DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) - izraelski statek towarowy, który doznał tajemniczej eksplozji w Zatoce Omańskiej, przybył do portu w Dubaju w celu naprawy w niedzielę, kilka dni po wybuchu, który ożywił obawy o bezpieczeństwo na drogach wodnych Bliskiego Wschodu w obliczu wzmożonych napięć z Iranem.
Dziennikarze Associated Press widzieli potężnego izraelskiego MV Helios Ray siedzącego w suchym doku w porcie Rashid w Dubaju. Chociaż załoga nie została uszkodzona podczas wybuchu, według amerykańskich urzędników obrony statek miał dwa otwory na lewej burcie i dwa na prawej burcie tuż nad linią wodną.
Nie jest jasne, co spowodowało wybuch, ale incydent ma miejsce w czasie gwałtownie rosnącego napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w związku z rozwikłaniem umowy nuklearnej z 2015 r. Iran próbował wywrzeć presję na administrację prezydenta Joe Bidena, aby przyznała sankcje, które otrzymał w ramach porozumienia ze światowymi potęgami, które porzucił były prezydent Donald Trump.
Z brzegu dziennikarze AP nie mogli od razu zobaczyć uszkodzenia statku. Dok zasłaniał widok od prawej burty statku do linii wodnej, a lewą burtę można było zobaczyć tylko z daleka. Niebiesko-biały statek był zakotwiczony w pobliżu piętrowego pływającego hotelu w Dubaju, Queen Elizabeth 2. Za statkiem płynął statek straży przybrzeżnej z Emiratów, aw pobliżu zaparkowane pojazdy policji i armii Emiratów.
Urzędnicy z Emiratów nie odpowiedzieli na prośby o komentarz na temat cumowania statku w tym kraju.
Piątkowy wybuch na statku, statku towarowym typu ro-ro z banderą bahamską, przypomniał o serii ataków na zagraniczne tankowce w 2019 r., Które marynarka wojenna USA obwiniała Iran. Teheran zaprzeczył jakiejkolwiek roli w przypuszczalnych napadach, które miały miejsce w pobliżu Cieśniny Ormuz, kluczowego zakleszczenia ropy.
Kilku izraelskich urzędników zasugerowało, że uważają, że przyczyną wybuchu na statku był Iran. W niedzielnym przemówieniu w bazie wojskowej izraelski szef sztabu wojskowego Aviv Kochavi oskarżył Iran o prowadzenie „operacji przeciwko celom cywilnym”, co armia potwierdziła później, w odniesieniu do podejrzanego ataku statku.
Izraelski minister obrony Benny Gantz powtórzył obawy o groźby Iranu wobec Izraela, dodając w przemówieniu, że armia „pracuje nad wzmocnieniem naszych sił i przygotowuje się na każdy scenariusz, w tym taki, w którym musielibyśmy podjąć operacyjne działania, aby zapobiec Iranowi od uzyskania broni jądrowej ”. W wywiadzie dla izraelskiej telewizji Kan TV dzień wcześniej powiedział, że okoliczności eksplozji wskazywały na zaangażowanie Iranu, ale podkreślił, że należy to zbadać dalej.
Tymczasem w niedzielę wspierani przez Iran rebelianci Huti w Jemenie przyznali się do wystrzelenia pocisku balistycznego i dziewięciu ładowanych bombami dronów w „wrażliwe miejsca” w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. Rzecznik wojskowy grupy, Yahia Sarei, dodał, że kolejne sześć dronów wybuchowych wycelowało w „pozycje wojskowe” w południowo-zachodnich miastach Abha i Khamis Mushait. Saudyjskie przechwycenie pocisku wywołało pozorną eksplozję nad Rijadem, która zaskoczyła mieszkańców i rozproszyła szczątki pocisków, nie powodując ofiar.
Helios Ray rozładowywał samochody w różnych portach Zatoki Perskiej, zanim wyruszył z Bliskiego Wschodu w kierunku Singapuru. Wybuch uderzył, gdy statek wypłynął z saudyjskiego portu Dammam z Zatoki Omańskiej, zmuszając go do zwrócenia się do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu inspekcji.
Władze irańskie nie skomentowały publicznie statku. Krajowy twardy dziennik Kayhan, którego redaktor naczelny został mianowany przez Najwyższego Przywódcę ajatollaha Alego Chameneiego, twierdził, że promień Heliosa „prawdopodobnie” odbywał „szpiegowską” misję w regionie, nie przedstawiając żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia. W niedzielnym raporcie spekulowano, że statek mógł zostać „uwięziony w zasadzce przez gałąź osi ruchu oporu”, odnosząc się do irańskich proxy w regionie.
Iran obwinił również Izrael za niedawną serię ataków, w tym tajemniczą eksplozję zeszłego lata, która zniszczyła fabrykę zaawansowanych wirówek w obiekcie jądrowym w Natanz oraz zabójstwo Mohsena Fakhrizadeha, czołowego irańskiego naukowca, który założył wojskowy program nuklearny Republiki Islamskiej. dekady temu.
Wielokrotne przysięgi Iranu, by pomścić zabójstwo Fakhrizadeha, wywołały niepokój w Izraelu, zwłaszcza że w Zatoce Perskiej obserwuje się wzrost ruchu izraelskiego po podpisaniu przez ten kraj umów normalizacyjnych z ZEA i Bahrajnem.
___
W raporcie udział wzięli współpracujący pisarze prasowi Jon Gambrell i Malak Harb w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Ilan Ben Zion i Josef Federman w Jerozolimie oraz Samy Magdy w Kairze.
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz