Kijów byłby szczęśliwy, gdyby przyjął dwa okręty wojenne brytyjskiej marynarki wojennej, które według doniesień Londyn ma wkrótce wycofać ze służby, powiedział Sky News ukraiński wiceadmirał Aleksiej Neizhpapa. Na początku tego miesiąca The Telegraph podał, że HMS Westminster i HMS Argyll przejdą na emeryturę pod koniec tego roku w związku z trudnościami w rekrutacji wystarczającej liczby marynarzy do obsługi statków.
W połowie grudnia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ogłosiło plany dostarczenia do Kijowa dwóch statków do usuwania min w ramach nowej koalicji morskiej, w której uczestniczy także Norwegia.
Statki nie dotarły jednak jeszcze do wybrzeży Ukrainy, po tym jak Türkiye odmówiło im przepuszczenia przez cieśniny Bosfor i Dardanele, które łączą Morze Czarne z Morzem Śródziemnym.
Na pytanie, czy Ukraina byłaby zainteresowana dwiema londyńskimi fregatami Typ 23 podczas sobotniego wywiadu Sky, Neizhpapa powiedział: „Oczywiście [ukraińska] Marynarka Wojenna potrzebuje okrętów wojennych… jeśli zostanie podjęta taka decyzja dotycząca możliwości przekazania dwóch fregat Marynarki Wojennej, będziemy bardzo szczęśliwi”.
Na początku tego miesiąca The Telegraph zacytował anonimowe źródło obronności, które w następujący sposób wyjaśniało potrzebę wycofania HMS Westminster i HMS Argyll: „Będziemy musieli pobrać siłę roboczą z jednego obszaru Marynarki Wojennej, aby umieścić ją w nowym obszarze siła."
Oczekuje się, że marynarze będą pracować na nowszych statkach, a dwie fregaty zostaną zezłomowane lub sprzedane sojusznikowi.
Zgodnie z umową brytyjsko-ukraińską o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa podpisaną 12 stycznia między Londynem a Kijowem Wielka Brytania zobowiązała się między innymi do „wsparcia rozwoju Ukrainy Marynarki Wojennej i Straży Morskiej”.
Komentując porozumienie, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zauważył, że nie zawiera ono „prawnie wiążących postanowień” ze strony Wielkiej Brytanii. Dyplomata podkreślił, że podpisanie dokumentu nie zmieni celów Rosji na Ukrainie.
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który obecnie jest zastępcą szefa Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, powiedział, że jakiekolwiek rozmieszczenie wojsk brytyjskich na Ukrainie zostanie odebrane jako „wypowiedzenie wojny”.
Rosja wielokrotnie ostrzegała Zachód, że pomoc militarna dla Ukrainy służy jedynie przedłużeniu rozlewu krwi, a także niepotrzebnie zwiększa ryzyko bezpośredniej konfrontacji NATO z Rosją.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/591396-ukraine-navy-glad-receive-uk-warships/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz