wtorek, 20 lutego 2024

"Talibowie bojkotują spotkanie sponsorowane przez ONZ.Szef ONZ Antonio Guterres powiedział, że grupa islamistów rządząca Afganistanem postawiła „nie do przyjęcia” żądania"

 Talibowie odmówili udziału w sponsorowanej przez ONZ konferencji w Katarze, nalegając, aby ich delegacja została uznana za jedynych przedstawicieli Afganistanu.


Taliban boycotts UN-sponsored meeting
Według Associated Press talibowie chcieli wykluczyć afgańskich „członków społeczeństwa obywatelskiego”, którzy zostali zaproszeni do udziału w dwudniowym spotkaniu w Doha, które zakończyło się w poniedziałek. Rzecznik rządu talibów Zabihullah Mujahid zwrócił się do ONZ o zorganizowanie spotkania z udziałem pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Afganistanu Amira Khana Muttaqi. „Prosiliśmy o omówienie ważnych kwestii na spotkaniu, ale brak porozumienia między ONZ a Emiratem Islamskim oznacza, że spotkanie będzie stratą czasu” – powiedział Mudżahid Tolo News. Żadne państwo oficjalnie nie uznaje rządu talibów, który przejął władzę w Kabulu w 2021 roku, w końcowej fazie wycofywania wojsk amerykańskich.

ONZ nie uznaje także władzy tej grupy nad Afganistanem. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres odrzucił żądania talibów jako „nie do przyjęcia”. „Te warunki pozbawiały nas prawa do rozmów z innymi przedstawicielami społeczeństwa afgańskiego i wymagały traktowania, które w dużej mierze przypominałoby uznanie” – powiedział Guterres.

Wezwał talibów do zniesienia ograniczeń w dostępie kobiet do edukacji i zatrudnienia, co byłoby jednym z kroków w kierunku potencjalnego uznania. Talibowie utrzymują, że status kobiet jest sprawą wyłącznie domową. W oświadczeniu złożonym przed spotkaniem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistanu stwierdziło, że kraj „nikt nie może być zmuszany” i wezwało do „realistycznego i pragmatycznego podejścia” bez „jednostronnych narzucań, oskarżeń i nacisków”. Talibowie po raz pierwszy doszli do władzy w Afganistanie w latach 90. XX w. i zostali obaleni w 2001 r. podczas inwazji pod przewodnictwem USA.

Powstanie talibów trwało 20 lat, a jego kulminacją był marsz na Kabul w sierpniu 2021 r., podczas którego uznany na arenie międzynarodowej prezydent Ashraf Ghani został zmuszony do ucieczki z kraju. Po ponownym objęciu władzy talibowie obiecali, że nie pozwolą na jakąkolwiek dyskryminację kobiet. Wkrótce jednak grupa przyjęła zbiór przepisów ograniczających udział kobiet w życiu publicznym.

Posunięcie to spotkało się z krytyką ze strony ONZ i organizacji praw człowieka.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/592716-taliban-ditches-un-event/

Brak komentarzy:

"UE nie przetrwa bez Rosji i BRICS – rosyjski senator Konstantin Kosaczow uważa, że ​​blok w zasadzie sam siebie uwięził w swoich sankcjach"

  UE nie przetrwa bez współpracy z Rosją i państwami BRICS, powiedział wiceprzewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej Konstantin Kosaczow w wy...