wtorek, 8 lutego 2022

"Prom dyplomatyczny: Macron w Kijowie po rozmowach Putina "

 KIJÓW, Ukraina (AP) – Wysiłki dyplomatyczne mające na celu rozładowanie napięć wokół Ukrainy były kontynuowane we wtorek, a prezydent Francji Emmanuel Macron przybył do Kijowa dzień po godzinach rozmów z rosyjskim przywódcą w Moskwie, które nie przyniosły wyraźnego przełomu.



Macron spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w obawie przed możliwą rosyjską inwazją. Moskwa zgromadziła ponad 100 000 żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy, ale twierdzi, że nie planuje ataku na Ukrainę.

Kreml zażądał od Zachodu gwarancji, że NATO nie zaakceptuje Ukrainy i innych byłych krajów radzieckich jako członków, wstrzyma rozmieszczenie tam broni i wycofa swoje siły z Europy Wschodniej – żąda odrzucenia przez USA i NATO jako niewymagające.

Zachodni przywódcy w ostatnich tygodniach zaangażowali się w wiele rund dyplomacji w nadziei na deeskalację napięć i zapobieżenie atakowi. Rozmowy na wysokim szczeblu odbyły się w kontekście ćwiczeń wojskowych trwających w Rosji, które mają się rozpocząć na Białorusi. We wtorek rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że sześć dużych okrętów desantowych przemieszcza się z Morza Śródziemnego na Morze Czarne, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach.

Macron usiadł w poniedziałek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na rozmowy, które trwały ponad pięć godzin.

Macron powiedział dziennikarzom we wtorek, że rozmowy z Putinem pozwoliły mu zapewnić, że "nie ma degradacji i nie ma (dalszej) eskalacji".

Powiedział, że nie spodziewa się, że Putin złoży jakiekolwiek oferty. Powiedział, że jego celem jest "zapobieżenie eskalacji i otwarcie nowych perspektyw ... cel ten został osiągnięty."



Putin po spotkaniu zauważył, że USA i NATO zignorowały żądania Moskwy, ale zasygnalizował gotowość do kontynuowania negocjacji.

Przywódcy NATO, USA i Europy kategorycznie odrzucają żądania, które ich zdaniem podważają podstawowe zasady NATO, takie jak zamykanie drzwi dla Ukrainy lub innych krajów, które mogą ubiegać się o członkostwo; ale zaproponowali rozmowę o innych rosyjskich obawach związanych z bezpieczeństwem w Europie.

Ostrzegł również, że przystąpienie Ukrainy do NATO może wywołać wojnę między Rosją a sojuszem, jeśli Kijów zdecyduje się na odzyskanie anektowanego półwyspu Krym – w takim przypadku "kraje europejskie zostaną automatycznie wciągnięte w konflikt zbrojny z Rosją". Putin dodał, że "nie będzie zwycięzców".

Biden powiedział, że jakakolwiek perspektywa przystąpienia Ukrainy do NATO "w najbliższym czasie nie jest zbyt prawdopodobna", ale on i inne państwa członkowskie NATO oraz samo NATO odmawiają wykluczenia wejścia Ukrainy do sojuszu w przyszłości.

Macron określił swoją dyskusję z Putinem jako "istotną" i "głęboką", ze szczególnym uwzględnieniem warunków, które mogą pomóc w deeskalacji.

"Staraliśmy się budować zbieżne elementy" - powiedział. "Nadchodzące dni będą kluczowe i potrzebne będą głębokie dyskusje".

W Poniedziałek w Waszyngtonie kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. Scholz pojedzie również do Kijowa i Moskwy w dniach 14-15 lutego.

Biden obiecał, że gazociąg Nord Stream 2 Rosja-Niemcy, który został ukończony, ale jeszcze nie działa, zostanie zablokowany, "jeśli Rosja dokona inwazji, oznacza to ponowne przekroczenie granicy Ukrainy przez czołgi i żołnierzy". Posunięcie to zaszkodziłoby Rosji gospodarczo, ale także spowodowałoby problemy z dostawami dla Niemiec.

Scholz ostrzegł Moskwę, że "w przypadku inwazji może wydarzyć się o wiele więcej, niż być może obliczyli sami ze sobą".

We wtorek brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł Rosję, że inwazja na Ukrainę tylko wzmocni NATO, ale powiedział, że nadal wierzy, że "pryncypialna i zdeterminowana dyplomacja" może rozładować kryzys.

Pisząc w The Times of London, Johnson wezwał sojuszników do sfinalizowania planów ciężkich sankcji gospodarczych, które wejdą w życie, jeśli Rosja przekroczy granicę z Ukrainą.

Powiedział, że Wielka Brytania jest gotowa wzmocnić siły NATO na Łotwie i w Estonii, przygotowując się do spotkania z premierem Litwy w Londynie we wtorek, aby pokazać wsparcie dla krajów bałtyckich.

Johnson powiedział, że rozważa wysłanie myśliwców RAF Typhoon i okrętów Royal Navy do południowo-wschodniej Europy. Wielka Brytania poinformowała w poniedziałek, że wysyła do Polski 350 żołnierzy w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia sił NATO w Europie Wschodniej. Wysłała już broń przeciwpancerną na Ukrainę.

Amerykańscy urzędnicy przedstawili groźbę ofensywy na Ukrainę jako nieuchronną – ostrzeżenia, z których Moskwa szydziła, oskarżając Waszyngton o podsycanie napięć wokół Ukrainy.

Rosja i Ukraina są uwikłane w gorzkie przeciąganie liny od 2014 roku, kiedy to po obaleniu przyjaznego Kremlowi prezydenta Ukrainy Moskwa zaanektowała Krym i rzuciła swój ciężar za separatystyczną rebelię na wschodzie kraju. Walki między wspieranymi przez Rosję rebeliantami a siłami ukraińskimi na wschodzie zabiły od tego czasu ponad 14 000 osób.

Francja i Niemcy w 2015 roku pomogły wynegocjować porozumienie pokojowe, znane jako porozumienia mińskie, które zakończyło działania wojenne na dużą skalę w regionie, ale nie doprowadziło do politycznego rozwiązania konfliktu. Kreml wielokrotnie oskarżał Kijów o sabotowanie realizacji porozumień, a ukraińscy urzędnicy w ostatnich tygodniach mówili, że ich realizacja byłaby szkodliwa dla kraju.

Po poniedziałkowym spotkaniu z Macronem Putin powiedział bez rozwinięcia, że niektóre propozycje francuskiego prezydenta mogą posłużyć jako podstawa do rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie, dodając, że zgodzili się na rozmowę telefoniczną po wtorkowej wizycie Macrona w Kijowie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział we wtorek, że Kijów "z zainteresowaniem oczekuje sygnałów", które Macron przywiózł z Moskwy.

"Jesteśmy otwarci na dialog, jesteśmy w konstruktywnym nastroju, szukamy dyplomatycznego rozwiązania, ale nie przekroczymy naszych "czerwonych linii" - powiedział Kuleba dziennikarzom.

___

Litwinowa donosiła z Moskwy. Jill Lawless w Londynie, Yuras Karmanau w Kijowie i Ellen Knickmeyer w Waszyngtonie.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Ukraina zablokuje rachunki bankowe uchylających się od poboru do wojska – poseł Może się to zdarzyć osobom, które nie będą w stanie zapłacić podwyższonych kar za naruszenie zasad mobilizacji, powiedział Andrey Osadchyuk"

  Ukraina może rozpocząć blokowanie rachunków bankowych i nakładanie kar na majątek osób próbujących uchylić się od służby wojskowej w związ...