Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva poprosił w poniedziałek swojego ambasadora w Tel Awiwie o powrót do Brasilii na konsultacje. Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Izrael uznał Lulę za „persona non grata” w związku z jego komentarzami na temat Gazy.
W weekend brazylijskie media cytowały prezydenta, który porównał działania Izraela w Gazie do czasu, „kiedy Hitler zdecydował się zabić Żydów”, odnosząc się do Holokaustu podczas drugiej wojny światowej.
W odpowiedzi izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz wezwał ambasadora Brazylii Frederico Meyera na protest – nie do ministerstwa, ale do Pomnika Holokaustu Yad Vashem.
Tam Katz nazwał słowa Luli „poważnym atakiem antysemickim” i pokazał Meyerowi nazwiska jego własnych krewnych zabitych przez nazistów.
„Nie zapomnimy ani nie wybaczymy” – powiedział Katz Meyerowi, zgodnie z jego postem na X (dawniej Twitter).
„W imieniu moim i obywateli Izraela – powiedz prezydentowi Luli, że jest persona non grata w Izraelu, dopóki go nie odbierze”.
Lula podtrzymał jednak jego słowa i nakazał Meyerowi powrót do Brazylii.
Ambasada Brazylii w Tel Awiwie będzie prowadzona przez chargé d’affaires, co oznacza obniżenie rangi w stosunkach dyplomatycznych.
Żona Luli, Rosangela „Janja” da Silva, w poniedziałek stanęła w obronie męża, twierdząc, że jego słowa „odnoszą się do ludobójczego rządu, a nie do narodu żydowskiego”.
„Jestem dumna z mojego męża, który od początku konfliktu w Strefie Gazy broni pokoju, a zwłaszcza prawa do życia kobiet i dzieci, które stanowią większość ofiar” – napisała Janja w X.
„Jestem pewien, że gdyby prezydent Lula doświadczył drugiej wojny światowej, w ten sam sposób broniłby prawa Żydów do życia”.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu określił uwagi Luli jako „przekraczające czerwoną linię”.
Netanjahu wypowiedział wojnę Hamasowi po śmiercionośnych nalotach grupy palestyńskiej 7 października ubiegłego roku, w których zginęło około 1200 Izraelczyków.
Od tego czasu w Gazie zginęło ponad 29 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci.
Duża część enklawy została obrócona w gruzy, a kilku członków rządu Netanjahu otwarcie opowiadało się za wydaleniem jej dwóch milionów mieszkańców do Egiptu.
W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zwrócił się do Izraela o powstrzymanie się od działań, które można uznać za ludobójstwo, w następstwie skargi złożonej przez Republikę Południowej Afryki na podstawie Konwencji o ludobójstwie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/592705-brazil-ambassador-israel-lula/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz