AUTOR: TYLER DURDEN
Nowoczesne państwo Ukraina powstało prawie 30 lat temu po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. Od tego czasu kraj często trafiał na pierwsze strony gazet z powodu niestabilności politycznej.
Na poniższej grafice mapy Bruno Venditti i Nick Routley z Visual Capitalist badają Ukrainę ze strukturalnego punktu widzenia. Jaki jest skład populacji kraju? Co napędza gospodarkę kraju? A co najważniejsze, dlaczego kraj jest ważny w kontekście globalnym?
Gdzie mieszkają ludzie na Ukrainie?
Z populacją prawie 44 milionów ludzi, Ukraina jest ósmym najbardziej zaludnionym krajem w Europie. Dla perspektywy, jest to nieco mniejsze niż Hiszpania i cztery razy większe niż Grecja.
Jak pokazuje poniższy kartogram, duża część ludności kraju znajduje się w stolicy Kijowie i jej okolicach, wraz z obwodem donieckim, który jest frontem i centrum obecnego konfliktu z Rosją.
Nic dziwnego, że wielu rosyjskojęzycznych obywateli kraju mieszka po wschodniej stronie kraju, w pobliżu granicy z Rosją.
Kluczowe fakty o demografii Ukrainy
Ukraińcy stanowią prawie 78% całej populacji, podczas gdy Rosjanie stanowią około 17% populacji, co czyni ją największą rosyjską diasporą na świecie.
Inne mniejszości to:
Białorusini: 0,6%
Bułgarzy: 0,4%
Węgrzy: 0,3%
Tatarzy krymscy: 0,5%
Rumuni: 0,3%
Polacy: 0,3%
Żydzi: 0,2%
Populacja kraju spada od 1990 roku z powodu wysokiego wskaźnika emigracji i wysokiej śmiertelności w połączeniu z niskim wskaźnikiem urodzeń.
Źródło: Piramida populacji
Większość ludności to chrześcijanie (80%), a 60% deklaruje przynależność do tego czy innego nurtu Kościoła prawosławnego.
Gospodarka Ukrainy: przegląd
Kiedy Rozpadł się Związek Radziecki, Ukraina przekazała tysiące sztuk broni atomowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony Rosji, Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Jednak przemysł obronny nadal jest strategicznie ważnym sektorem i dużym pracodawcą na Ukrainie. Kraj eksportuje broń do krajów takich jak Indie, Arabia Saudyjska i Turcja.
Ponadto Ukraina jest bogata w zasoby naturalne, zwłaszcza w złoża mineralne. Posiada największe na świecie rezerwy komercyjnej rudy żelaza - 30 miliardów ton rudy lub około jednej piątej globalnej całości. Warto również zauważyć, że Ukraina zajmuje drugie miejsce pod względem znanych zasobów gazu ziemnego w Europie, które dziś pozostają w dużej mierze niewykorzystane.
Przeważnie płaska geografia Ukrainy i wysokiej jakości skład gleby sprawiają, że kraj ten jest dużym regionalnym graczem rolnym. Kraj ten jest piątym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie i największym na świecie eksporterem olejów z nasion, takich jak słonecznik i rzepak.
Górnictwo węgla, chemikalia, produkty mechaniczne (samoloty, turbiny, lokomotywy i ciągniki) oraz przemysł stoczniowy są również ważnymi sektorami ukraińskiej gospodarki.
Niedźwiedź w pokoju
Biorąc pod uwagę położenie i historię kraju, prawie niemożliwe jest mówienie o Ukrainie bez wspomnienia o pobliskiej Rosji.
Kraj graniczy z Rosją zarówno na wschodzie, jak i na północnym wschodzie. Dla kontekstu, podróż samochodem z Moskwy do jednego z ukraińskich miast granicznych, Shostka, trwa około 8 godzin. Na północnym zachodzie Ukraina graniczy również z Białorusią – krajem ściśle powiązanym z Kremlem.
Na południowym wschodzie znajduje się Krym, półwysep całkowicie otoczony zarówno Morzem Czarnym, jak i mniejszym Morzem Azowskim. W 2014 roku Rosja zaanektowała półwysep i ustanowiła dwa podmioty federalne, Republikę Krymu i federalne miasto Sewastopol. Aneksja została powszechnie potępiona na całym świecie, a terytoria są uznawane przez większość społeczności międzynarodowej za część Ukrainy.
Region ten był szczególnie interesujący dla Rosji, ponieważ Moskwa jest uzależniona od Morza Czarnego w zakresie dostępu do Morza Śródziemnego. Port w Sewastopolu, na południowo-zachodnim krańcu Krymu, jest jednym z niewielu wolnych od lodu portów głębokowodnych dostępnych dla Rosji w regionie.
Ze względu na utrzymujące się napięcia między oboma krajami, Ukraina dąży do zmniejszenia wpływu Rosji na swoją gospodarkę. W rezultacie Chiny i Polska wyprzedziły Rosję jako największych partnerów handlowych Ukrainy w ostatnich latach.
Jednak Ukraina nadal pozostaje ważną drogą dla rosyjskiego gazu, który ogrzewa miliony domów, wytwarza energię elektryczną i zasila fabryki w Europie. Kontynent otrzymuje prawie 40% gazu ziemnego i 25% ropy naftowej z Rosji.
Ponadto Ukraina jest podłączona do tej samej sieci energetycznej co Rosja, więc pozostaje zależna od Moskwy w przypadku niedoboru. Nawet gdy konflikt się nagrzewa, oba kraje nadal łączą więzi gospodarcze, które wpłyną na rozwój sytuacji.
Konflikt w Donbasie
Ukraina znajduje się w centrum geopolitycznej rywalizacji między mocarstwami zachodnimi a Rosją, a rywalizacja ta ponownie się nasila.
Dwa regiony wzdłuż granicy z Rosją – Donieck i Ługańsk – są strefą konfliktu od 2014 roku, kiedy to prorosyjscy separatyści zaczęli ścierać się z siłami rządowymi. Poniższa mapa pokazuje względną strefę kontaktu między dwiema przeciwstawnymi siłami.
ZomBear, Marktaff, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons
Obecnie Rosja posiada wojska i sprzęt wojskowy zgromadzony w różnych punktach wzdłuż granicy między dwoma krajami, a także na sąsiedniej Białorusi.
W ostatnich dniach prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wojskom wejście do dwóch separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie, uznając je za niepodległe państwa. Uznanie to stanowi ostateczny punkt końcowy siedmioletniego porozumienia pokojowego znanego jako porozumienie mińskie.
23 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła operację wojskową na pełną skalę na Ukrainie. Sytuacja wciąż szybko się zmienia.
W miarę jak konflikt się nagrzewa, dopiero okaże się, co stanie się z około 5 milionami ludzi mieszkających w Donbasie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz