październikiem 2022 roku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/business/587242-western-price-cap-russian-oil-not-working/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz