wtorek, 29 marca 2022

"Izrael odmawia sprzedaży cyberbroni Pegaza Ukrainie i Estonii w związku z obawami o zaszkodzenie stosunkom z Rosją"

  Izrael zablokował sprzedaż tego, co uważa się za "najpotężniejszą cyberbroń na świecie" Ukrainie i Estonii z powodu obaw o to, jak rosja zareaguje.

Zdjęcie: Izrael odmawia sprzedaży cyberbroń Pegasusa Ukrainie i Estonii z powodu obaw o zaszkodzenie stosunkom z Rosją

Znana jako Pegasus, ta cyberbroń jest powszechnie uważana za najpotężniejszy element technologii szpiegującej, jaki kiedykolwiek powstał. Rządy na całym świecie starają się nakłonić rząd izraelski do zapewnienia im licencji na korzystanie z oprogramowania szpiegującego, które zostało opracowane przez izraelską firmę technologiczną o nazwie NSO Group.

Pegasus jest znany jako "narzędzie hakerskie typu zero-click" używane do infiltracji smartfonów. Po wejściu do telefonu docelowego może przekształcić go w 24-godzinne urządzenie monitorujące. Wszystko, od wiadomości, zdjęć i nagrań wideo, które smartfon wysyła lub odbiera, można skopiować bez wiedzy właściciela, że jego telefon został zhakowany. (Powiązane: Autorytarne rządy używające oprogramowania szpiegującego, aby mieć oko na wrogów swoich reżimów.)

Jeśli oprogramowanie Pegasus zostanie właściwie wykorzystane, może zainfekować miliony – potencjalnie miliardy – telefonów z systemem operacyjnym iOS lub Android.

Wiadomo, że oprogramowanie szpiegujące Pegasus zostało wykorzystane przez rząd Arabii Saudyjskiej do szpiegowania założyciela Amazona Jeffa Bezosa i zamordowanego dysydenta Dżamala Chaszukdżiego. Niedawno sam rząd izraelski został oskarżony o używanie Pegaza do prowadzenia bezpodstawnej inwigilacji swoich obywateli.

Izrael woli zachować stosunki z Rosją niż zapewnić Ukrainie system cyberobrony

Ukraina podobno próbuje nakłonić rząd izraelski do zezwolenia NSO Group na sprzedaż oprogramowania Pegasus od 2014 roku, po rosyjskiej inwazji i okupacji Krymu oraz ogłoszeniu niepodległości prorosyjskich państw separatystycznych Doniecka i Ługańska.

Od tego czasu Ukraina coraz częściej staje się ulubionym celem rosyjskich cyberataków.

Obawiając się napięcia, jakie sprzedaż Pegaza na Ukrainę spowodowałaby w stosunkach Rosji z Izraelem, ówczesny rząd odmówił ustąpienia. Posunęła się nawet do nałożenia niemal całkowitego embarga na sprzedaż wszelkiego rodzaju broni i sprzętu obronnego na Ukrainę.

W przypadku bałtyckiego narodu Estonii kraj ten rozpoczął proces prób zakupu Pegaza w 2018 roku. Rząd izraelski początkowo zgodził się zezwolić Estonii na posiadanie systemu. Negocjacje poszły na tyle daleko, że estoński rząd zatwierdził nawet zaliczkę w wysokości 30 milionów dolarów na rzecz NSO Group.

Ale w następnym roku wysoki rangą rosyjski urzędnik obrony skontaktował się z izraelskimi agencjami wywiadowczymi, aby powiadomić je, że Estonia planuje użyć systemu Pegasus do włamania się do rosyjskich telefonów. Estoński rząd mógł nawet rozważyć użycie Pegaza na swoich obywatelach pochodzenia rosyjskiego, którzy stanowią prawie 24 procent populacji.

Izraelscy urzędnicy, którzy mieli kontrolę nad sprzedażą sprzętu obronnego, w tym Pegaza, gorąco debatowali, czy zezwolić na sprzedaż. Izraelskie Ministerstwo Obrony nieuchronnie zablokowało sprzedaż i zwróciło estońskiemu rządowi zaliczkę.

Zachodnie rządy ostro krytykują bliskie stosunki Izraela z Rosją od początku inwazji na Ukrainę. Wielu ukraińskich urzędników publicznie wezwało Izrael do oferowania jedynie ograniczonego wsparcia Ukrainie.

Sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił wirtualne przemówienie przed Knesetem, izraelskim parlamentem, krytykując kraj za niezapewnienie mu obronnych systemów uzbrojenia, w tym bardzo podziwianego systemu antyrakietowego Żelazna Kopuła, oraz za to, że nie przyłączył się do krajów zachodnich w nakładaniu sankcji gospodarczych na Rosję.

Krytycy izraelskiego rządu wskazywali również, że hipokryzją było blokowanie sprzedaży ukrainie i Estonii, które rzekomo chcą wykorzystać system jako środek obrony. Zauważyli, że rząd izraelski nie mrugnął okiem, gdy sprzedał system Zjednoczonym Emiratom Arabskim, Arabii Saudyjskiej, Panamie, Meksykowi, Indiom i Węgrom.

Rządy te, kierowane przez skorumpowanych lub autorytarnych władców, wykorzystywały Pegaza do szpiegowania dysydentów i krytyków, w tym dziennikarzy, działaczy na rzecz praw człowieka i przeciwników politycznych.

Dowiedz się więcej o tym, jak Ukraina i Rosja eskalują konflikt w cyberprzestrzeni, czytając najnowsze artykuły na CyberWar.news.

Obejrzyj ten odcinek "Health Ranger Report", w którym Mike Adams, Health Ranger, opowiada o tym, jak ludzie mogą przetrwać cyberatak mający na celu zniszczenie Ameryki.

Ten film można znaleźć na kanale Health Ranger Report na Brighteon.com.

Przetlumaczono przez translator Googlo

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...