Naukowcy powiązali zwiększone ryzyko śmiertelności ze stanem siatkówki danej osoby
Nowy, "wiarygodny wskaźnik" problemów zdrowotnych danej osoby, które mogą powodować przedwczesną śmierć, został znaleziony przez zespół międzynarodowych naukowców. Korzystając z technik sztucznej inteligencji (AI), naukowcy zbadali oczy prawie 47 000 osób i doszli do wniosku, że stan naszej siatkówki może sygnalizować zwiększone ryzyko śmierci.
Badanie, opublikowane w tym tygodniu w British Journal of Ophthalmology, opiera się na wskazaniu różnicy między biologicznym "prawdziwym" wiekiem a wiekiem chronologicznym. Można to zmierzyć, badając stan siatkówki, tkanki nerwowej z tyłu oka, która ma komórki wrażliwe na światło.
Badanie obserwacyjne, które przedstawia tylko pewne wnioski bez ustalenia przyczyny, obejmowało dane z długoterminowego badania UK Biobank. Ponad 80 000 obrazów siatkówki pobranych od 46 969 dorosłych w wieku od 40 do 69 lat zostało przeanalizowanych za pomocą algorytmów komputerowych podczas średniego okresu monitorowania wynoszącego 11 lat. Obliczono odsetek tak zwanych"szybkich osób starszych"lub osób, których siatkówki wyglądały na starsze niż ich rzeczywisty wiek.
"Dużeróżnice wieku siatkówki w latach były istotnie związane z 49% -67% wyższym ryzykiem zgonu, innym niż z powodu chorób sercowo-naczyniowych lub raka"- stwierdzili naukowcy. Zasugerowali również, że można to wykorzystać jako narzędzie przesiewowe, mierzące wiek siatkówki w celu przewidzenia zwiększonego ryzyka śmiertelności.
Podczas gdy tkanka oka naturalnie pogarsza się wraz z wiekiem, ostatnie badania nauczyły się mierzyć to, co nazywa się "różnicą wieku siatkówki". Będąc unikalnym dla każdej osoby, starzenie biologiczne jest lepszym wskaźnikiem potencjalnych poważnych schorzeń, twierdzą naukowcy. Ogólny stan zdrowia układu krążenia organizmu i mózgu można badać poprzez spojrzenie na siatkówkę, co pozwala na ocenę podstawowych procesów patologicznych.
Przetlumaczono przez transator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz