poniedziałek, 22 lutego 2021

"Libijski minister spraw wewnętrznych przeżywa atak na konwój"

 CAIRO (AP) - Minister spraw wewnętrznych libijskiego rządu wspieranego przez ONZ przeżył w niedzielę zasadzkę bandytów na jego konwoju, bezczelny atak ukazujący olbrzymie wyzwania, które pozostają dla nowo powołanego rządu, który próbuje zjednoczyć kraj przed późnymi wyborami rok.



Uzbrojeni mężczyźni otworzyli ogień do konwoju Fathi Bashagha na autostradzie w Trypolisie, raniąc co najmniej jednego z jego strażników, powiedział Amin al-Hashmi, rzecznik ministerstwa zdrowia w Trypolisie.


Powiedział, że minister przeżył atak, a jego strażnicy ścigali napastników, zabijając jednego i zatrzymując dwóch innych.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło w oświadczeniu, że Bashagha wraca do swojej rezydencji w dzielnicy Janzour, kiedy uzbrojeni mężczyźni w samochodzie opancerzonym otworzyli ogień do jego konwoju.


W oświadczeniu nazwał atak „usiłowaniem zabójstwa” ministra.


Wcześniej w niedzielę Bashagha spotkał się z Mustafą Sanallą, szefem Libijskiej Narodowej Korporacji Naftowej, aby omówić bezpieczeństwo instalacji naftowych i sposoby wzmocnienia niezależności korporacji, aby „zapewnić sprawiedliwy podział bogactwa między wszystkich Libijczyków”. Opublikował zdjęcie dla nich obu na swoim koncie na Twitterze, nazywając ich spotkanie „owocnym”.


Ambasador USA w Libii Richard Norland również potępił atak i wezwał do wszczęcia śledztwa w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.


„Skupienie się Ministra Bashagi na likwidacji wpływów zbuntowanych milicji ma nasze pełne poparcie” - powiedział Norland.


Specjalny wysłannik ONZ do Libii Jan Kubis również wezwał do „pełnego, szybkiego i przejrzystego śledztwa” w sprawie incydentu, mówiąc, że ma ono na celu „wykolejenie procesu politycznego i innych wysiłków na rzecz Libii i jej mieszkańców”.


Powiedział, że atak pokazał również, „jak ważne jest trzymanie całej broni wyłącznie w rękach prawowitych władz”.


Bogata w ropę Libia pogrążyła się w chaosie po tym, jak w 2011 r. Wspierane przez NATO powstanie obaliło i zabiło długoletniego dyktatora Moammara Kaddafiego. Kraj został podzielony między dwa rządy, jeden na wschodzie i drugi na zachodzie, z których każdy jest wspierany przez szeroki wachlarz milicji, a także obcych mocarstw.


Na początku tego miesiąca organ wybrany przez ONZ, złożony z Libijczyków z obu stron, wyznaczył rząd tymczasowy - trzyosobową Radę Prezydencką i premiera - aby poprowadzić kraj przez wybory zaplanowane na 24 grudnia.


Nowo powołany rząd, który jeszcze nie wznowił swoich uprawnień, wezwał władze sądownicze do ujawnienia okoliczności zdarzenia i postawienia winnych przed sądem.


Bashagha był kandydatem na stanowisko premiera, ostatecznie Abdul Hamid Mohammed Dbeibah został wybrany na szefa gabinetu przejściowego.


Forum wybrało również Mohammada Younesa Menfiego, libijskiego dyplomatę ze wschodu kraju, na przewodniczącego Rady Prezydenckiej.

https://apnews.com/article/libya-tripoli-5a9f2abe416d3f01b277076b7dcf049f

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...