środa, 3 czerwca 2020

"Wspominanie przyjemnych chwil to dobry lek na stres"

Wiemy, czym jest stres i w jaki sposób się objawia, znamy również jego skutki, wciąż jednak trwają badania nad mechanizmami, które go powodują. Najnowsze odkrycie naukowców z Yale University daje nam cenną wskazówkę dotyczacą tego, co każdy z nas może zrobić, by panować nad stresem.

Wspominanie przyjemnych chwil to dobry lek na stres

Przywoływanie pozytywnych wspomnień w połączeniu z medytacją, treningiem uważności czy jogą może skutecznie pomóc nam radzić sobie ze stresem i łagodzić jego objawy. (Fot. Getty Images)

Badacze z Yale pokazywali grupie uczestników eksperymentu obrazy wywołujące stres. A jednocześnie monitorowali pracę ich mózgów. W ten sposób odkryli, że w chwilach, gdy człowiek doświadcza stresu, uaktywnia się u niego obszar wokół hipokampów. Nie jest to zaskakujące, bo hipokampy to części mózgu odpowiedzialne za przeżywanie emocji, ale także za motywację i pamięć. Kiedy przeżywamy stresującą sytuację, mózg ją koduje, zapisuje też wywołane przez nią emocje. Robi to po to, by wykorzystać tę wiedzę w przyszłości i właściwie reagować na kolejną stresującą sytuację.

Badanie ujawniło także, że impulsy nerwowe wychodzące z hipokampa podczas oglądania stresujących obrazów docierają nie tylko do obszarów mózgu związanych z reakcjami na stres fizjologiczny, ale także do kory grzbietowo-bocznej, obszaru mózgu zaangażowanego w wyższe funkcje poznawcze i regulację emocji.

To odkrycie pozwoliło naukowcom określić, w jaki sposób można starać się panować nad stresem. Biorąc pod uwagę fakt, że sytuacje stresowe są kodowane w naszej pamięci, autorzy badania sugerują, że potężną bronią przeciwko stresowi może być stworzenie zasobu pozytywnych wspomnień.


Wracajmy jak najczęściej do miłych wspomnień - szczególnie gdy nam trudno... (Fot. Getty Images)

"Zapamiętywanie pozytywnych doświadczeń może obniżyć reakcję organizmu na stres. Nasze badanie sugeruje, że sieci mózgowe związane z pamięcią można wykorzystać, aby stworzyć bardziej odporną reakcję emocjonalną na stres" – wskazała dr Elizabeth Goldfarb z Yale University.

Jej zdaniem przywoływanie pozytywnych wspomnień w połączeniu z medytacją, treningiem uważności czy jogą może skutecznie pomóc nam radzić sobie ze stresem i łagodzić jego objawy. Szczęśliwe obrazy z przeszłości wywołują bowiem pozytywne uczucia i poprawia samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, że te przyjemne wspomnienia hamują wzrost poziomu kortyzolu, czyli substancji zwanej hormonem stresu.

Odkrycie badaczy z Yale sprawia, że każdy z nas może spróbować bronić się przed stresem lub niwelować jego skutki. Wystarczy przypomnieć sobie sobie kilka momentów z przeszłości, w których czuliśmy się spokojni, radośni, szczęśliwi i bezpieczni. A potem, w chwilach stresu, przywoływać w pamięci te przyjemne wydarzenia. Ten prosty zabieg może być równie skuteczny jak leki uspokajające.

zrodlo:londynek.net

Brak komentarzy:

"Rosyjski miliarder ogłasza nagrodę za zestrzelenie F-16 Firma Siergieja Szmotiewa wcześniej oferowała 50 000 dolarów za pierwszy zniszczony czołg Abrams lub Leopard"

  FILE PHOTO. US-made F-16 fighter jet. ©  Sputnik/guvendemir Prezes uralskiej firmy Fores ogłosił, że przyzna 15 milionów r...