czwartek, 9 grudnia 2021

"USA zamawia embargo na broń w Kambodży, powołuje się na chińskie wpływy "

 BANGKOK (AP) — Stany Zjednoczone nałożyły na Kambodżę embargo na broń, powołując się na pogłębianie chińskich wpływów wojskowych, korupcję i łamanie praw człowieka przez rząd i siły zbrojne w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Dodatkowe ograniczenia dotyczące towarów i usług związanych z obronnością, wydane przez departamenty stanu i handlu, mają zostać opublikowane i wejść w życie w czwartek.



Zawiadomienie w Rejestrze Federalnym mówi, że rozwój sytuacji w Kambodży jest „sprzeczny z interesami bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA”.


Celem embarga jest zapewnienie, że przedmioty związane z obronnością nie będą dostępne dla wojskowych i wojskowych służb wywiadowczych Kambodży bez wcześniejszej weryfikacji przez rząd USA.


Ostatnie ograniczenia wynikają z nakazu Departamentu Skarbu nałożonego w listopadzie na sankcje przeciwko dwóm wyższym rangą funkcjonariuszom wojskowym Kambodży za korupcję i pojawiają się w związku z rosnącym zaniepokojeniem wpływami Pekinu.


W tym czasie rząd USA wydał zalecenie ostrzegające amerykańskie firmy przed potencjalnym narażeniem na podmioty Kambodży i jej wojsko, które „zaangażują się w łamanie praw człowieka, korupcję i inne destabilizujące zachowania”.



Kambodża określiła te sankcje jako „umotywowane politycznie” i powiedziała, że ​​nie będzie o nich rozmawiać z Waszyngtonem.


Stany Zjednoczone mają podobną kontrolę eksportu produktów, które mogą zostać skierowane do „wojskowych użytkowników końcowych” w Birmie, Chinach, Rosji i Wenezueli.


Eksport z USA do Kambodży w 2019 roku wyniósł 5,6 miliarda dolarów. Wielkość amerykańskiego eksportu do Kambodży związanego z wojskiem nie była od razu dostępna. Stany Zjednoczone są największym rynkiem eksportowym dla Kambodży, głównego centrum produkcji odzieży, ale trzy czwarte importu do Kambodży pochodzi z Chin i innych krajów azjatyckich.


Stany Zjednoczone wstrzymały pomoc wojskową dla Kambodży po zamachu stanu w 1997 r., w którym przywódca tego kraju, Hun Sen, przejął pełną władzę po obaleniu swojego współpremiera, księcia Norodoma Ranariddha. Hun Sen pozostaje premierem. W sierpniu 2005 r. prezydent George W. Bush zrezygnował z zakazu, powołując się na zgodę Phnom Penh na zwolnienie Amerykanów w Kambodży z ścigania przez Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Holandii.



Odkąd w 2006 r. przywrócono bezpośrednie więzi wojskowe między tymi dwoma krajami, Stany Zjednoczone zobowiązały się do udzielenia Kambodży pomocy wojskowej w wysokości milionów, początkowo w celu poprawy bezpieczeństwa granic i operacji pokojowych.


Chiny są największym inwestorem i najbliższym partnerem politycznym Kambodży. Był głównym zwolennikiem morderczego reżimu Pol Pota w latach 70. i od dawna utrzymuje silne relacje z Hun Senem, który rządził od ponad 30 lat i stał się coraz bardziej represyjny.


Wsparcie Pekinu pozwala Kambodży lekceważyć obawy Zachodu dotyczące jej słabych wyników w zakresie praw człowieka i praw politycznych, a z kolei Kambodża ogólnie popiera stanowisko geopolityczne Pekinu w kwestiach takich jak roszczenia terytorialne na Morzu Południowochińskim.


Budowa nowych chińskich obiektów wojskowych w bazie marynarki wojennej w Ream w Kambodży jest punktem ostrej rywalizacji z Waszyngtonem.


Ream wychodzi na Zatokę Tajlandzką, przylegającą do Morza Południowochińskiego, gdzie Chiny agresywnie domagają się swoich praw do praktycznie całej strategicznej drogi wodnej. Stany Zjednoczone odmówiły uznania rozległych roszczeń Chin, a 7. Flota Marynarki Wojennej rutynowo przepływa przez wyspy kontrolowane przez Chińczyków w warunkach, które określają wolnością operacji nawigacyjnych.


W ostatnich latach rząd Hun Sena rozprawił się z opozycją polityczną, zamknął media i zmusił do emigracji setki kambodżańskich polityków, obrońców praw człowieka i dziennikarzy.


Organizacje praw człowieka twierdzą, że rząd zaangażował się w arbitralne aresztowania i inne nadużycia oraz pracował nad przedstawieniem pokojowego sprzeciwu wobec korupcji, praw do ziemi i innych kwestii jako prób obalenia rządu.


Kolejnym poważnym problemem jest korupcja.


Sankcje Departamentu Skarbu wymierzone są w dyrektora generalnego departamentu usług materiałowych i technicznych ministerstwa obrony oraz dowódcę Królewskiej Marynarki Wojennej Kambodży.


W oświadczeniu Ministerstwo Skarbu twierdziło, że w 2020 i 2021 roku obaj konspirowali z innymi urzędnikami Kambodży, aby zawyżyć koszty projektu budowlanego w bazie Ream, a następnie planowali wykorzystać fundusze dla własnych korzyści.


Waszyngton zaprotestował w sprawie prac wykonanych w Ream, które według urzędników obejmowały wyburzenie dwóch budynków finansowanych przez USA bez powiadomienia lub wyjaśnienia USA.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...