czwartek, 17 czerwca 2021

EXPLAINER: "Znaczenie nowej chińskiej stacji kosmicznej"

 JIUQUAN, Chiny (AP) — Dodanie załogi do nowej chińskiej stacji kosmicznej na orbicie to kolejny ważny krok naprzód dla rozwijającej się potęgi kosmicznej.

Oto spojrzenie na kluczowe zmiany:



JAKI JEST CEL MISJI?


Trzyosobowa załoga ma pozostać przez trzy miesiące w głównym module mieszkalnym stacji o nazwie Tianhe, czyli Niebiańska Harmonia. Będą przeprowadzać eksperymenty naukowe i konserwację, spacery kosmiczne i przygotowywać obiekt do otrzymania dwóch dodatkowych modułów w przyszłym roku.



Chociaż Chiny przyznają, że spóźniły się na grę na stacji kosmicznej, twierdzą, że ich obiekt jest najnowocześniejszy. Może również przetrwać Międzynarodową Stację Kosmiczną, która zbliża się do końca swojej funkcjonalnej żywotności.



Inauguracja w czwartek ożywia również chiński program kosmiczny z załogą po pięcioletniej przerwie. Wraz z czwartkowym startem Chiny wysłały teraz w kosmos 14 astronautów, odkąd po raz pierwszy dokonały tego wyczynu w 2003 roku, stając się trzecim krajem po byłym Związku Radzieckim i USA, które to zrobiły.

DLACZEGO CHINY BUDUJĄ STACJĘ?



Gdy chińska gospodarka zaczynała nabierać rozpędu na początku lat 90., Chiny sformułowały plan eksploracji kosmosu, który realizowały ze stałą, ostrożną kadencją. Chociaż Chinom zabroniono udziału w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, głównie z powodu sprzeciwu USA wobec tajemniczego charakteru chińskiego programu i bliskich powiązań wojskowych, prawdopodobnie kraj i tak zbudowałby własną stację, starając się o status wielkiego mocarstwa kosmicznego.


Na konferencji prasowej w środę, zastępca dyrektora Chińskiej Agencji Kosmicznej, Ji Qiming, powiedział dziennikarzom w centrum startowym Jiuquan, że budowa i eksploatacja stacji kosmicznej podniesie chińskie technologie i „zgromadzi doświadczenie dla wszystkich ludzi”.



Program kosmiczny jest częścią ogólnego dążenia do wprowadzenia Chin na ścieżkę jeszcze ambitniejszych misji i zapewnienia możliwości współpracy z Rosją i innymi, głównie europejskimi krajami, wraz z Biurem ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej.


POLITYKA I BEZPIECZEŃSTWO


Program kosmiczny Chin był ogromnym źródłem dumy narodowej, ucieleśniając przejście z ubóstwa do drugiej co do wielkości gospodarki na świecie w ciągu ostatnich czterech dekad. To pomogło wzmocnić władzę Partii Komunistycznej, której autorytarne rządy i ścisłe ograniczenia działalności politycznej były tolerowane przez większość Chińczyków tak długo, jak długo rośnie gospodarka.



Prezydent i szef partii Xi Jinping ściśle związał się z tym sukcesem, a Ji w swoich wypowiedziach cytował Xi jako ustalający zaktualizowany program zwiększenia znaczenia Chin w kosmosie. Pierwsza misja na stacji zbiega się również z obchodami stulecia partii w przyszłym miesiącu, co jest ważnym politycznym kamieniem milowym.



Jednocześnie Chiny w szybkim tempie modernizują swoją armię, wzbudzając obawy sąsiadów, USA i ich sojuszników z NATO. Podczas gdy Chiny opowiadają się za pokojowym rozwojem kosmosu w oparciu o równość i wzajemny szacunek, wielu przypomina, że ​​w styczniu 2007 roku Chiny wysłały w kosmos rakietę balistyczną, aby zniszczyć nieaktywnego satelitę pogodowego, tworząc pole szczątków, które nadal stanowi zagrożenie.


KIM SĄ ASTRONAUCI?


Dowódca misji Nie Haisheng (56 lat) i koledzy astronauci Liu Boming (54 lata) i Tang Hongbo (45 lat) są byłymi pilotami Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej z dyplomami ukończenia studiów i dużym doświadczeniem naukowym. Wszyscy chińscy astronauci do tej pory byli rekrutowani z wojska, co podkreśla ich bliskie powiązania z programem kosmicznym.



Dla Nie jest to jego trzecia podróż w kosmos, a dla Liu druga po misji w 2008 roku, która obejmowała pierwszy spacer kosmiczny w Chinach. Tang, który został zwerbowany jako jeden z drugiej grupy kandydatów w 2010 roku, po raz pierwszy leci w kosmos.



Przyszłe misje na stacji będą obejmować kobiety, według urzędników, z pobytami przedłużonymi nawet do sześciu miesięcy i aż sześciu astronautów na stacji jednocześnie podczas zmiany załogi. Ponieważ Chiny zacieśniają międzynarodową współpracę i wymianę, to tylko kwestia czasu, zanim zagraniczni astronauci dołączą do chińskich kolegów w misjach na stacji, powiedział Ji w środę dziennikarzom.


CO JESZCZE CHINY ROBIĄ W KOSMOSIE?


Wraz ze swoim programem kosmicznym z załogą, Chiny śmiało wkraczają w eksplorację Układu Słonecznego za pomocą zrobotyzowanych statków kosmicznych. W zeszłym miesiącu wylądował na Marsie sondę, która przewoziła łazik Zhurong, który przeprowadza szereg badań, szukając w szczególności zamarzniętej wody, która może dostarczyć wskazówek, czy czerwona roślina kiedyś podtrzymywała życie.



Wcześniej Chiny wylądowały sondą i łazikiem na mniej zbadanej stronie Księżyca, dołączając do łazika Yutu lub Nefrytowego Królika, który był częścią wcześniejszej misji eksploracji Księżyca. Chiny przywiozły również pierwsze próbki księżycowe z programu kosmicznego dowolnego kraju od lat 70. XX wieku, a urzędnicy twierdzą, że chcą wysłać chińskich astronautów na Księżyc i ostatecznie zbudować tam bazę badawczą.

Przetlumaczyla GR przez translator google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...