TEHRAN, Iran (AP) - Iran zacznie oferować inspektorom ONZ „mniejszy dostęp” do swojego programu nuklearnego w ramach swojej kampanii nacisku na Zachód, chociaż śledczy nadal będą mogli monitorować pracę Teheranu, powiedział szef nadzoru atomowego ONZ Niedziela.
Komentarz Rafaela Grossiego pojawił się po awaryjnej podróży do Iranu, w której powiedział, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej osiągnęła „techniczne porozumienie” z Teheranem, aby umożliwić dalsze monitorowanie programu jądrowego przez okres do trzech miesięcy. Ale jego uwagi dla dziennikarzy podkreśliły zawężenie okna, w którym Stany Zjednoczone i inne kraje mogą dojść do porozumienia z Iranem, który już wzbogaca i gromadzi uran na poziomach znacznie przekraczających te, na które zezwala umowa nuklearna z 2015 r. Z mocarstwami światowymi.
„MAEA miała nadzieję, że ustabilizuje sytuację, która była bardzo niestabilna” - powiedział Grossi na lotnisku po powrocie do Wiednia, gdzie mieści się siedziba agencji. „Myślę, że dzięki temu technicznemu zrozumieniu możliwe są inne konsultacje polityczne na innych szczeblach, a co najważniejsze, możemy uniknąć sytuacji, w której w praktyce odlecielibyśmy na oślep”.
Grossi, dyrektor generalny MAEA, podał kilka szczegółów dotyczących porozumienia, które osiągnął z irańskimi przywódcami. Powiedział, że liczba inspektorów w terenie pozostanie taka sama, ale „co się zmienia, to rodzaj działalności”, którą agencja jest w stanie przeprowadzić, bez dalszych opracowań. Podkreślił, że monitorowanie będzie kontynuowane „w zadowalający sposób”.
Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif, który za prezydenta Hassana Rouhaniego pomógł osiągnąć porozumienie atomowe, powiedział, że MAEA nie będzie miała dostępu do materiału filmowego z ich kamer w obiektach jądrowych. Stało się to podczas niedzielnego wywiadu telewizyjnego, jeszcze przed jego spotkaniem z Grossim.
„To nie jest ostateczny termin dla świata. To nie jest ultimatum ”- powiedział Zarif prowadzonej przez rząd anglojęzycznej stacji Press TV. „To wewnętrzna sprawa wewnętrzna między parlamentem a rządem”.
„Mamy demokrację. Mamy wdrażać prawa kraju. A parlament przyjął ustawę - czy nam się to podoba, czy nie ”.
Komentarze Zarifa stanowiły jak dotąd najwyższe uznanie tego, co Iran planował zrobić, gdy przestał przestrzegać tak zwanego „protokołu dodatkowego”, poufnego porozumienia między Teheranem a MAEA zawartego w ramach przełomowego porozumienia nuklearnego z 2015 roku. MAEA posiada dodatkowe protokoły z wieloma krajami, które monitoruje.
Zgodnie z protokołem zawartym z Iranem MAEA „gromadzi i analizuje setki tysięcy obrazów przechwytywanych codziennie przez jej zaawansowane kamery monitorujące” - podała agencja w 2017 roku. Agencja poinformowała również, że umieściła „2000 plomb zabezpieczających materiał jądrowy”. i sprzęt ”.
W swoim wywiadzie Zarif powiedział, że władze będą „prawnie zobowiązane do nieudostępniania nagrań z tych kamer”. Nie było od razu jasne, czy oznacza to również, że kamery zostaną całkowicie wyłączone, jak Zarif nazwał to „decyzją techniczną, która nie jest decyzją polityczną”.
„MAEA z pewnością nie otrzyma materiału filmowego z tych kamer” - powiedział Zarif.
Grossi nie odniósł się do uwag Zarifa z kamery w niedzielę wieczorem, ale podkreślił, że przywódcy europejscy i amerykańscy muszą ratować sytuację poprzez negocjacje.
„To, co uzgodniliśmy, jest wykonalne. Warto wypełnić tę lukę ”- powiedział Grossi. „To ratuje teraz tę sytuację, ale oczywiście dla stabilnej, zrównoważonej sytuacji będą musiały odbyć się negocjacje polityczne, a to nie zależy ode mnie”.
W Iranie znajduje się 18 obiektów jądrowych i dziewięć innych lokalizacji objętych ochroną MAEA.
W 2018 roku ówczesny prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego, znanego jako wspólny kompleksowy plan działania, mówiąc, że należy go renegocjować.
Chociaż od tego czasu Iran wycofał się z ograniczeń umowy, aby wywrzeć presję na innych sygnatariuszy - Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Rosję i Chiny - w celu zapewnienia nowych zachęt ekonomicznych w celu zrównoważenia sankcji USA, państwa te podkreślają, że utrzymanie żywe, aby inspektorzy mogli nadal weryfikować działania Iranu w dziedzinie jądrowej.
Z Waszyngtonu doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że prezydent Joe Biden jest skłonny negocjować z Iranem w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego, co zostało wcześniej odrzucone przez Zarifa.
„Jest gotów podejść do stołu i porozmawiać z Irańczykami o tym, w jaki sposób możemy przywrócić surowe ograniczenia ich programu nuklearnego” - powiedział Sullivan w wywiadzie dla CBS „Face the Nation”. „Ta oferta jest nadal aktualna, ponieważ uważamy, że najlepszym sposobem na to jest dyplomacja”.
W sprawie przetrzymywania obywateli USA przez Iran Sullivan dodał: „Zaczęliśmy komunikować się z Irańczykami w tej sprawie”.
Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Saeed Khatibzadeh powiedział późnym wieczorem w niedzielę wieczorem państwowej telewizji, odpowiadając Sullivanowi, że „nie ma bezpośrednich rozmów między Iranem a USA w żadnej dziedzinie”. Jednak Khatibzadeh powiedział, że ambasada Szwajcarii w Teheranie, która przez dziesięciolecia od kryzysu zakładników w 1979 r. Dbała o amerykańskie interesy, od czasu objęcia urzędu przez Bidena przekazywała między krajami komunikaty dotyczące spraw więźniów.
Grossi spotkał się wcześniej w niedzielę z Alim Akbarem Salehim, szefem irańskiego cywilnego programu nuklearnego.
Parlament Iranu w grudniu zatwierdził ustawę, która zawiesiłaby część inspekcji ONZ w jego obiektach jądrowych, jeśli europejscy sygnatariusze nie zapewnią do wtorku zwolnienia z sankcji naftowych i bankowych.
Już teraz Iran powoli odchodził od wszystkich ograniczeń zawartych w umowie nuklearnej dotyczących zapasów uranu i zaczął wzbogacać się o 20%, co jest technicznym krokiem od poziomu broni. Zaczął również obracać zaawansowanymi wirówkami, których zakazuje umowa, w wyniku której Iran ograniczył swój program w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych.
Eskalacja serii incydentów od czasu wycofania się Trumpa zagroziła całemu Bliskim Wschodowi. Ponad rok temu w amerykańskim ataku dronowym zginął czołowy irański generał, powodując później, że Teheran wystrzelił pociski balistyczne, które zraniły dziesiątki amerykańskich żołnierzy w Iraku.
Tajemnicza eksplozja uderzyła również w irański obiekt jądrowy Natanz, który Iran określił jako sabotaż. W listopadzie irański naukowiec Mohsen Fakhrizadeh, który dwie dekady wcześniej założył wojskowy program nuklearny kraju, zginął w ataku, który Teheran obwinia Izrael.
Zarif wspomniał o atakach w wywiadzie dla telewizji państwowej, mówiąc, że MAEA musi zachować poufność niektórych informacji ze względów bezpieczeństwa.
„Niektóre z nich mogą mieć konsekwencje dla bezpieczeństwa Iranu, którego pokojowe obiekty nuklearne zostały zaatakowane” - powiedział Zarif. „Dla kraju, którego naukowcy zajmujący się energią jądrową zostali zamordowani podczas operacji terrorystycznych w przeszłości - a teraz ostatnio z panem Fakhrizadehem - poufność ma zasadnicze znaczenie”.
___
Jon Gambrell relacjonował z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a David Rising z Berlina. Pisarz Associated Press Zeke Miller przyczynił się do powstania tego raportu z Waszyngtonu.
https://apnews.com/article/iran-ali-akbar-salehi-united-nations-tehran-bills-7beec6f73695a0629586ab11178e5e33
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz