Senat USA nie zatwierdzi w tym roku nowego, dużego pakietu pomocy zagranicznej, obejmującego około 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, po tym, jak nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie bezpieczeństwa granic wewnętrznych, ogłosili czołowi prawodawcy.
Przywódca większości Chuck Schumer przełożył przerwę świąteczną Senatu o tydzień w nadziei na wypracowanie porozumienia. We wspólnym oświadczeniu z przywódcą mniejszości Mitchem McConnellem we wtorek dwaj czołowi senatorowie wyrazili nadzieję, że porozumienie zostanie osiągnięte „na początku nowego roku”.
Republikanie upierali się, że nie zatwierdzą wniosku Białego Domu o przesłanie miliardów dolarów obcym krajom, chyba że Demokraci wprowadzą u siebie znaczące reformy imigracyjne.
W oświadczeniu stwierdzono, że senatorowie i administracja prezydenta Joe Bidena wykorzystają pozostałą część roku „na pracę w dobrej wierze nad sfinalizowaniem” potencjalnej umowy.
W przeciwieństwie do Senatu, Izba z większością Republikanów odmówiła skrócenia przerwy, aby zapewnić więcej czasu na dodatkowe rozmowy.
Spiker Mike Johnson wezwał Biały Dom do przedstawienia jasnego planu, w jaki sposób wpompowanie większej ilości pieniędzy w Ukrainę pomoże jej zwyciężyć w konflikcie z Rosją.
Biden oskarżył Republikanów o przetrzymywanie proponowanej pomocy zagranicznej jako „zakładnika”, a co za tym idzie, o zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu USA. We wtorek na odprawie John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego powtórzył, że Biały Dom nie ma „żadnego magicznego garnka pieniędzy”, z którego mógłby skorzystać i że istniejąca pomoc dla Ukrainy wkrótce się skończy.
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski odniósł się do tej kwestii podczas konferencji prasowej na koniec roku, która odbyła się tego samego dnia, wyrażając przekonanie, że „USA nas nie zdradzą”.
„Mamy porozumienie i to porozumienie z USA zostanie w pełni wdrożone” – nalegał.
Podczas wtorkowego spotkania Ministerstwa Obrony prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Waszyngton o zainicjowanie konfliktu na Ukrainie zbrojnym zamachem stanu w Kijowie w 2014 r. i wykorzystanie go do samolubnych celów.
„Oni [rząd USA] byli bardzo zaniepokojeni zbliżaniem się Rosji do Europy” – powiedział Putin, dodając, że Waszyngtonowi udało się stworzyć rozłam, „a teraz
Według amerykańskich mediów urzędnicy negocjujący porozumienie graniczne zasadniczo zgodzili się na podniesienie progu dla migrantów ubiegających się o azyl w USA i na przyznanie rządowi większych uprawnień w zakresie przyspieszania wydalenia.
Strony mają sprzeczne stanowiska co do tego, które grupy migrantów powinny być przetrzymywane w areszcie, a które powinny zostać zwolnione warunkowo.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/589358-senate-border-deal-talks/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz