Sędzia federalny orzekł, że czterech obywateli USA może wnieść pozew przeciwko CIA do sądu. Twierdzą, że ich urządzenia elektroniczne zostały nielegalnie przeszukane w imieniu agencji, kiedy odwiedzili założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.
Wtorkowa decyzja sędziego Sądu Okręgowego USA z siedzibą na Manhattanie, Johna Koeltla, dotyczy sprawy złożonej przez adwokatki Margaret Ratner Kunstler i Deborah Hrbek, a także Johna Goetza i Charlesa Glassa – dziennikarzy zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa narodowego.
Ich skarga została pierwotnie złożona w sierpniu 2022 r., ale CIA wnosiła o jej oddalenie.
Sprawa skupia się na wydarzeniach, które miały miejsce w ambasadzie Ekwadoru w latach 2017 i 2018, kiedy cztery osoby odwiedziły Assange’a.
Undercover Global, nieistniejąca już hiszpańska firma wynajęta przez misję dyplomatyczną w celu zapewnienia bezpieczeństwa, została rzekomo skompromitowana przez amerykańskich szpiegów.
Jak wynika z doniesień prasowych i dokumentów sądowych, zainstalowano tajne kamery i mikrofony, aby szpiegować Assange’a, a także udostępniono CIA dane osobowe gości.
Skarga została skierowana przeciwko Undercover Global, jej dyrektorowi generalnemu Davidowi Moralesowi Guillenowi, CIA i jej ówczesnemu dyrektorowi Mike’owi Pompeo.
Ten ostatni publicznie nazwał WikiLeaks „niepaństwową wrogą służbą wywiadowczą” i wyraził niechęć do Assange’a.
Powodowie twierdzą, że taka postawa motywowała monitorowanie agencji przez pełnomocnika.
Koeltl częściowo uwzględnił wniosek CIA o oddalenie zarzutów, orzekając, że powodowie nie mogą pociągnąć Pompeo do osobistej odpowiedzialności za rzekome naruszenia ich konstytucyjnej ochrony przed nieuzasadnionym przeszukaniem i zajęciem.
Odrzucił także ich skargi dotyczące ukrytych kamer, ale pozwolił na kontynuację roszczeń wobec agencji dotyczących urządzeń osobistych.
Według doniesień amerykańskich mediów CIA Pompeo była gotowa zastosować drastyczne środki, aby wycelować w Assange’a.
Ukrywał się w ambasadzie w obawie przed aresztowaniem i ekstradycją do USA.
Dochodzenie przeprowadzone przez Yahoo News, oparte na wielokrotnych wywiadach z urzędnikami agencji, wykazało w 2021 roku, że Pompeo rozważał różne scenariusze zdobycia Assange'a, w tym możliwe porwanie lub zabójstwo.
Ekwador zezwolił brytyjskim organom ścigania na aresztowanie Assange’a w 2019 r., po tym jak nowy rząd w Quito cofnął mu azyl.
Od tego czasu przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze.
Jak ogłosiło we wtorek WikiLeaks, londyński Sąd Najwyższy ma rozpatrzyć w lutym jego ostateczną prawną propozycję wstrzymania ekstradycji do USA.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/589373-cia-assange-visitors-lawsuit/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz