Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (w środku), przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (po prawej) i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (po lewej) pozują podczas ceremonii podpisania porozumienia o bezpieczeństwie między Ukrainą a Unią Europejską w siedzibie UE w Bruksela. © UKRAIŃSKI SERWIS PRASOWY PREZYDENTA/AFP
Ukraina osiągnęła porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Unią Europejską i podpisała podobne pakty dwustronne z Litwą i Estonią. Zgodnie z umową UE będzie nadal zapewniać Kijówowi wsparcie wojskowe – wynika z projektu, do którego dotarł Reuters.
Od 2023 roku Ukraina zawarła takie pakty z kilkoma pojedynczymi państwami członkowskimi NATO, w tym z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami. Żaden z tych dokumentów nie zapowiada jednak bezpośredniego przyszłego zaangażowania sygnatariuszy w konflikt między Ukrainą a Rosją.
Przemawiając podczas czwartkowego spotkania przywódców państw członkowskich UE w Radzie Europy, Władimir Zełenski powiedział: „Dziś [przewodniczący Rady Europejskiej] Charles Michel, [przewodnicząca Komisji Europejskiej] Ursula Von der Leyen i ja podpisaliśmy – wspólne zobowiązanie w zakresie bezpieczeństwa z UE”.
Dodał, że „wraz z prezydentem [Gitanasem] Nausedą podpisałem porozumienie o bezpieczeństwie między Ukrainą a Litwą, a wraz z premierem [Kają] Kallasem porozumienie o bezpieczeństwie między Ukrainą a Estonią. Zapraszam wszystkich w Europie, którzy wciąż znajdują się na uboczu prac nad bezpieczeństwem, aby dołączyli do nas”.
W poście na X (dawniej Twitterze) przed spotkaniem Zełenski napisał, że porozumienie w sprawie bezpieczeństwa „będzie zawierać zobowiązanie wszystkich 27 państw członkowskich do zapewnienia Ukrainie szerokiego wsparcia, niezależnie od jakichkolwiek wewnętrznych zmian instytucjonalnych”.
Choć w chwili pisania tego tekstu tekst paktu UE-Ukraina nie został upubliczniony, w środę agencja Reuters poinformowała, że porozumienie zobowiąże blok do udzielenia Kijowowi pomocy w dziewięciu obszarach polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym dostaw broni i szkolenia ukraińskiej armii.
UE podobno zobowiązuje się także do przeprowadzenia konsultacji z Ukrainą w ciągu 24 godzin w przypadku „przyszłej agresji”.
Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały 10-letnie porozumienie o bezpieczeństwie, na mocy którego Waszyngton obiecał „wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz wygrania dzisiejszej wojny i powstrzymania przyszłej rosyjskiej agresji militarnej”.
Zełenski okrzyknął pakt jako podnoszący stosunki amerykańsko-ukraińskie „do poziomu prawdziwego sojuszu”.
Kreml wielokrotnie ostrzegał, że kontynuacja dostaw broni z Zachodu na Ukrainę, choć nie jest w stanie zmienić przebiegu konfliktu, może potencjalnie wywołać bezpośrednią konfrontację NATO–Rosja.
Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow stwierdził, że Zachód, udzielając Kijowowi jakichkolwiek gwarancji bezpieczeństwa, zmniejsza bezpieczeństwo Europy.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz