Pekin (AP) - Chiny zmniejszyły poziom swoich stosunków dyplomatycznych z Litwą poniżej poziomu ambasadora w niedzielę odwczerania na naród bałtycki umożliwiający Tajwan, Demokracja wyspy twierdziła przez Pekin jako część swojego terytorium, aby otworzyć biuro przedstawicielskie.
Chiny wcześniej wyrzucili ambasador litewski, odzwierciedlając intensywną czułość nad statusem Tajwanu, który mówi Pekin nie ma prawa prowadzić sprawy zagraniczne. Chiny wycofały się także własnym ambasadorem z Litwy.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspomniane relacje zostały obniżone na poziom opłat D'affaires, urzędnikiem nr 2 ambasady.
Ruch Litwy odzwierciedla rosnące zainteresowanie rządy w rozszerzaniu więzi z Tajwanem, głównym przedsiębiorcą i centrum dla przemysłu high-tech, w czasie, gdy Pekin podrażnił swoich sąsiadów i zachodnich rządów z coraz bardziej asertywną polityką zagraniczną i wojskową.
Tajwan i kontynent zostały rządzone oddzielnie od 1949 r. Po wojnie domowej.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżył Litwy "osłabienia chińskiej suwerenności i integralności terytorialnej". Wezwał władzę litewską, aby "natychmiast poprawić błędy".
Pekin odmawia posiadania oficjalnych relacji z rządami, które rozpoznają Tajwan jako państwo suwerenne. Przekonał wszystkie oprócz 15 krajów, większość z nich małych i słabych w Afryce i Ameryce Łacińskiej, aby przełączyć rozpoznawanie na kontynencie.
Wiele rządy, w tym Stanów Zjednoczonych i Japonii, mają oficjalne więzi dyplomatyczne z Pekinem, utrzymując szeroko zakrojone więzi z Tajwanu. Wiele utrzymuje relacje z demokratycznie wybranym rządem wyspy poprzez urzędy handlowe, które służą jako nieformalne ambasady.
Litwa zerwała z dyplomatycznym zwyczajem, zgadzając się, że biuro Tajwańskie w Wilnie ponosi imię Tajwan zamiast Chińskiego Taipei, termin wykorzystywany przez inne kraje, aby uniknąć obrażania Pekinu.
Litwa powiedział wcześniej, planuje otworzyć własne biuro przedstawicielskie na Tajwanie.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz