czwartek, 16 września 2021

„Ugodzony nożem w plecy”: Francja „żałuje” umowy atomowej AUKUS z atomowym okrętem podwodnym, która zrujnowała jej wielomiliardowy kontrakt z Australią

Nowy plan wyposażenia Australii w okręty podwodne o napędzie atomowym, wykorzystujący technologię amerykańską i brytyjską, może mieć na celu przeciwdziałanie Chinom, ale depcze po piętach sojusznikowi NATO, Francji, która straciła ogromny kontrakt na budowę statków z Canberrą.

‘Stabbed in the back’: France ‘regrets’ AUKUS nuclear submarine deal that scuttled its multi-billion contract with Australia

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Scott Morrison i jego brytyjski odpowiednik Boris Johnson ogłosili w środę inicjatywę „AUKUS” podczas trójstronnego wirtualnego wydarzenia. Ma rozpocząć 18-miesięczne konsultacje, aby ostatecznie dostarczyć Australii okręty podwodne o napędzie atomowym, ale konwencjonalnie uzbrojone – czyniąc ją pierwszym nieatomowym państwem z taką bronią.


Francuski stoczniowiec Naval Group podobno wyraził „rozczarowanie” ogłoszeniem, ponieważ oznaczało to, że Canberra rezygnuje z kontraktu na tuzin okrętów podwodnych z silnikiem Diesla. Prasa australijska podała wartość tego kontraktu na 90 mld AU (66 mld USD).

Kontrakt Naval Group był osobiście wspierany przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, który według AFP obiecał „pełne i całkowite” zaangażowanie w niego jeszcze w czerwcu, według AFP – nawet gdy Australia już prowadziła rozmowy z Londynem i Waszyngtonem.


„Niefortunna” decyzja Canberry była „wbrew literze i duchowi współpracy, który panował między Francją a Australią” – powiedzieli we wspólnej odpowiedzi na komunikat AUKUS francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian i minister sił zbrojnych Florence Parly.


Były ambasador Francji w USA również wtrącił się w tę sprawę, mówiąc, że jego kraj został „pchnięty nożem w plecy”.

Według Reutersa część problemu z umową z Naval Group polegała na tym, że rząd australijski nalegał na produkcję i pozyskiwanie komponentów lokalnie. Przynajmniej jeden australijski deputowany zastanawiał się już, czy Canberra złoży takie same żądania w umowie z AUKUS, czy po prostu kupi gotowe projekty z Waszyngtonu i Londynu. 

Australijski minister obrony Peter Dutton i minister spraw zagranicznych Marise Payne są już w Waszyngtonie, a premier Scott Morrison ma przybyć jeszcze w tym miesiącu.


Royal Australian Navy obecnie eksploatuje sześć okrętów podwodnych typu Collins, opartych na szwedzkim projekcie i zbudowanych w latach 1990-2003 w Port River, niedaleko Adelaide. Canberra zawarła umowę z Naval Group w 2016 r. na kilkanaście nowych statków, ale od tego czasu kontrakt „rozpadł się w związku z serią nieporozumień dotyczących rosnących kosztów, zmian projektowych, poślizgów w harmonogramie i zaangażowania lokalnego przemysłu”, zgodnie z australijskim gniazdem Financial Przejrzeć.


Po tym, jak jeden europejski członek think-tanku nazwał anulowanie „nożem w plecy do Paryża w bardzo ważnej umowie dla Francji, która miała wzmocnić [jej] komplementarną rolę w Indo-Pacyfiku”, australijski dziennikarz z Berlina nie zgodził się z tym.


Australia była „od dawna niezadowolona z wysokich kosztów i niedotrzymanych terminów francuskiego programu” – przekonywał Trent Murray. „W oczach Canberry, Naval Group po prostu nie dostarczyła tego, za co zapłacono”.


Porozumienie AUKUS ma dla Francji konsekwencje zarówno finansowe, jak i polityczne, podkreślają liczni obserwatorzy. Francuski rząd ma 62% udziałów w Naval Group, a pozostałą trzecią część należy do Thalesa, częściowo będącego własnością państwa. Utrata kontraktu z USA i Wielką Brytanią byłaby również „poważnym ciosem dla Macrona” i „mogłaby skłonić Francję do ponownego przemyślenia strategicznych sojuszy z anglosferą”, powiedział korespondent Reutersa w Paryżu.


Oświadczenie Le Driana i Parly wydaje się to potwierdzać, ponieważ zwrócili oni uwagę na „żałosną” decyzję Australii „wzmacnia potrzebę podniesienia kwestii europejskiej autonomii strategicznej” jako jedynego „wiarygodnego sposobu obrony naszych interesów i naszych wartości”. na świecie”.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo https://www.rt.com/news/534966-france-aukus-nuclear-submarine-deal/

Brak komentarzy:

"Zełenski „nie jest aniołem” – Trump Ukraiński przywódca „nie powinien był pozwolić” na konflikt z Moskwą, powiedział prezydent USA"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski i kandydat na prezydenta USA Donald Trump spotykają się 27 września 2024 r. w Nowym Jorku. © Alex K...