środa, 2 listopada 2022

"Polska podpisuje umowę z Koreą na budowę 2. elektrowni jądrowej, kilka dni po wybraniu amerykańskiej oferty na pierwszą elektrownię jądrową"

 AUTOR: TYLER DURDEN

ŚRODA, LIS 02, 2022 - 07:45 AM

W jednym z najbardziej uzależnionych od węgla krajów Europy, gdzie zdesperowani właściciele domówczekali całymi dniami na zakup węgla przed zimą, Polska podpisała dziś umowę z Koreą Południową w sprawie budowy drugiej elektrowni jądrowej w Europie, przyspieszając wysiłki na rzecz uzyskania niezależności energetycznej, chociaż ma przed sobą dziesięciolecia.

Korea Hydro & Nuclear Power Co., państwowy operator elektrowni jądrowych, podpisał w poniedziałek list intencyjny z polskimi przedsiębiorstwami energetycznymi PGE SA i ZE PAK SA, poinformowało w oświadczeniu ministerstwo energii Korei Południowej. Konsorcjum zbuduje cztery reaktory APR-1400 o mocy 1 400 MW w pobliżu elektrowni węglowych ZE PAK w Patnowie w centralnej Polsce, donoszą BloombergiReuters.

"Inicjatywa ZE PAK i PGE jest niezwykle interesująca, ponieważ realizuje strategiczne cele Polski i Polaków - tanią energię i niezależność energetyczną" - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Firmy, przy wsparciu rządu, zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju zakładu do końca tego roku, powiedzieli w oświadczeniu.

Jakzauważa Reuters, umowa została zawarta zaledwie kilka dni po tym, jak Polska wybrała Westinghouse Electric do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Najbardziej uzależniony od węgla kraj Unii Europejskiej dąży do energii jądrowej, aby zapewnić stabilną energię elektryczną, jednocześnie ograniczając zapotrzebowanie na import węgla i gazu ziemnego. Umowa jest również strzałem w ramię dla rządu Korei, który promuje eksport technologii atomowej w ramach szerszego dążenia do redukcji emisji.

Firmy przedstawią bardziej szczegółowy plan rozwoju do końca tego roku, określając oczekiwany budżet i finansowanie. Liczba reaktorów, które mają zostać zbudowane, zostanie określona w późniejszym terminie.

Ministerstwo energetyki Korei Południowej poinformowało również, że podpisało oddzielny protokół ustaleń z polskim Ministerstwem Aktywów Państwowych, zgadzając się na wsparcie firm w rozwoju projektu i dzielenie się informacjami w celu dalszego rozszerzenia współpracy między dwoma narodami.

Od czasu tegorocznych wyborów prezydenta Yoon Suk-yeola, który zobowiązał się do ożywienia krajowego przemysłu jądrowego, Korea Południowa zintensyfikowała wysiłki na rzecz pozyskania zamówień eksportowych elektrowni jądrowych. Kraj naciskał na długoterminową rozbudowę energii jądrowej w kraju, jednocześnie zobowiązując się do bycia głównym eksporterem technologii jądrowej. W sierpniu naród azjatycki zabezpieczył zamówienie o wartości 3 bilionów wonów (2,1 miliarda dolarów) na dostawę sprzętu i materiałów do budowy elektrowni jądrowych w Egipcie, co jest pierwszą taką zagraniczną umową Korei od 2009 roku.

Mimo to ambicje Korei Południowej, aby stać się głównym eksporterem technologii jądrowej, stoją przed wyzwaniem po tym, jak Westinghouse złożył pozew w USA, aby uniemożliwić Korea Electric Power Corp. i jej jednostce Korea Hydro "nieautoryzowane" dzielenie się technologią z innymi krajami. Spór prawny może utrudnić Korei rozwój zakładów w innych krajach, w tym w Polsce, Arabii Saudyjskiej i Czechach.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"USA tuszujące ukraiński terroryzm – Moskwa Zachód nie chce powstrzymywać swoich ukraińskich „marionetek” od ataków na ludność cywilną, powiedział ambasador Anatolij Antonow"

  Brak reakcji Stanów Zjednoczonych na niedawny śmiertelny ostrzał rosyjskiego miasta Biełgorod pokazuje chęć wybielenia zbrodni Ukrainy na ...