piątek, 21 stycznia 2022

"Ławrow i Blinken spotykają się w Genewie na rozmowach rosyjsko-amerykańskich "

 Najwyższy rangą dyplomata Waszyngtonu zbagatelizował szanse na przełom

Ławrow i Blinken spotykają się w Genewie na rozmowach rosyjsko-amerykańskich

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i jego amerykański odpowiednik, sekretarz stanu USA Antony Blinken, zasiadają do dyskusji na temat propozycji Moskwy dotyczących bezpieczeństwa i ustalenia, czy można zawrzeć umowę w celu deeskalacji napięć z NATO.

Dwaj czołowi dyplomaci prowadzą rozmowy w szwajcarskiej Genewie, a para ma publicznie ogłosić wyniki swoich rozmów jeszcze tego samego dnia. Spotkanie bezpośrednie jest ostatnim z serii spotkań dyplomatycznych, które odbyły się po tym, jak Rosja ujawniła dwa projekty traktatów, jeden skierowany do Waszyngtonu, a drugi do NATO, które według niej zmniejszyłyby ryzyko konfliktu na kontynencie europejskim.

Wśród propozycji jest żądanie, aby kierowany przez USA blok wojskowy napisał gwarancje, że nie rozszerzy się dalej w kierunku granic Rosji, skutecznie blokując Ukrainę przed przyszłym członkostwem. Ponadto Moskwa nalega, aby NATO powstrzymało się od działań wojskowych na terytorium byłych państw Układu Warszawskiego, które przystąpiły do UE po 1997 roku, po upadku Związku Radzieckiego.

Według rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej, w porządku obrad znajdzie się "merytoryczna dyskusja nad dwoma projektami dokumentów fundamentalnych", a także wyniki ostatnich rozmów z USA, NATO i Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Na początku tego miesiąca zastępca Ławrowa, Siergiej Riabkow, powiedział, że Zachód skutecznie odrzucił rosyjskie propozycje, dodając: "Nie widzę powodu, aby usiąść w najbliższych dniach, aby zebrać się razem i kontynuować te same dyskusje".Jednak przemawiając przed piątkowym spotkaniem, Blinken ostrzegł, że szanse na osiągnięcie porozumienia są nadal mało prawdopodobne. "Nie spodziewam się żadnego przełomu" - powiedział, argumentując, że spotkanie będzie okazją do "zobaczenia, jakie wnioski Rosja wyciągnęła z tych kontaktów dyplomatycznych".

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skrytykował prośby Moskwy, mówiąc, że kraj ten nie ma prawa weta wobec wysiłków Ukrainy na rzecz przyłączenia się do bloku i że nie zaakceptuje "dwupoziomowego" systemu członkostwa, który uniemożliwia mu rozmieszczenie wojsk w niektórych państwach.

Rosja twierdzi, że środki są konieczne, aby uniknąć konfliktu, a prezydent Władimir Putin powiedział, że Zachód "oszukał" Rosję, dając w 1990 roku zapewnienia, że blok nie rozszerzy się w przestrzeń pozostawioną przez upadek Związku Radzieckiego. Następnie przyjęto Polskę, Bułgarię, Rumunię i kraje bałtyckie.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/

Brak komentarzy:

"Oni kłamią, my wiemy, że kłamią, a oni wiedzą, że my wiemy, że kłamią"

  "Wiemy, że kłamią. Wiedzą, że kłamią. Wiedzą, że my wiemy, że kłamią. Wiemy, że oni wiedzą, że my wiemy, że wiedzą, że kłamią. A jedn...