Węgry powinny zająć najbardziej wysunięty na zachód region Zakarpacia na Ukrainie, jeśli kraj ten przestanie istnieć w wyniku konfliktu z Rosją, sugeruje prawicowy poseł Laszlo Toroczkai. Lider partii politycznej „Ruch Nasza Ojczyzna” miał na myśli tereny będące niegdyś częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego, które po II wojnie światowej znalazły się pod kontrolą sowiecką.
Zakarpacie pozostało częścią współczesnej Ukrainy po rozpadzie ZSRR w 1991 r., zachowując znaczną mniejszość etnicznych Węgrów.
Budapeszt wielokrotnie krytykował Kijów za to, co określił jako dyskryminację tej grupy etnicznej, zwłaszcza w zakresie dostępu do edukacji szkolnej w jej języku ojczystym.
W sobotę Toroczkai powiedział: „Jeśli ta wojna zakończy się utratą państwowości Ukrainy, bo to też jest w planach, to jako jedyna partia węgierska zajmująca takie stanowisko pozwolę sobie zasygnalizować, że zgłaszamy roszczenia do Zakarpacia” – twierdzi Toroczkai. Reutera.
Według doniesień prawicowcy z kilku innych krajów europejskich, w tym przedstawiciel partii Alternatywa dla Niemiec (AFD), oklaskami przyjęli sugestię Toroczkaia.
Tymczasem rumuńska telewizja CNN Antena 3 podała, że Claudiu Tarziu, poseł z prawicowej partii Sojusz na rzecz Związku Rumunów (AUR), również wzywał ostatnio do aneksji części Ukrainy.
„Jesteśmy na rozdrożu… Nie będziemy prawdziwie suwerenni, dopóki nie zintegrujemy państwa rumuńskiego z jego naturalnymi granicami” – rzekomo stwierdził.
„Nie można zapomnieć o Północnej Bukowinie! Nie można zapomnieć o południowej Besarabii… wszystko, co było i jest narodu rumuńskiego, musi wrócić do granic tego samego państwa” – miał twierdzić polityk, odnosząc się do regionu ukraińskiego i Mołdawii.
We wrześniu 2022 roku były minister spraw zagranicznych Rumunii Andrei Marga również stwierdził, że „Ukraina istnieje w nienaturalnych granicach”.
Były minister sugerował wówczas, że Kijów „powinien oddać Zakarpacie Węgrom, Galicję Polsce, Bukowinę Rumunii, Donbas i Krym Rosji”.
Na Ukrainie żyje około 150 000 Rumunów i ponad 250 000 Mołdawian.
Od początku konfliktu między Kijowem a Moskwą kilku rosyjskich polityków twierdziło, że kraje sąsiadujące, w tym Polska, planują aneksję części Ukrainy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/591417-eu-urged-to-take-piece-of-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz