Rozładunek amerykańskiej broni, w tym rakiet przeciwpancernych Javelin, na lotnisku Borispol pod Kijowem na Ukrainie 25 stycznia 2022 r. © Sean Gallup/Getty Images
Z opublikowanego w środę raportu wynika, że Departament Obrony USA nie jest w stanie zlokalizować broni o wartości 62 milionów dolarów przekazanej Ukrainie.
Wnioski zostały przedstawione przez generalnego inspektora Pentagonu po dokonaniu oceny, czy Departament Obrony skutecznie monitoruje artykuły obronne dostarczane Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Organ nadzorczy ustalił, że pod koniec listopada ubiegłego roku zgłoszono brak sprzętu o wartości 62,2 mln dolarów przeznaczonego do zaawansowanego monitorowania użytkowania końcowego (EEUM). Należą do nich noktowizory, rakiety przeciwpancerne Javelin i wyrzutnie rakiet.
Według raportu Amerykańskie Biuro Współpracy Obronnej (ODC) na Ukrainie „nie jest w stanie stwierdzić, które z tych przedmiotów zaginęły, a które uległy zniszczeniu”.
Dodaje, że ukraińska armia nie udzieliła jeszcze wyjaśnień.
ODC współpracuje z Ministerstwem Obrony i Siłami Zbrojnymi Ukrainy w celu zapewnienia sprzętu i szkoleń Kijówowi podczas jego konfliktu z Rosją.
Armia ukraińska składa ODC raporty dotyczące użycia sprzętu dostarczonego przez Amerykanów.
Biuro Generalnego Inspektora ustaliło także, że zgłoszenia szkód składano średnio po 301 dniach, czyli około 10 razy dłużej niż wymagany termin.
„Zwiększa to ryzyko, że Departament Obrony może utracić odpowiedzialność za artykuły obronne wyznaczone przez EEUM dostarczone Ukrainie” – czytamy w dokumencie.
W raporcie zauważono, że ustalenie, czy doszło do „przekierowania” pomocy wojskowej, wykraczało poza zakres dochodzenia.
Dodał, że badane są zarzuty przestępczego postępowania w związku z amerykańską bronią wysyłaną na Ukrainę.
W styczniu organ nadzoru poinformował, że Pentagon nie monitorował właściwie dostaw wojskowych o wartości 1 miliarda dolarów przekazanych Ukrainie oraz że większość wysłanego sprzętu była „zaległa”.
Od lutego 2022 r. do czerwca tego roku Waszyngton przekazał Ukrainie pomoc wojskową o wartości około 51,2 miliarda dolarów, obejmującą systemy i amunicję obrony powietrznej, rakiety przeciwlotnicze, rakiety artyleryjskie, systemy przeciwpancerne, czołgi i helikoptery.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz