niedziela, 14 stycznia 2024

"Rolnicy z UE blokują przejście graniczne z Ukrainą. Lokalne media podają, że producenci rolni w Rumunii protestują przeciwko importowi z Ukrainy, który spowodował „załamanie cen”"

 W sobotę rolnicy z UE zablokowali główny punkt kontroli granicznej między Ukrainą a Rumunią.


EU nation’s farmers block border crossing with Ukraine
Od kilku dni producenci rolni organizują w regionie protesty w związku z kontynuowaniem importu z Ukrainy, co według lokalnych mediów spowodowało „załamanie cen” w całym regionie Morza Czarnego. Blokadę potwierdziła ukraińska służba graniczna, która w Telegramie poinformowała, że wprowadzono zakaz ruchu ciężarówek przez przejście graniczne Siret – które stało się głównym szlakiem eksportu ukraińskich towarów do UE.

Dodało, że w momencie zablokowania przejścia granicznego do Rumunii próbowało wjechać aż 825 pojazdów z Ukrainy. Władze ukraińskie stwierdziły, że przyczyna blokady jest „nieznana”.

Na początku tygodnia rumuńskie media podały, że rolnicy z północnej części kraju zdecydowali się zablokować swoimi ciągnikami punkt kontrolny w Siret, gdyż był to główny szlak transportu zboża. Jak informowały wówczas media, protesty miały trwać co najmniej kilka dni.

W sobotni wieczór ukraińska straż graniczna poinformowała, że blokada została zniesiona i przywrócony został ruch towarowy przez przejście graniczne. W zeszłym roku doszło do kilku poważnych protestów rolników w związku z eksportem ukraińskiego zboża do UE.

Polscy producenci rolni również kilkakrotnie blokowali przejścia graniczne z Ukrainą w tej samej sprawie.

Przyczyną protestów była w dużej mierze polityka Brukseli wobec Ukrainy w obliczu utrzymującego się konfliktu Kijowa z Rosją. Krótko po rozpoczęciu konfliktu UE zawiesiła cła na ukraiński eksport, chcąc wesprzeć finansowo Kijów.

Tanie zboże z Ukrainy napływało do UE, a rolnicy z krajów sąsiadujących nie byli w stanie konkurować z niskimi cenami importowanego towaru. Kryzys zmusił Brukselę do nałożenia w maju 2023 roku zakazu eksportu ukraińskiego zboża, który jednostronnie zniosła we wrześniu ubiegłego roku.

Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia natychmiast przywróciły ograniczenia na szczeblu krajowym, co skłoniło Ukrainę do złożenia zawieszonej obecnie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Bułgaria, która odmówiła przyłączenia się do czterech narodów i przywrócenia ograniczeń, we wrześniu 2023 r. stanęła w obliczu poważnych protestów rolników. W styczniu unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poparł pomysł nałożenia ograniczeń na ukraiński eksport produktów rolnych do bloku.

Niezastosowanie się do tego może wywołać kolejny kryzys „nadpodaży” – ostrzegł, nazywając wprowadzenie nowych przepisów swoim „wielkim zadaniem na 2024 rok”.


Przetlumaczono przez translator \Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/590601-eu-farmers-block-border-ukraine/

Brak komentarzy: